کد خبر : 14402

شورای امنیت دوشنبه قطعنامه توافق هسته‌ای را تصویب می‌کند

 شورای امنیت دوشنبه قطعنامه توافق هسته‌ای را تصویب می‌کند

قرار است شورای امنیت سازمان ملل در نشست روز دوشنبه توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را بررسی و تصویب کند.

به گزارش " بوشهر24 "، اعضای شورای امنیت صبح دوشنبه قطعنامه ای را به تصویب خواهند رساند که توافق هسته ای به دست آمده در وین را به رسمیت خواهد شناخت.

دیپلمات های حاضر در سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کردند این جلسه ساعت 9 روز دوشنبه به وقت نیویورک (17:30 به وقت تهران) برگزار خواهد شد.

دیپلمات‌ها می‌گویند نشست آتی فقط جنبه تشریفاتی خواهد داشت زیرا پنج عضو دائمی شورای امنیت (آمریکا، چین، روسیه، فرانسه و انگلیس) و آلمان بر سر آن بحث و به توافق رسیده اند.

منابع دیپلماتیک پیش از این اعلام کردند که ایالات متحده روز چهارشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل توزیع کرد که توافق هسته‌ای با ایران و پایان بخشیدن به تحریم‌های مدنظر را تأیید خواهد کرد.

جرالد ون بوهمن نماینده دائم نیوزیلند و رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل روزپنجشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد اعضای این شورا از روز چهارشنبه بحث و بررسی درباره قطعنامه لغو تحریم های ایران را آغاز کرده اند.

نماینده نیوزیلند روز گذشته در دیدار با غلامعلی خوشرو نماینده کشورمان در سازمان ملل دستیابی به این توافق را یک واقعه درخشان تاریخی توصیف کرده و تلاش ها و مواضع صلح جویانه و تدبیر گرایانه ایران درحل یکی از پیچیده ترین مسائل جهان امروز را ستوده بود.

بر اساس پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا، 7 قطعنامه قبلی شورای امنیت علیه ایران زمانی لغو خواهد شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش مربوط به راستی آزمایی اجرای تعهدات هسته‌ای ایران را تایید کند./ تسنیم

ارسال نظر