کد خبر : 17485

چرا یوم الله 13 آبان روز افتخار ماست

اصلا ۱۳ آبان چه ربطی داشت به چه‌گوارا

اصلا ۱۳ آبان چه ربطی داشت به چه‌گوارا

ارنستو اصلا سر پردردی نداشت. دکتری بود جهانگرد و از این کشور به آن کشور سفر می کرد دنیا را ببیند. دوستش می گوید خبر کودتای ۱۹۵۳ ایران که به گوشش رسید...

ارنستو اصلا سر پردردی نداشت. دکتری بود جهانگرد و از این کشور به آن کشور سفر می کرد دنیا را ببیند. دوستش می گوید خبر کودتای ۱۹۵۳ ایران که به گوشش رسید از درون آتش گرفت؛ شد انقلابی. شد ضد امپریالیست. شد ضد آمریکایی. سفر را نیمه تمام گذاشت و مبارزه را شروع کرد.

کودتای ۱۳۵۳ یا همان کودتای ۲۸ مرداد اولین کودتای موفق سیا بود که بعد از آن الگوی بیش از 6۰ کودتای مشابه آمریکایی در دنیا شد. حال مگر کودتا چه بود که این ارنستوی جوان را دگرگون کرد.

ملت ایران بعد از ظلمات جنگ های جهانی، با دادن ۱۱ میلیون قربانی و خفت تحمل اشغال و تحقیر اشغالگران، با تنفر از انگلیس رفت به سمت استقلال؛ و استقلال از نفت شروع شد. اولین جرقه های امید. اولین اتحاد منجر به پیروزی پس از سال‌ها.

و با این امید چه کردند. سیا آن را کشت. آمریکا امید ملتی را پرپر کرد. ایران شد سرزمین مردگان. شد شیره کش خانه. همه قهرمانان ایران را گرفتند و قهرمانان کاذب تحویلش دادند. قبل از کودتا قهرمانت جمال زاده بود و هدایت و جلال و شاملو و حالا قهرمانت باید پری بلنده باشد و هایده و گوگوش و شعبان! ملتی که قهرمانانش را کشته اند و زندان کرده اند، باید هم برایش قهرمانانی پوشالی و خیالی بسازند.

۲۵ سال ملتی حسرت خوردند که چرا مصدق را تنها گذاشتند. یک نسل از بین رفته بود. به نسل کودتا هیچ امیدی نبود. امام هم گفت سربازان من در گهواره اند. نسلی عوض شد. نسل بعد از کودتا بود که در میدان ژاله شهید داد. نسل بعد از کودتا بود که کشته داد و انقلاب کرد. و مگر ظلم از یاد می رود.

داستان کودتا به گوش این نسل هم رسیده‌. فهمیده که اگر نجنبد انقلابش بر باد می رود. از قضا اتفاقات مشابهی می افتد. ۱۰ آبان ۵۸ دیدار نماینده بازرگان با سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی است. ورود مشکوک فرمانده آمریکایی به تهران است. حرف بر سر زبان ها می چرخد. این مردم کودتا دیده اند.ترس کودتا دارند. نهایت کاری که می توانند کنند این است که بروند در سفارت آمریکا به همه دنیا بگویند ما مظلومیم و می خواهند علیه انقلابمان باز کودتا کنند. این طور می توان صدای مظلومیتمان را به همه جا رساند. این شد که سفارت اشغال شد... «اگر تسخیر سفارت نبود جنگ و تحریم بی معنی بود، اصلا انقلاب توجیه نداشت.» این ها حرف‌های کولایی و گنجی است البته نه حرف‌ ما. همه ایران بر 13 آبان همدل بودند و هستند.

چه گوارا از داغ کودتای ۲۸مرداد انقلابی شد و هنوز ما نمی خواهیم بدانیم چرا سفارت تسخیر شد... یا شاید فراموش کرده ایم!

 

ارسال نظر