کد خبر : 17703

« بوشهر، شهری گران است»

« بوشهر، شهری گران است»

« بوشهر، شهری گران است» این نقل قول را شاید بارها و بارها چه از زبان خود مردم بوشهر و چه از زبان مسافرانی که گاها مسیرشان به این شهر افتاده، شنیده اید.

به گزارش بوشهر24 به نقل از پیام عسلویه، نقل قولی که اگر عمیق به آن نگاه کرده و شرایط را به طور کامل بررسی کنیم، می‌بینیم چندان هم به دور از واقعیت بیان نشده است. حال در این شرایط چندیست این گرانی به حوزه ای راه پیدا کرده که پیش از این چندان برای مردم قابل لمس نبوده است.

در سال هایی نه چندان دور تعدد فرزندان و قالب جاری جامعه شرایطی را پدید آورده بود که استفاده از «هواپیما» به جز در موارد کاری و یا برای اشخاص خاص، چندان عرف نبود و بارِ قالب مسافرت ها یا بر دوش ماشین های شخصی و یا اتوبوس هایی بود که به صورت روتین هر چند ساعت یکبار خراب می شد. با گذشت زمان و با تغییر شرایط زندگی اکنون استفاده از هواپیما نه تنها شامل افرادی خاص نمی شود بلکه به علت درگیری و کمبود وقتی که این روزها گریبانگیر اکثریت مردم شده است، سفر به کمک آن به نوعی عرفی معمول به حساب می آید. حال این عرف معمول در شهر بوشهر چندیست که قصد کرده تا به شرایط گذشته خود باز گردد و با همین نیت راهی را آغاز کرده که سرانجامش به پدید آمدن شرایطی مشابه همان سال های دور که استفاده از هواپیما در نگاه عموم «فقط برای پولدارها» بود، برسد. با هم در این گزارش نگاهی داریم به آنچه افزایش ناگهانی قیمت بلیت هواپیما در شهر بوشهر خوانده می شود و چرایی افزایش مقطعی نرخ بلیط انداخته را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

آزادسازی نرخ بلیط هواپیما توسط دولت

حدود دو سال قبل بود که پس از بحث ها و حواشی فراوان دولت دستور آزادسازی نرخ بلیط هواپیما را صادر کرد تا با سیاست عدم نظارت مستقیم بر بازار کمکی به ایجاد یک بازی برد-برد بین متقاضی (مردم) و عرضه کننده (شرکت های هواپیمایی) کند. با اجرای این دستور العمل این انتظار می رفت تا بازار با ایجاد رقابتی درونی شرایطی را پدید آورد که منجر به کاهش نرخ قیمت بلیط هواپیما شود. اتفاقی که عملا در همه نقاط کشور به وقوع نپیوست و شاهد بودیم در برخی شهرها قیمت بلیط هواپیما پس از دو سال گاها تا 300% افزایش داشته است. در همین ارتباط سخنگوی اتاق اصناف ایران بود: « عدم ساز و کار قانونی و نبود نظارتی مناسب، نه تنها این طرح را به سمت منفعت رساندن به مردم سوق نداد ؛ بلکه منجر به ضرر مصرف کنندگان شد. طرح آزادسازی به منظور فراهم کردن شرایط رقابتی درمیزان خدمات و رفاه مسافران در میان شرکت های هواپیمایی منظور شده بود که در این میان این منفعت به جیب شرکت های چارتری، افراد سودجو و دلالان رفت.وی با بیان اینکه چندگانگی قیمت بلیت به مصرف کنندگان فشار زیادی وارد کرده است، افزود: با توجه به خرید ۱۰ تا ۲۰ درصدی بلیت هواپیما از درآمد دولت توسط سازمان های دولتی و گران تر شدن بهای آن برای مردم، این طرح انتخاب دومی برای مردم نگذاشته است»

گرانی بلیط در بوشهر؟

اما چندیست که شهروندان بوشهری نسبت به افزایش قیمت بلیط های هواپیما به مقصد تهران معترض هستند و قیمت ها ارائه شده را غیر منصفانه می دانند. قیمت هایی که با توجه به تیکت هایی که برای ما ارسال شده به واقع هم گران است و باید دید آیا اگر قرار بوده سیاست دولت در بحث آزاد سازی نرخ بلیط هواپیما در شهری چون بوشهر منجر به این میزان افزایش شود،می توان آن را همچنان سیاستی صحیح دانست که نیاز است ادامه پیدا کند؟ با هم نگاهی به برخی تیکت های ارسالی توسط همشهریان می اندازیم.

 

ارسال نظر