کد خبر : 18200

عقل ما که قد نمی‌دهد! امام جمعه و ماشین 200میلیونی!

عقل ما که قد نمی‌دهد! امام جمعه و ماشین 200میلیونی!

برخی مردمی که در دیماه سال جاری در برخی از شهرها به وضعیت اقتصادی خودشان اعتراض داشتند، چگونه می توانند ببیند یک امام جمعه سوار ماشین چندصد میلیونی می شود درحالیکه آنها سرشان را گرسنه بر روی بالین می گذارند؟

کسی از حسن روحانی یا آن مسئول بالا شهر نشین انتظار ندارد سوار خودروی لوکس نشود یا خانه هایشان را از برج عاج به وسط شهر منتقل کنند ولی وقتی این مساله برای امام جمعه شهری پیش می آید مساله فرق می کند!در ماههای اخیر تنی چند از امامان جمعه شهرهای مختلف کشور جلوه ای بدیع از خود به نمایش گذاشته اند که مردمی بودن آن و جایگاهی که در آن قرار دارند را بیشتر جلوه گر می نماید. جلوه هایی که ببیشتر مردم در اوایل انقلاب و یک دهه پس از آن همواره می دیدند ولی به مرور با فاصله افتادن میان مردم و مسئولین به بهانه امنیت و حفظ جان مسئولان از تعرض منافقین، دیگر کمتر دیده می شد که مسئولی در صف نانوایی بایستد یا سوار اتوبوس و تاکسی این سو و آن سو برود. تردد یک مسئول در خیابان همراه شده است با کاروانی از خودروهای محافظ و آمبولانس و غیره که نگاه مردم به آنها را کاملا معکوس می سازد.

ولی با این حال هر از گاهی دیده می شود برخی از مسئولین برای ترمیم این وضعیت اقدام می کنند. نمونه هایی از این دست زیاد است. امام جمعه تبریز که به صورت کاملا عادی زندگی می کند و نرده های میان مسئولان و مردم را در نماز جمعه برچیده است یا با تاکسی و اتوبوس تردد می کند و درصف نانوایی و میوه مانند همه مردم به خرید می پردازد. همچنین امام جمعه سرپل ذهاب از روز اول زلزله ویرانگر در شهرهای مختلف کرمانشاه به همراه خانواده در چادر زندگی می کند و عنوان کرده تا زمانیکه همه کانکس و سرپناه امن نداشته باشند حاضر نیست چادر را ترک کند. اقداماتی که باعث نزدیکی مردم به مسئولان با دل و جان می شود وقتی می بینند، آنها درد و رنج شان را از نزدیک لمس و درک می کنند.

 

حال در این میان تصویری از خودروی لوکس امام جمعه ایلام در رسانه ها منتشر شده که با واکنش های جدی از سوی مردم روبه رو شده است. در این میان ضد انقلاب نیز با سواستفاده از لوکس سواری این امام جمعه هجمعه سنگینی را علیه این جایگاه به عنوان نماینده ولی فقیه در شهرهای مختلف آغاز کرده است. در حالیکه رسانه های ضد انقلاب در انتشار اخبار اقدامات مردمی امامان جمعه هیچ گاه ورود نمی کنند، همواره به مچ گیری هایی از نوع خودروی پرادوی امام جمعه ایلام هستند.

 

تصاویری از ولیمه نوه امام جمعه ایلام با حضور سلبریتی ها که بسیار خبرساز شده بود

باید به این نکته نیز اشاره کنیم که در میان قشر روحانیت هستند کسانی که با ابتکارات شخصی یا به واسطه میراث خانوادگی دارای زندگی خوب و درآمد بالایی هستند و این موضوع در میان اصحاب پیغمبر هم وجود داشته است. هیچ کس منکر کار و تلاش یا زندگی خوب مسلمانان و زندگی همراه با رفاه روحانیون نیست. اما واکنش امام جمعه ایلام به خبر انتشار خودروی لوکسش بسیار قابل تامل و حتی تاسف است.

 

این خبر درحالی منشتر شده که برخی از گزارش ها حاکی از آن است که با انتشار دهنده عکس خودروی امام جمعه برخورد شده است. از سوی دیگر حجت الاسلام لطفی، امام جمعه شهر محروم ایلام در گفتگویی به شدت به کسانی که به خودرو یا زندگی اشرافی گری اش ایراد گرفته تاخته و حتی آنها را تهدید کرده است. باید از وی پرسید به کدام پشتوانه و جراتی مردم را تهدید می کند. مردمی که ولی نعمتان مسئولان هستند و حضور آنها در انقلاب و حمایت از نظام نبود، کسانی چون وی هرگز نمی توانستد داری پست و منصب باشند و به قول محمد دهقان، نماینده مجلس شورای اسلامی اگر انقلاب نمی شد بسیاری از مسئولان حتی چوپان هم نمی شدند. البته این مثال نباید توهینی به شغل شریف و حلال خور چوپانی باشد که بسیار شرف دارد به کسانی که از بیت المال ارتزاق می کنند ولی در مقابل مردم سینه سپر کرده و همیشه طلبکاراند.

 

به نقل از روزنامه جوان حجت الاسلام لطفی، امام جمعه ایلام در نماز جمعه هفته قبل عصبانی بود از کسانی که نسبت به ماشین او معترض شده بودند. او در خطبه‌های نماز جمعه جملات تندی علیه معترضان به ماشین شاسی بلندش گفت. اینکه «از بچه‌بازی‌هایتان دست بردارید»، «اهانت به جایگاه نماز جمعه، اهانت به رهبری و قابل پیگیری است» و «توصیه می‌کنم به این جایگاه که مین‌گذاری است، نزدیک نشوید و چنانچه نزدیک شوید، با مین به هلاکت خواهید رسید!»همه این اعتراضات از این جهت است که جریانی در استان ایلام نسبت به آنچه زندگی اشرافی این امام جمعه نامیده، معترض شده است.

 

 

این طور که این روزنامه روایت کرده، این اعتراضات هم به مراسم مفصل ولیمه تولد نوه امام جمعه ایلام برمی‌گردد که با حضور تعدادی از فوتبالیست‌ها و بازیگران سینما و تلویزیون برگزار شده و هم به ماشین شاسی بلندی که مورد استفاده امام جمعه است. لطفی سخنرانی های اخیر توسط حجت الاسلام علی اشرف رضایی نیا را در مورد خود که از واژه های تبهکار، فرعون زمان، جلاد و... استفاده نموده است را توهین به جایگاه نماز جمعه دانست و سرچشمه این توهین ها را انحرافات اعتقادی در نزد طلاب جوان دانست و هدف این اهانت ها را اختلاف افکنی بین طوایف و ایلات استان دانست.

 

گلایه امام جمعه ایلام درباره نقدها به وی به هیچ وجه قابل درک نیست. در حالیکه انتقادات بسیاری به خوی اشرافی گری در میان مسئولان دولتی و برخی از نهادها وجود دارد که باعث رنجش مردم است، چگونه زندگی اشرافی را می توان توجیه کرد. برخی مردمی که در دیماه سال جاری در برخی از شهرها به وضعیت اقتصادی خودشان اعتراض داشتند، چگونه می توانند ببیند یک امام جمعه سوار ماشین چندصد میلیونی می شود درحالیکه آنها سرشان را گرسنه بر روی بالین می گذارند؟

 

بارها و بارها عدم تن دادن روحانیت به زندگی اشرافی از سوی مقام معظم رهبری از تریبون های مختلف عنوان شده است و دقیقا نیز در یکی از بیاناتشان به نکته ماشین های لوکس اشاره می کنند: «بعضی آقایان با ماشین 200میلیونی به درس می‌آیند. عقل من که قد نمی‌دهد! طلبه و ماشین 200 میلیونی!اگر هم پول داشته باشی هم اسراف و حرام است.» دیگر حرف و سخن از این صریح تر چگونه باید از سوی ولی زمان زده شود که ای کاش گوش مسئولان معتاد به خوی اشرافی گری به این سخنان بدهکار بود!/جهان نیوز

 

ارسال نظر