کد خبر : 13260

در آستانه دو سالگی دولت یازدهم؛

چرا «روحانی تنها نیست»؟

چرا «روحانی تنها نیست»؟

بوشهر24: دولت عمده تلاش خود را صرف مذاکرات هسته ای نمود و تا آنجا پیش رفته که آب خوردن را هم منوط به لغو تحریم ها دانسته است. بدیهی است که به دلیل ماهیت استکباری و دشمنی عمیق طرف غربی با جمهوری اسلامی توقع رضایت آمریکا به گشایش اقتصادی در ایران خام اندیشی و خوش خیالی محض بود

بوشهر24/ میثم جوکار: « روحانی تنها نیست » شاید پربسامدترین عنوانی است که در یکی دو روز اخیر از سوی حامیان دولت جهت برگزاری همایش هایی با همین عنوان قابل مشاهده بوده است. جلساتی که محور کلی آن به دفاع از عملکرد دوساله دولت یازدهم در حوزه های مختلف و به طور خاص دفاع از عملکرد دستگاه سیاست خارجی اختصاص داشته است؛ پیرامون این مسئله ملاحظاتی وجود دارد که در ادامه آمده است؛

- کاهش تورم، رشد اقتصادی، آرامش در اقتصاد و ... از جمله شاخص هایی است که این روزها دولتی ها و حامیان آن با ارائه آمارهای گوناگون در پی اثبات عملکرد مثبت دولت در حوزه اقتصاد بوده اند. اما اگر فارغ از این آمارها بنا را بر صحبتهای رئیس جمهور در ایام انتخابات92 قرار بدهیم که ملاک عملکرد مثبت اقتصادی را جیب مردم عنوان کرده بود و نه آمارها، دیگر نمی توان به این راحتی از رضایت مردم نسبت به عملکرد مثبت دولت در حوزه اقتصاد گفت، رجوع به بازار و گرانی های موجود در آن از یک طرف و اقدامات یک طرفه و عجیب دولت در گران کردن حامل های انرژی خود گواه تنگ تر شدن جیب مردم در این مدت بوده است.

- علاوه بر این روحانی به مردم قول داده بود که با دیپلماسی هم چرخ زندگی مردم را بچرخاند و هم چرخ سانتریفیوژ ها را ، اما هم اینک بعد از گذشت دو سال از شروع به کار دولت، علی رغم مذاکرات طولانی مدت، نتایج توافق نامه ژنو و مفاد بیانیه لوزان حکایت از ماجرای دیگری دارد. توافقاتی که با عقب نشینی های پی‌در‌پی تقریبا صنعت هسته ای را تبدیل به کارگاه هسته ای کرده و در عین حال نه تنها خبری از لغو تحریم ها نیست بلکه در این مدت تحریم ها بیشتر هم شده است.

- دو نکته ای که در بالا بدان اشاره شد؛ یعنی عدم توفیق در ایجاد گشایش در سفره مردم و نیز بی نتیجه بودن مذاکرات هسته ای و سرنوشت بسیار تاریک و مبهم تحریم ها، دولت را نیز به تناقض گویی کشانده است. از یک طرف با اعتماد به نفس بالا از مدیریت تحریم ها خبر می دهد و از طرفی با ژستی به دور از عزت و اقتدار حل مشکل آب و نان مردم را به مذاکرات هسته ای گره می زند.

- اما چرا شعار «روحانی تنها نیست»؟ همه اینهایی که گفته شد، حکایت از شکست ایده دولت در رفع مسائل اقتصادی دارد و این در حالی است که مردم همچنان منتظر تحقق وعده‌های اقتصادی رئیس جمهور هستند. از این روست که دولت روحانی نیاز به دوپینگ دارد و بایستی با شعار « روحانی تنها نیست »، این مسئله القا شود که عملکرد دولت رضایتمند بوده و رئیس جمهور تنها نیست. اما متأسفانه انتخاب همین شعار نشان از این دارد که خود دولت نیز از عدم رضایت جامعه نسبت به عملکردش و کاهش محبوبیت دولت باخبر می باشد. و با طرح این شعار در پی جبران آن می باشد. البته همانطور که رهبر معظم انقلاب در سخنان ابتدای سال در مشهد مطرح کردند، این مسئله خدشه ای به مشروعیت دولت وارد نکرده و همچنان باید از این دولت حمایت کرد.

- چرا کار به اینجا کشیده است؟ بدیهی است که باید علت را در رویکرد دولت در حل مشکلات معیشتی و اقتصادی جست. از همان ابتدا که دولت حل مشکل معیشت مردم را به مذاکرات هسته ای و راضی کردن طرف غربی پیوند زد، منتقدان از غیرقابل اعتماد بودن آمریکا گفته و حل مشکلات اقتصادی را به قول حضرت امام نه در دریوزگی از طرف غربی بلکه توجه به ظرفیت های درونی و حمایت از تولید و اقتصاد مقاومتی عنوان می کردند. اما دولت عمده تلاش خود را صرف مذاکرات هسته ای نمود و تا آنجا پیش رفته که آب خوردن را هم منوط به لغو تحریم ها دانسته است. بدیهی است که به دلیل ماهیت استکباری و دشمنی عمیق طرف غربی با جمهوری اسلامی توقع رضایت آمریکا به گشایش اقتصادی در ایران خام اندیشی و خوش خیالی محض بود، مسئله ای که با رجوع به توافق نامه ژنو و بیانیه لوزان و نیز عملکرد آنان در این مدت به راحتی می توان بدان پی برد. در نتیجه با این رویکرد دولت، کار بدان جا کشیده شده که نه تنها گشایشی در سفره و نان مردم ایجاد نشده بلکه با مطرح کردن بحث پروتکل الحاقی که رئیس جمهور نیز بر اجرای آن تأکید کرد و نیز بازرسی از مراکز نظامی، امنیت ملی را نیز دچار خدشه کرده است.

 • اهل دلوار ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ ۱۲:۵۵

  2 6 پاسخ

  الف.هر چی دلتون میخواد مینویسین، بعد میگین اجازه انتقاد به ما نمیدن! - ب. :: حامیان دولت:: مگه این دولت مربوط به جمهوری اسلامی نیست؟ مگه روحانی حکمش رو از خامنه ای نگرفت؟ یه جوری مینویسی انگار درباره دولت انگلیس یا آمریکا مینویسی - پ. دولت همش دوساله که اومده، توجه کردین دوسال!!! خوبه آمارها رو از از 92 تا الان مقایسه کنین!!! سایت بانک مرکزی.البته اگه سوادش رو داری!!! - ت.:: گران کردن حامل های انرژی :: خوبه یه کم به عقب برگردی و درباره هدفمندی یارانه ها اطلاعات بیشتری کسب کنی. این تداوم سیکل هدفمندی یارانه هاست. هر دولت دیگه ای هم بود باید این روند رو طی میکرد. اطلاعاتت رو تکمیل کن. - ج.اما درمورد هسته ای ، هنوز به نتیجه نرسیدن که اینجوری مینویسی!!! حداقلش اینه که قطعنامه جدیدی صادر نشده. اطلاعاتت رو تکمیل کن. - چ. :: شکست ایده دولت :: از کجا فهمیدی شکست خورده؟شکست سنج داری؟:)) آمار داری، رو کن!! - ح.::عدم رضایت جامعه::: نظر سنجی کردی؟ آمار داری، رو کن!! - خ. :: چرا کار به اینجا کشیده است؟ :: سوال جالبیه! ریشه این سوال رو باید در قبل جستجو کرد!!! - م. به شما اعتماد کردیم؛ بس هفت پشتمون شد!!!- ل. حرف آخر اینکه این نوشتار با یک کینه خاصی نگاشته شده که جدا مایه تاسف هست.

 • ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ ۱۴:۲۶

  5 1 پاسخ

  به اهل دلوار
  اگر اطلاع ندارید حرف نزنید. دولت مطابق قانون هدفمندی موظف به پرداخت نقدی 50 درصد افزایش قیمتها به مردم است. کاری که روحانی از انجام خودداری می کند.

 • مجتبا ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ ۱۶:۲۲

  3 0 پاسخ

  احسنت آقای جوکار

 • رضا ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ ۱۶:۳۶

  2 0 پاسخ

  نکته خوبی بود
  در واقع چون از حامیان روحانی کم شده چنین شعاری میدن. الان هم جشنشون تو بوشهر نشون داد طرفداری ندارن.

 • قادر ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ ۲۲:۳۹

  1 0 پاسخ

  سلام به اهل دلوار اولا اقای روحانی قرار بود صد روزه مشکلات رو حل کنه دوما مگه دوسال وقت کمیه چطور موقع انتخابات مشکلات تاشش ماه اول حل شدنی بود الان دوسال کم هست بزرگوار شما خودتان انصاف داشته باشید تو همین مدت اندک چقدر حرف های ضد نقیض راجع به مذاکرات وفک شیت داده شده ان توسط عالی ترین مقامات دولت وشما مواضع حضرت اقا را ببینیند مواضع اقای روحانی را هم ببینید معلوم است که همه ی ملت از دولت همایت میکنند به شرط ان که به ملت اعتماد کند نه اینکه اب خوردن ماهم توی دست قدرت های اسکباری جهان بداند وهمچنان سوار بر خر امریکایی جولان دهد ملت پشتیبان دولت هستند به شرط ان که به ظرفیت ها وتوانایی هایشان اعتماد بکند ان هم اعتماد عملی در مورد پول وضعیت اقتصادی امروز هر اداره ای که میروی از نداری وکمبود بودجه مینالد این را چون خودم اداری هستم ورابطه ی زیادی با ادارات دارم میگویم امار بیمارتان دولتی که پول وسیله های جزئی ظرف غذا برای بیماران ندارند از کدام اقثصاد پویا دم میزنید نمونه هایش را بگویید تا ماهم اگاه شویم

ارسال نظر