کد خبر : 15064

افشای هراس کودکانه حکام عرب مقابل ایران

بوشهر24:  یکی از روزنامه‌نگاران مشهور دنیای عرب با دفاع از سیاست «ادامه خصومت با ایران»، هر گونه ایده برای «آشتی حکام عرب با ایران» را رد کرد و ناخواسته دولت‌های عربی مقابل تهران را کودکی هراسان جلوه داد که بی‌آمریکا هیچند.

به گزارش گبوشهر24" به نقل از فارس، روزنامه‌نگار عربستانی، درس‌خوانده آمریکا، و مدیر سابق شبکه سعودی العربیه است؛ عبدالرحمن راشد مدیر سابق شبکه «العربیه» و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الاوسط»، چاپ لندن.

او که ۱۰ سال شبکه ضد ایرانی «العربیه» را مدیریت کرد و بی‌آنکه مشخص شود، چرا استعفا کرد، به داشتن افکار لیبرالی و مخالف اسلام‌گرایان در منطقه معروف است.

راشد پس از اعلام خبر جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای تاکنون چند یادداشت نوشته و هر بار سیلی از اتهامات را روانه ایران کرده است.

او در یادداشت جدیدی که روز یکشنبه (۱۱ مرداد/ ۲ اوت) منتشر کرد، هر گونه ایده برای آشتی حکام عرب (که متحد عربستان هستند) با ایران را رد کرد و آن را شکست خورده دانست.

راشد در یادداشتی که مشروح آن در زیر می‌آید، ناخواسته و با زبان بی‌زبانی حکام عرب وابسته به آمریکا را کودکی هراسان تصویر می‌کند که اگر بزرگ‌ترش (آمریکا) نباشد، به قدر کفایت توان و اعتماد به نفس ندارد که خود را مقابل ایران، تنها ببیند. آنقدر می‌ترسد که می‌گوید، اگر آمریکا نباشد، ما «با این امکانات محدود» توان داشتن روابط عادی و مصالحه با ایران را نداریم و با تمام توان تلاش می‌کند با ایران‌هراسی، هر ایده‌ای برای آشتی حکام عربستان و متحدان عربش در منطقه را مردود جلوه دهد.

این یادداشت یک روز قبل از انتشار پیام محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به کشورهای عربی مبنی بر تشکیل مجمعی برای گفت‌وگو منطقه‌ای منتشر شد. عبدالرحمن راشد در این یادداشت نوشت: برای کشورهای خلیج [فارس] سخت نیست که با حسن روحانی مصافحه و توافق دوستی با کشورش ایران امضا کنند و طومار ۳۰ سال اختلاف را در هم بپیچند. از لحاظ نظری، این امر خیلی آسان است اما اگر ضمانتی نداشته باشد، صرفا توافقی روی کاغذ باقی خواهد ماند.

او با اشاره به پیشنهاد «طراد العمری» نویسنده و تحلیلگر عرب برای ارائه «طرح صلح خلیج [فارس]» از جانب عربستان و اتخاذ سیاست گشایش مقابل ایران، آن را ریسکی دانست که سرنوشت ۳۰ میلیون شهروند [۳۰۰ میلیون] را به خطر می‌اندازد و امکان بنای آن صرفا بر اساس تحلیل شخصی و حسن نیت نیست و افزود: طرح صلحی که طراد پیشنهاد کرده، صرفا طرح اوست و بی‌آنکه دولت‌های منطقه از ایران مطمئن شوند که سیاست‌هایـ...ش را تغییر داده یا قدرت نظامی‌ هدف رفته‌اش به سوی این دولت‌ها را کاهش داده یا قدرت‌های بزرگ ضمانت‌های نظامی داده باشند، ارزش ندارد. هیچ یک از این شرایط موجود نیست و حسن‌نیت در دنیای واقعی بتنهایی کفایت نمی‌کند.

سردبیر سابق، سرشناس و ستون‌نویس فعلی روزنامه الشرق الاوسط امضای توافق با ایران برای آمریکا را که هفت هزار کیلومتر آنسوتر از منطقه است، آسان دانست و دلیل آن را داشتن زرادخانه‌ای بزرگ از سلاح و نفوذ و فناوری رصد اطلاعات نظامی و مالی دانست که به عقیده او می‌تواند قدرت بازدارندگی (برای آمریکا) ایجاد کند. «اما ما [اعراب] در آنسوی ساحل در تیررس ایران زندگی می‌کنیم و با امکانات محدود خود نمی‌توانیم به وعده‌های حسن‌نیت دلخوش کنیم. کشورهای خلیج [فارس] به استدلال و ضمانت‌هایی نیاز دارند که بگوید ایران بعد از توافق با غرب تغییر کرده یا اینکه مجبور شده خود را تحکیم کند؟».

مسئول سابق شبکه العربیه با بیان اینکه «کشورها هم مانند افراد هستند و از رفتار و کردارشان شناخته می‌شوند و بسنده کردن به نیت‌هایشان کافی نیست» سیاست‌های (اصولی و حق‌طلبانه) ایران را سبب وضع تحریم‌ها دانست و نوشت، «مثلا کل هدف ایران، امضای توافق با غرب بود تا محاصره [همان تحریم] برداشته و سلامتش تضمین شود. اصلا تحریم‌ها برای این وضع شده بود که رفتار ایران متجاوزانه بود و نه عکس آن. لیست بلندی از عملیات‌های... ایران از آغاز دهه ۸۰ تا این لحظه هست... که سبب شده تحریم و محاصره شود».

این روزنامه‌نگار سعودی حمایت ایران از فلسطین را صادقانه ندانست و ادامه داد که دشمنی ایران با اسرائیل برای دفاع از فلسطین نیست بلکه این امر بخشی از کشمکش گسترده‌ای است که در منطقه وجود دارد.

راشد مدعی شد که کشورهای عربی خلیج فارس بعد از آنکه در دهه ۹۰ دیدارها و مذاکراتی را با ایران برگزار و توافق مهم مشروحی در سال ۲۰۰۱ با آن امضا کردند، ایران مفاد آن را نقض کرد و حتی عربستان سعودی شیخ هاشمی رفسنجانی را در سال ۲۰۰۸ در طولانی‌ترین سفر در نوع خود، به مدت دو هفته در جده، دمام، الخبر، الجبیل، القطیف، مکه، مدینه و ینبع میزبانی کرد و سفارتخانه‌ها مجددا باز شد و به دفاتر شرکت‌های هواپیمایی ایران اجازه داده شد تا دفاتر خود را باز کنند و ریاض تجار ایرانی را پذیرفت و برای آنان دفاتری باز کرد و شاهزادگان و وزراء و نظامیان رفت و آمد کردند و در نهایت عربستان دریافت که ایران قصد سوء استفاده داشته تا در داخل و خارج عربستان توطئه کند [!].

راشد برای توجیه این ایده خود در این یادداشت که «ایده مصالحه با ایران شکست خورده است» هر اتهامی که توانست روانه ایران کرد و در پایان نوشت: در نتیجه آنچه برخی از ضرورت آشتی با ایران مطرح می‌کنند، نشان‌دهنده منطق سلیم است اما سودی ندارد اگر ضمانتی نداشته باشد که خلیج [فارس] را در مقابل ... ایران حفظ کند؛ ایرانی‌ که ما را در عراق و سوریه و لبنان و بحرین و یمن و سودان محاصره کرده است.

راشد در عین حال این واقعیت را انکار نکرد و نوشت: بر خلاف اختلافات، روابط سنتی ما با برادرانمان در ایران زنده است و نفس می‌کشد. ما و آنها سفیر و سفارتخانه داریم. عربستانی‌هایی هستند که به ایران سفر می‌کنند و ایرانی‌هایی هستند که برای حج و عمره به عربستان می‌آیند. اما نگرانی از باب ایران به بالاترین درجه خود رسیده و بیشتر خواهد شد به دلیل رفع تحریم مالی و نظامی و دیپلماتیک از ایران.

این سخنان راشد، دنبال‌کنندگان تحولات منطقه را به یاد سخنان سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله می‌اندازد که در اولین سخنرانی پس از آغاز حمله عربستان به یمن در فروردین ماه گذشته خطاب به کشورهای عربی بخصوص عربستان که هدف حمله را متوقف کردن نفوذ ایران در یمن اعلام کرد، گفت که اعراب به جای اینکه ایران را سرزنش کنند، ناکامی و تنبلی خود را پایان دهند چرا که طبیعی است هر جا که عربستان در ایفای نقش خود کوتاهی کند [مثلا در کمک به ملت فلسطین و تجهیز گروه‌های سنی و شیعه مقاومت فلسطین] ایران این خلأ را پر خواهد کرد و در اینجا به جای سرزنش ایران، اعراب باید خود را سرزنش کنند.

ارسال نظر