کد خبر : 18448

سرپرست دفتر شورای نگهبان استان بوشهر در نشست خبری مطرح کرد

منتخبان مردم شاید دوباره تایید نشوند

منتخبان مردم شاید دوباره تایید نشوند

سرپرست دفتر شورای نگهبان استان بوشهر در خصوص تخلفات انتخاباتی، تصریح کرد: براساس گزارشات ناظرین شورای نگهبان استان بوشهر در انتخابات گذشته تخلفاتی توسط مسئولین استانی صورت گرفته بود که جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شده اند.

به گزارش بوشهر24 به نقل از سپاس ؛ خلیل رضایی سرپرست دفتر شورای نگهبان استان بوشهر با اشاره به سالروز تاسیس شورای نگهبان، گفت: در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روز 26 تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان به فرمان امام حمینی(ره) ثبت شده است که این نهاد انقلابی سابقه تاریخی بسیار بالایی دارد.

سرپرست دفتر شورای نگهبان استان بوشهر اظهار کرد: شورای نگهبان یکی از نهادهای انقلابی است که در جمهوری اسلامی ایران با سابقه تاریخی بسیار بالایی در حال فعالیت است؛ این نهاد توسط شیخ فضل الله نوری در دوران مشروطیت فعالیت خود را آغاز کرده تا قوانین را با شرح مقدس مورد بررسی و در جامعه اجرا کنند.

رضایی با اشاره به بخشی از وظایف شورای نگهبان، افزود: نظارت بر همه مصوبات مجلس شورای اسلامی یکی از مهمترین وظایف شوران نگهبان است و تا به تصویب شوران نگهبان نرسد مصوبات مجلس وجهه قانونی ندارند.

وی بیان کرد: شورای نگهبان فرا قوه ای است و بغیر از انتخابات شورای شهر و روستا، انتخابات های دیگر با نظارت مستقیم شورای نگهبان برگزار می شود که این نظارت در همه کشورهای جهان انجام می شود.

سرپرست دفتر شورای نگهبان استان بوشهر عنوان کرد: افرادی هستند که شورای نگهبان را تخریب می کنند که این افراد سیاست های دشمنان داخلی و خارجی نظام اسلامی را اجرا و سعی در کم کردن اقتدار این نهاد قانونی و انقلابی دارند.

رضایی با بیان اینکه شورای نگهبان با چالش های جدی روبرو است، خاطرنشان کرد: بسیاری از چالش ها شورای نگهبان خود ساخته است و از قانون گریزی تبعیت می کند که معمولا بسیاری از چالش ها یکسال قبل و یکسال بعد از انتخابات آغاز و در فضای مجازی و فضای حقیقی شبهه افکنی می کنند.

وی ادامه داد: برخی از چالش ها به دلیل سلایق شخصی، حزبی و گروهی است و برخی نیز قصد اصلاح روش در قوانین شورای نگهبان دارند و برخی افراد نیز بدون هیچ هدفی شبهه ایجاد می کنند که فقط دشمن در این موارد سود خواهد برد.

سرپرست دفتر شورای نگهبان استان بوشهر در خصوص تخلفات انتخاباتی، تصریح کرد: براساس گزارشات ناظرین شورای نگهبان استان بوشهر در انتخابات گذشته تخلفاتی توسط مسئولین استانی صورت گرفته بود که جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شده اند.

رضایی با اشاره به اینکه تخلفات انتخاباتی توسط مسئولین برای اولین بار در استان انجام شده است، ابراز کرد: در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری 500 پرونده تخلفات تشکیل شد که 100 پرونده در دستور کار قوه قضائیه قرار دارد که احکام برخی از متخلفین صادر شده است.

وی اذعان کرد: یکی از مهمترین مشکلات کهنه بودن قانون است که در همین راستا قانون جدید انتخابات پیش نویس شده است و در حال ارسال به مجلس شورای اسلامی است که با تصویب آن می تواند بخش قابل توجهی از خلا های قانونی را رفع کند.

سرپرست دفتر شورای نگهبان استان بوشهر تاکید کرد: در همه شهرستان های استان بوشهر دفتر نظارت بر انتخابات ایجاد شده است و حدود 5هزار نیروی انقلابی با روحیه جهادی با این نهاد انقلابی همکاری دارند و علاوه بر نظارت بر انتخابات هر کجا که نیاز باشد حضور فعال جهت روشنگری خواهند داشت.

رضایی با اشاره به فعالیت های برخی کاندید های احتمالی برای انتخابات مجلس، افزود: برخی افراد در زمین در حال بازی هستند و برخی نیز برای ورود به زمین بازی در حال خود سازی هستند، افرادی که تخلفات انتخاباتی داشته باشند و گزارش آن به شورای نگهبان ارسال شود قطعا در تائید صلاحیت اثر گذار خواهد بود.

وی بیان کرد: افرادی که امروز توسط مردم انتخاب شده اند هرچند عملکرد خوبی داشته باشند مشخص نیست که تائید صلاحیت لازم جهت حضور دوباره داشته باشند، این افراد شاید برای نماینده مجلس تائید نشوند اما می توانند در پست های دیگر به فعالیت خود ادامه دهند./

 

ارسال نظر