کد خبر : 16161

پیام انتخابات 96

اصولگرایی را از نو باید نوشت!

اصولگرایی را از نو باید نوشت!

بوشهر24:هرکس گفت من اصولگرا هستم در این دایره می گنجد! و دیگر مهم نیست مخالف برجام باشد یا موافق برجام! ویا اینکه فرقی نمی کند نگاه اقتصادی اش چگونه باشد! به این ترتیب از نهاوندیان مسوول دفتر رییس جمهور به دلیل موتلفه ای بودن در دایره اصولگرایی می گنجد تا مهدی محمدی تحلیلگر سیاسی و مخالف شدید سیاسیت های دولت روحانی!

اصولگرایی را از نو باید نوشت!

قبل از هر چیزی لازم است تکلیف  نگاهمان به جریان اصولگرایی را مشخص کنیم. ما دو نگاه می توانیم به این جریان داشته باشیم. نگاه اول یک نگاه هواداری به سبک هواداران فوتبال است. یعنی همانطور که در جامعه می بینیم برخی طرفدار استقلال هستند و برخی دیگر طرفدار پرسپولیس، در اینجا نیز عده ای اصولگرا هستند و عده ای اصلاح طلب. نکته جالب هم اینجاست که این جماعت هوادار دقیقا مثل همان هواداران فوتبال معمولا دلیل محکمی برای این انتخاب خود ندارند! و همانطور که ممکن است شخصی در کودکی به دلیل خرید یک لباس آبی توسط یکی از آشنایان و یا پرسپولیسی بودن پدر ، تیم محبوب خود را انتخاب کرده باشد، در انتخاب جریان سیاسی هم ممکن است به دلیل گرایشات پدر و یا جو دوستان، جریان سیاسی مطبوع خود را انتخاب کرده باشد.

اما نگاه دوم یک نگاه مبنایی و فکری به این دو جریان است. یعنی بر اساس نوع نگاه و جهانبینی افراد به مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، آنها را در دسته بندی اصولگرا اصلاح طلب جای می دهیم. در این نگاه نوع نگرش افراد به مسائل مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و حتی اقتصادی اهمیت دارد.

با نگاه اول یا همان نگاه هواداران فوتبال، هرکس گفت من اصولگرا هستم در این دایره می گنجد! و دیگر مهم نیست مخالف برجام باشد یا موافق برجام! ویا اینکه فرقی نمی کند نگاه اقتصادی اش چگونه باشد! به این ترتیب از نهاوندیان مسوول دفتر رییس جمهور به دلیل موتلفه ای بودن در دایره اصولگرایی می گنجد تا مهدی محمدی تحلیلگر سیاسی و مخالف شدید سیاسیت های دولت روحانی!

برای از نو نوشتن اصولگرایی بایستی اول نگاهمان را از از فضای هواداری فوتبالی خارج و به نگاهی فکری نزدیک کنیم.

بعد از اصلاح نگاه، بایستی موئلفه های اصولگرایی را بازخوانی کنیم.

اصولگرایی که عدالتخواه نباشد، اصولگرا نیست!

اصولگرایی که رانت های اقتصادی و سیاسی موجود در جامعه برایش دغدغه نباشد، اصولگرا نیست!

اصولگرایی که تا امروز برای آرمان های انقلابی هزینه ای پرداخت نکرده، اصولگرا نیست!

اصولگرایی که به جای ایجاد امید به آینده بذر نا امیدی در جامعه می پراکند، اصولگرا نیست!

اصولگرایی که خود را زیر چتر حمایتی فلان قدرت پنهان کند، اصولگرا نیست!

اصولگرایی که با رانت زر و زور اعلا حضور در جامعه میکند، اصولگرا نیست!

در یک کلام!

اصولگرایى به حرف نیست!

اصولگرایى در مقابل نحله‏هاى سیاسى رایج کشور نیست!

اصولگرایى متعلق به همه‏ى کسانى است که به مبانى انقلاب معتقد و پایبندند و آنها را دوست مى‏دارند و سینه برای آن سپر کرده اند!

/محمد حیدری

  • بوشهری ۱۳۹۶/۰۳/۱۶ ۰۷:۲۳

    0 0 پاسخ

    متاسفانه بعضی ها کاسب اصولگرایی هستند و هر وقت فضا رو به نعف خود دیدند بر کوس اصولگرایی می کوبند. ودر عمل هیچی از اصولگرایی از آنها دیده نمیشود وهمین ضربه به بدنه اصولگرایی میزند.

ارسال نظر