کد خبر : 19927

سه سناریو محتمل برای آینده سیاسی لاریجانی بعد از طرح استیضاح وی؛

لاریجانی و آینده سیاسی ۳گانه وی

لاریجانی و آینده سیاسی ۳گانه وی

اگر لاریجانی طبق گفته‌های نزدیکانش تمایلی به شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری نداشته باشد، پس می‌توان گفت که وی برای ریاست مجلس 98 تلاش می‌کند. ریاستی که همانند گذشته از شهر قم خواهد بود و البته حمایت علما را نیز به دنبال خود خواهد داشت.

به گزارش بوشهر24، سه‌شنبه هفته گذشته بود که حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس، طرح استیضاح علی لاریجانی را کلید زد. مطابق این درخواست که به امضاء ۲۷ تن از نمایندگان رسیده، لاریجانی به دلیل تخلف از اجرای ماده ۲۰۰ آئین نامه داخلی مجلس و اصل ۱۱۲ قانونی اساسی باید توسط کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس مورد استیضاح قرار گیرد.

دلیل درخواست استیضاح چیست؟

سه هفته پیش بود که لاریجانی مصوبه لوایح مورد ایراد شورای نگهبان در خصوص الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را برای بررسی و رفع اختلاف نظر پیش آمده به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کرد.

نمایندگان درخواست کننده استیضاح، معتقدند که این مصوبه باید بار دیگر در مجلس بررسی می‌شد و ارسال سریع آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام فاقد وجاهت قانونی لازم بوده است.

به گفته نمایندگان منتقد، طبق ماده ۲۰۰ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، اگر مصوبات مجلس تامین کننده نظرات شورای نگهبان نباشد دوباره در مجلس مطرح می‌شود و در صورتی که مجلس همچنان بر رأی خود پافشاری کند، مصوبه مذکور برای رفع اختلاف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می‌شود. همچنین بنا بر تاکید این نمایندگان، اصل ۱۱۲ قانون اساسی ایران نیز بر اجرای همین رویه تاکید دارد.

آیا این استیضاح به نتیجه‌ای خواهد رسید؟

روند بازی لاریجانی با فراکسیون‌ها و جناح‌های سیاسی در دوره‌های مختلف مدیریتش برمجلس نشان‌دهنده توان بالای وی برای لابی‌گری و تغییر مواضع در لحظات آخر است. در اختیار داشتن جمعیتی بین 40 تا 50 نفر از نمایندگان سبب شده تا لاریجانی مدیریت آراء دو جناح اصلی مجلس یعنی اصولگرایان و لیست امیدی‌ها را به آسانی انجام دهد و عملا نظر وی تبدیل به نظرمجلس شود.

همین دلیل را می‌شود علت ناکام ماندن طرح استیضاح وی دانست. قطعا این استیضاح به نتیجه کوتاه مدت یعنی برکناری لاریجانی منجر نخواهد شد؛ چون استیضاح‌کنندگان توان مقابله با لابی گسترده وی و تیمش را ندارند. پس چرا منتقدان اقدام به چنین کاری کرده‌اند، در حالیکه از شکست خود مطمئن هستند؟

سناریوهای سه‌گانه برای آینده لاریجانی

علیرغم اطمینان لاریجانی از پیروزی خود در این ماجراجویی سیاسی اما نباید تاثیرات بلندمدت این استیضاح را نادیده گرفت. تاثیری که می‌تواند نه تنها بر حیات سیاسی لاریجانی تاثیرگذار است بلکه می‌تواند آریش سیاسی کشور را هم تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه سه سناریو احتمالی برای نتایج بلندمدت این استیضاح را مرور می‌کنیم:

۱- لاریجانی می‌خواهد رئیس‌جمهور شود: علی لاریجانی برای در امان ماندن از استیضاح خود مجبور است به لیست امید نزدیک شده و روند همگرایی عیان با اصلاح‌طلبان را تکمیل کند. روند نزولی آراء وی در انتخابات مجلس در قم بیانگر تزلزل جایگاه سنتی وی در این شهر است. اختلاف 120هزار رایی با دوره قبل و اختلاف 63هزار رای با نفر اول منتخب قم را می‌توان مهم‌ترین نشانه این افول دانست. رفتار سیاسی لاریجانی از سال 94 بدین سو در حمایت تام از دولت روحانی قطعا روند این افول را سرعت بخشیده است. بنابراین اگر لاریجانی به سمت همگرایی عیان با لیست امید حرکت کند قطعا باید با نمایندگی شهر قم  خداحافظی کند. این خداحافظی را باید مقدمه تلاش وی برای حضور در کسوت ریاست‌جمهوری دانست.  نباید فراموش کرد که وضعیت بغرنج اصلاح‌طلبان در ریزش بدنه اجتماعی (به استناد سخنان یدالله طاهرنژاد، عضو شورای مرکزی کارگزاران، در روزنامه سازندگی) سبب خواهد شد که آنها نیز تمایل همراهی با لاریجانی را در بدنه همراه خود ایجاد کرده و به نوعی در 1400 باید شاهد نمایندگی لاریجانی از سوی جناح غربگرا در انتخابات ریاست‌جمهوری باشیم.

۲- لاریجانی می‌خواهد به شیوه قبلی رئیس مجلس باقی بماند: اگر لاریجانی طبق گفته‌های نزدیکانش تمایلی به شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری نداشته باشد، پس می‌توان گفت که وی برای ریاست مجلس 98 تلاش می‌کند. ریاستی که همانند گذشته از شهر قم خواهد بود و البته حمایت علما را نیز به دنبال خود خواهد داشت. برای تحقق این موضوع لاریجانی باید به سمت اصولگرایان حرکت کند. لازمه این سناریو نیز پاپس کشیدن لاریجانی از مواضع خود حداقل در موضوع لوایح چهارگانه است. بدین ترتیب فضای کلی اصولگرایان علیه وی تا حدی ترمیم شده و وی می‌تواند به ادامه حیات سیاسی خود با برند شهر قم ادامه دهد و قطعا دوره بعد نیز وی رئیس مجلس خواهد ماند.

لاریجانی و آینده سیاسی ۳گانه وی

۳- لاریجانی رئیس مجلس خواهد ماند اما از شهر تهران: اگر همگرایی لاریجانی با لیست امید تکمیل شود و وی قصد شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری را نیز نداشته باشد، باید گفت که باید منتظر سرلیستی وی در تهران از سوی اصلاحات باشیم. لازمه این سناریو ادامه وضعیت فعلی لاریجانی در حمایت از دولت، مخالفت عیان با جبهه سیاسی سابق خود و بازسازی نظر بدنه اجتماعی اصلاحات نسبت به لاریجانی است. در این صورت لاریجانی اینبار نمایندگی از شهر تهران را تجربه خواهد کرد و به طور کامل در پازل سیاسی اصلاحات قرار خواهد گرفت.

باید منتظر ماند و دید شرایط سیاسی کشور و چگونگی بازی سیاسی لاریجانی شرایط را به سمت کدام سناریو پیش خواهد برد. آیا لاریجانی همانند گذشته مغلوب استراتژی و پیروز تاکتیک خواهد بود و یا اینبار تصمیم گرفته است تا یک چهره جدیدی از علی لاریجانی ارائه دهد؟

* گزارش از سعید درویشی

/خبرنامه دانشجویان ایران

ارسال نظر