کد خبر : 15041

پورمحمدی: با آمدن و رفتن دو بازرس اطلاعات جمع نمی‌شود

پورمحمدی: با آمدن و رفتن دو بازرس اطلاعات جمع نمی‌شود

وزیر دادگستری گفت: هیچ‌کس صحبت نکرده که این توافق‌نامه فقط به‌نفع ماست، چه‌کسی چنین حرفی زده است؟ می‌گوییم آنچه در شرایط فعلی می‌شد به دست بیاوریم به‌لطف خدا به دست آوردیم و در جهت رشد و توسعه و ثبت امنیت کشور است.

به گزارش " بوشهر24 "، حجةالاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در مراسم تودیع و معارفه سه تن از معاونان قدیم و جدید سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به توافقنامه هسته‌ای اظهار کرد: الحمدلله فضای خوبی ایجاد شده و امیدواریم بحث توافق‌نامه و تحریم نیز آنچه در جهت خیر و مصلحت مردم عزیزمان هست، اتفاق بیفتد. تا اینجا که لطف خدا شامل حال‌مان بوده، ان‌شاءالله از شر فتنه‌گران و جنگ‌طلبان و معاندین ملت ایران و انقلاب اسلامی در امان بماند و بتوانیم این مسیر را ادامه بدهیم.

وی گفت: بحث توافق‌نامه چون آثار جدی روی بحث‌های اقتصادی و حقوقی دارد، ما از منظر حقوقی که بحث اصلی توافق‌نامه است به دو بخش در وزارت دادگستری گفتیم کل توافق‌نامه را مطالعه دقیق کنند. البته دولت از این بررسی‌ها بسیار خوشحال هست و هیچ نگران نیست. دولت معتقد است کار بسیار ارزشمندی انجام داده و اقدام بسیار موفق و مثبتی را صورت داده و ما در ادبیات دینی‌مان داریم «کمال الجود بذل الموجود». اگر آدمی ۱۰هزار تومان پول دارد ۹هزار تومان بخشش کند، انسان سخاوتمندی است. جمهوری اسلامی با توانش و ظرفیت‌هایش در این دنیای وحشی و دنیای جنگ‌طلبان و ظلم و دنیای ضد منافع ملت‌ها و حقوق ملت‌ها و ضد عدالت و در یک جمع این‌چنینی، این دستاورد را که بسیار عظیم و قابل توجه و قابل اتکا و قابل مباهات است کسب کرد.

پورمحمدی ادامه داد: شما باید ببینید چه دارید و چه به دست آوردید؟ کجا بودید؟ به کجا رسیدید؟ مگر ما در اقتصاد و فرهنگ، مسایل اجتماعی که حوزه داخلی خودمان است و به بیرون نیز کاری ندارد به هرچه می‌خواستیم، رسیدیم؟ ولی می‌گوییم با همین ظرفیت‌ها و توان، دستاوردمان قابل توجه است. در بین‌الملل نیز همین است. باید ببینیم در چنین فضایی و چنین موقعیتی این دستاورد، دستاورد قابل توجهی است و هرچه هم زمان می‌گذرد عظمتش بیشتر و اهمیت آن روشن خواهد شد و حتماً دولت نیز از بررسی نهادهای رسمی و غیررسمی و دانشگاهی استقبال می‌کند. ما فکر می‌کنیم این توافق‌نامه یک ترم جدید حقوقی است و دانش حقوقی کشور را بالا می‌برد و خوب است این به‌عنوان یک واحد درسی برای دانشجویان حقوق تدریس شود، زیرا یک بحث سنگین حقوقی است و بیش از ۲۲ ماه یک جمع متخصص حقوقی بین‌المللی درگیر آن بودند و چیز ساده‌ای نیست که به‌سادگی کسی بتواند اظهار نظر کند.

وزیر دادگستری افزود: این توافقنامه نقاط مثبت و غیرمثبت دارد و برای دشمنان نیز همین طور است؛ یک هم‌آورد حقوقی و سیاسی است که توان حقوقی و سیاسی کشور را نشان می‌دهد. از این جهت ما استقبال می‌کنیم و کسی فکر نکند دولت ناراحت است از کجا بررسی شود. همه نهادهای رسمی و غیررسمی بررسی کنند، ما فکر می‌کنیم کار بسیار خوب و ارزنده‌ای انجام شده و کاملاً قابل دفاع است و هر کجا هم می‌خواهد بررسی کند از نظر ما مطلوب است و استقبال می‌کنیم و این یک نکته اساسی است. البته من از نظر حقوقی عرض می‌کنم چون بعد حقوقی این توافق‌نامه‌ها خیلی سنگین‌تر است.

پورمحمدی اضافه کرد: این روشن است که فضای تهدید را کم کرده است. شما می‌گویید نقطه‌ای اینجا وجود دارد که شاید دوباره تهدید تکرار شود، خوب، دشمنان ما بدون یک بیانیه و قطعنامه به ما حمله کردند. مگر صدام از ما اجازه گرفت و حمله کرد؟ مگر آمریکا از کسی اجازه گرفت و هواپیمای ما را زد؟ مگر آمریکا این همه توطئه علیه ما می‌کند و توطئه گران و فتنه گران و تروریست‌ها را به جان ما می‌اندازد از ما اجازه گرفته که حالا شما بگویید در یک متنی امکان این وجود دارد که اینها تهدید کنند؟ اینها که جریان ظالم، مستکبر و دشمن هستند؛ دشمن را ما زمین‌گیر کردیم و از وی امضا گرفتیم و این دستاورد مهم است. تهدید دشمن قبلاً هم بوده و الآن هم هست و بعداً نیز خواهد بود. دشمن، دشمن است . مگر شما از مرگ بر آمریکا دست برداشتید که دشمن از دشمنی خود دست بردارد؟ مگر ما از تعقیب اهداف و آرمان‌های نظام‌ دست برمی‌داریم؟ رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند ما سیاست‌هایمان را تغییر نمی‌دهیم و توقع هم نداریم دشمن به‌راحتی دست از دشمنی خود بردارد، اشتباه نکنیم، این نکته، نکته اساسی است. مهم این است که آن تهدیدی که بالای سرمان بود و هر لحظه می‌گفتند: "اگر این طور نباشد می‌زنیم" و همه را بسیج و تحریک می‌کردند، ما را متهم می‌کردند و حتی اجازه نمی‌دادند دوستان ما با ما مراوده داشته باشند، می‌گفتند: "شما زیر تحریم هستید". حتی در مجامع بین‌المللی مثبت می‌خواستیم حضور پیدا کنیم، می‌گفتند: "درست است به شما نیاز داریم اما چون تحریم هستید و چون قطعنامه سازمان ملل علیه‌تان است ما نمی‌توانیم شما را در جمع خودمان دعوت کنیم و به‌عنوان میهمان یا ناظر شرکت کنید".

وی گفت: در آمریکا و رژیم صهیونیستی سروصدایی ایجاد شده که تلاش می‌کنند این توافق‌نامه اجرایی نشود اما در داخل نیز یک سری دوستان کُند و تند، ذوق‌زده و بهت‌زده می‌شوند. با صبوری و تأمل و تعقل و دقت و پیشینه تاریخ مبارزه کشور و انقلاب با استکبار و پیش‌بینی شرایط آینده، خواهیم فهمید که اتفاق رخ‌داده، مثبت بوده است، اما احساس خطر نباید بکنیم؟ حتماً احساس خطر می‌کنیم. احساس تهدید نباید کنیم؟ حتماً احساس می‌کنیم.

وزیر دادگستری اظهار کرد: می‌گویند فلان جا امکان دارد تهدید کند. خوب، الآن هم تهدید می‌کند؛ شما می‌گویید ۱۵ یا ۲۰ سال دیگر تهدید می‌کند؟ می‌گویند دشمن در آینده برای برخورد نظامی اطلاعات به دست می‌آورد، مگر الآن اطلاعات ندارد و جمع نمی‌کند؟ مگر هر روز تهدید نمی‌کند؟ تهدید که بدون اطلاعات نمی‌شود، حتماً اطلاعات دارد دیگر. حالا اهل فن می‌دانند که با آمدن و رفتن دو بازرس اطلاعات جمع نمی‌شود، آخر این حرف‌ها را نزنید. دنیای اطلاعات از این حرف‌ها گذشته است و این‌ها حرف‌های نخود و لوبیای بحث اطلاعاتی و نظامی در دنیاست. خیلی حرف‌های بزرگی در این عرصه‌ها وجود دارد. اینها چیزی نیست و اصلاً مناسبات تغییر کرده و کسی به اطلاعات نیاز ندارد که بخواهد آدم بفرستد اینجا و سَرَک بکشد و اطلاعات جمع کند.

وی خاطرنشان کرد: من متخصص این رشته در کشور هستم. من رییس ضدجاسوسی و رییس اطلاعات خارجی کشور بودم. هم در بحث ضدجاسوسی و هم در بحث جاسوسی کار کردم و جزو متخصصین کشور در این حوزه هستم. نمی‌شود هر که از دهانش هرچه در‌ آید بگوید و بیانیه صادر و تحلیل کند و حرف بزند. حرف منطق و پایه و استدلال دارد و آدم باید با یک اسلوب و مبانی صحبت کند و دشمن خود را بشناسد و بتواند طراحی کند و دست دشمن را بخواند.

پورمحمدی افزود: برخی می‌گویند این ولوله‌ای که در لانه دشمن افتاده، جنگ زرگری است؛ یعنی چه؟ یعنی جنگ زرگری است که ما زیرش بزنیم؟ برخی می‌گویند ما خوشحال نباشیم از این قصه زیرا کلاه سر ما گذاشتند و برای اینکه ما هوشیار نشویم جنگ زرگری راه‌انداخته‌اند. کسی این حرف را باور می‌کند؟.

وزیر دادگستری ادامه داد: هیچ کس صحبت نکرده که این توافق‌نامه فقط به‌نفع ماست، چه‌کسی چنین حرفی زده است؟می‌گوییم آنچه در شرایط فعلی می‌شد به دست بیاوریم به‌لطف خدا به دست آوردیم و در جهت رشد و توسعه و ثبت امنیت کشور است و باید حوصله کنیم و باید توضیح دهیم و باید سؤالات را پاسخ دهیم./ تسنیم

ارسال نظر