کد خبر : 15263

راستی آزمایی چقدر برای آژانس آب می خورد؟

به گزارش " بوشهر24 "، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است در نشستی که در ماه آینده برگزار می‌شود به بررسی روشهای تأمین منابع مالی لازم برای راستی‌آزمایی از «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» که تیرماه سال جاری بین ایران و گروه 1+5 امضا شد، بپردازد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مطابق مفاد «برجام» قرار است نقش راستی‌آزمایی از پایبندی طرفین به این سند را ایفا کند. 

«یرگی گاس»، مدیر امور ارتباطات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک ارتباط ایمیلی به رویترز گفت نشست شورای حکام روز ۲۵ آگوست، مطابق با سوم شهریورماه برگزار خواهد شد.

او درباره دستور کار این نشست گفت: «انتظار می‌رود شورا گزارشی از مدیر کل (آژانس) درباره موارد مورد درخواست در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و تبعات مالی آن برای این سازمان را مورد بررسی قرار دهد.»

بودجه سالانه آژانس سال گذشته حدود ۳۵۰ میلیون یورو (برابر با ۳۹۱ میلیون دلار) بوده است.

مطابق گزارش رویترز، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برآورد کرده وظایف نظارتی محوله جدید به این نهاد بین‌المللی، حدود ۱ میلیون یورو در ماه برای این سازمان هزینه‌های اضافی در پی خواهد داشت.

هزینه‌های فعالیت‌های نظارتی آژانس در ایران تا کنون از محل اعانه‌های داوطلبانه کشورهای عضو تأمین شده است، اما دیپلمات‌ها می‌گویند انتظار دارند برای وظایف محوله جدید، ردیف بودجه‌ای در نظر گرفته شود./ فارس

ارسال نظر