کد خبر : 15544

اقتدار احترام می‌آورد نه انفعال

تازه‌ترین نمونه‌ها از احترام به پاسپورت ایرانی!

تازه‌ترین نمونه‌ها از احترام به پاسپورت ایرانی!

در حالی که یکی از وعده‌های اصلی رئیس‌جمهور در تبلیغات انتخاباتی سال 92 بازگشت اعتبار و احترام به پاسپورت ایرانی بود این وعده روز به روز دست‌نیافتنی‌تر از گذشته به نظر می‌رسد و شواهد جدید نشان از آن دارد که با انفعال دستگاه دیپلماسی کشور پاسپورت ایرانی بدترین دوران خود را می‌گذراند و شاهد است‌!

بوشهر24: در حالی که یکی از وعده‌های اصلی رئیس‌جمهور در تبلیغات انتخاباتی سال 92 بازگشت اعتبار و احترام به پاسپورت ایرانی بود این وعده روز به روز دست‌نیافتنی‌تر از گذشته به نظر می‌رسد و شواهد جدید نشان از آن دارد که با انفعال دستگاه دیپلماسی کشور پاسپورت ایرانی بدترین دوران خود را می‌گذراند و شاهد است‌!

...موسسه بین‌المللی «هنلی و شرکاء» که در حوزه مسائل مربوط به اقامت و شهروندی فعالیت می‌کند،  در گزارش سالانه خود درباره اعتبار پاسپورت کشور‌های مختلف‌ که اسفند ماه سال گذشته منتشر شد آورده است‌: ایران در کنار اتیوپی، اریتره و سودان در مکان 98 رتبه اعتبار پاسپورت‌ها قرار دارد‌.

...یکی از اعضای ارشد دولت روحانی و از مسئولان ارشد نهاد ریاست جمهوری ‌، چندی قبل قصد داشت در سفری شخصی به آمریکا عزیمت کند که با رفتار تحقیرآمیز در فرودگاه دبی مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، ماموران دولتی فرودگاه دبی وی را به اتاق مجزا هدایت و مورد بازرسی خارج از عرف و غیرمؤدبانه قرار داده‌اند.

...دکتر مهدی گلشنی استاد دانشگاه صنعتی شریف و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ...می‌گوید: «متأسفانه بعد از برجام توقع این بود که برخورد خارجی‌ها بهتر شود ولی در چند وقت اخیر شاهد بی‌احترامی سفارتخانه‌های خارجی به‌ ویژه آلمانی‌ها به استادان ایرانی هستیم. ماجرا محدود به یک نفر هم نیست و با همه استادان این‌گونه برخورد می‌شود.»

دکتر گلشنی به چند نمونه از برخورد سفارتخانه‌ها با استادان ایرانی اشاره‌ کرده و به ماجرای طرح این مشکل در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره می‌کند‌: «به‌طور مثال استاد سرشناس و موجه برای یک اجلاس علمی نزدیک به چند هفته از سوی آلمانی‌ها معطل شد و در نهایت نتوانست در اجلاس علمی هامبورگ شرکت کند...»

از موارد پیش‌گفته که بگذریم  خبر بازداشت و به قول برخی از کارشناسان سیاسی گروگانگیری «احمد شیخ‌زاده» مشاور نمایندگی ایران در سازمان ملل از سوی دستگاه قضایی آمریکا در شروع سال جدید موجب نگرانی در سطح دیپلماتیک شد‌.

گفتنی است پیش از این دولت آمریکا در اقدامی مغایر حقوق بین‌الملل از صدور روادید حمید ابوطالبی‌، سفیر پیشنهادی ایران برای سازمان ملل اجتناب کرد و دولت نیز بعد از مدتی مجبور شد فرد دیگری را بدین منظور جایگزین گزینه ابتدایی خود کند.

عقب‌نشینی دولت در این زمینه سبب‌ساز اقدام گستاخانه آمریکا در بازداشت احمد شیخ‌زاده مشاور نماینده ایران در سازمان ملل شد تا نشان دهد عقب‌نشینی در برابر آمریکا پایانی نخواهد داشت و این روند باید برای همیشه ادامه یابد‌!

...یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه در خصوص اینکه در برخی سفارتخانه‌های اروپایی، صدور روادید با برخوردهای توهین‌آمیز و پرداخت هزینه‌های گزاف صورت می‌گیرد، گفت: نباید با سفرهای غیرضروری تجاری یا تفریحی، این دولت‌ها به ادامه رفتار ناپسند کارگزارانشان تشویق شوند!.../ کیهان

ارسال نظر