کد خبر : 12762

در یک مصاحبه تلویزیونی؛

مدیر سیا: یکی از نقاط قوت چارچوب توافق هسته‌ای ایران، نظام بازرسی‌هاست

مدیر سیا: یکی از نقاط قوت چارچوب توافق هسته‌ای ایران، نظام بازرسی‌هاست

بوشهر24: جان برنان در یک مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی اطمینان سیا درباره اجرای توافق هسته‌ای ایران گفت که یکی از نقاط قوت بیانیه مشترک لوزان،‌«نظام بازرسی قدرتمند» آن است.

به گزارش "بوشهر24" به نقل از فارس، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نظرات خود را درباره توافق هسته‌ای ایران و نظام بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای این کشور مطرح کرد.

رئیس سیا در یک مصاحبه تلویزیونی با این سوال مجری شبکه سی‌بی‌اس روبرو شد که پرسید «آیا در صورت رسیدن به توافق هسته‌‌ای با ایران سازمانهای اطلاعی آمریکا توانمندی اطمینان یافتن از داشتن اطلاعات کافی درباره تقلب ایران دارد؟».

«جان برنان» در پاسخ گفت: «یکی از نقاط قوت و قوی موجود در چارچوب توافق شده (بیانیه مشترک لوزان) که امیدواریم در توافق نهایی هم وارد شود، یک نظام قدرتمند بازرسی است. این بخشی از چارچوب توافق است که که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دسترسی به  تاسیسات هسته‌ای داشته باشد».

وی افزود: البته اعتقاد دارم که سازمانهای اطلاعاتی آمریکا و دیگر کشورها همچنان به همکاری برای بررسی این موضوع که‌ آیا ایران از تعهدات و مفاد مورد نظر توافق تبعیت می‌کند یا نه. ما از نزدیک با شرکای خود در این باره در حال همکاری هستیم. ما اطلاعات خوبی طی یک دهه از برنامه هسته‌ای ایران داشته ایم در نتیجه من اطمینان دارم که ما می‌توانیم از این تجربیات استفاده کنیم».

ارسال نظر