کد خبر : 13424

چه موانعی بر سر برداشته شدن تحریم‌ها وجود دارد؟

به گزارش " بوشهر24 "، با نزدیک شدن به موعد توافق نهایی احتمالی بین ایران و 1+5 (برجام)، همچنان سوالات جدی در خصوص امکان یا عدم امکان و چگونگی لغو یا برداشتن یا تعلیق تمام تحریم‌های ضدایرانی طرف غربی در اذهان عمومی و نزد تحلیل‌گران وجود دارد.

پس از امضای توافق ژنو در 3 آذر 92 و تا مدت‌ها پس از آن، تبلیغاتی درباره آغاز فروپاشی ساختار تحریم‌ها در نتیجه این توافق، صورت گرفت اما نتیجه‌ای که پس از گذشت بیش از 18 ماه از اجرای توافق ژنو به دست آمده، در خصوص فروپاشی ساختار تحریم‌ها بعد از توافق احتمالی «برجام» تردیدهایی ایجاد کرده است.

بنابراین گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس قصد دارد، بدون پیش‌داوری و گذشته از اینکه توافق جامع چه مفادی خواهد داشت و تعهدات طرف غربی برای لغو یا تعلیق تحریم‌ها چگونه خواهد بود یا تحریم‌ها چگونه برداشته خواهد شد، در سلسله گزارش‌هایی، با توجه به قوانین تحریم‌ها، به بررسی موانع برداشته شدن تحریم‌ها بپردازد و به شکل مصداقی نشان دهد که ساختار تحریم‌ها تا چه حد لا‌یه‌لایه است.

برای این گزارش، توافق ژنو الگوی عملی خوبی برای ارائه مصداق و نمونه عملکرد طرف غربی خواهد بود، زیرا مقامات آمریکایی توافق ژنو را اساس توافق جامع احتمالی می‌دانند.

«دیوید کوهن» معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا، که معمار تحریم‌های ایران شناخته می‌شود 27 ژانویه 2015 به صراحت اعلام کرد که شیوه‌ی برداشته شدن تحریم‌ها در توافق نهایی به همان شیوه‌ی توافق ژنو است.

او می‌گوید: «در برنامه مشترک اقدام ما برخی از تحریم‌ها را تعلیق کردیم و تحریم‌های اصلی را ادامه دادیم. همین مدل برای توافق جامع انجام خواهد شد. تحریم‌ها تکه‌تکه نمی‌شود و معماری تحریم‌ها دچار فروپاشی نخواهد شد»

ارسال نظر