کد خبر : 21301

سید حسن موسوی

کاهش احتمال کودتا در عراق با تشکیل دولت انتقالی

کاهش احتمال کودتا در عراق با تشکیل دولت انتقالی

معرفی عدنان الزرفی به عنوان نخست وزیر برای تشکیل دولت انتقالی در عراق موجی از اعتراضات احزاب شیعه را به دنبال داشته است.

بوشهر24، تشکیل حکومت در عراق به گونه ای مردم سالاری پارلمانی است، بدین معنا که این حکومت از یک مجلس نیابتی که قوه مقننه محسوب می شود، قوه قضاییه و مجریه را انتخاب می کند که به همراه یک دولت فدرال است.

با پایان یافتن مهلت قانونی احزاب پارلمان برای معرفی نخست وزیر، رییس جمهور عراق، نخست وزیر را با مشورت دادگاه فدرال (قانون اساسی) انتخاب می کند.

انتخاب عدنان الزرفی

برهم صالح یک شخصیت جنجالی است و در حالی عدنان الزرفی را مامور تشکیل کابینه دولت انتقالی کرده که مرجعیت دینی عراق با نخست وزیری او مخالفت کرده است.

الزرفی سیاستمداری عراقی است که سابقه عضویت در حزب الدعوه عراق را دارد و نزدیک به ایتلاف النصره است به عنوان نخست وزیری عراق برای تشکیل دولت انتقالی انتخاب شده است.

برای شناخت بهتر الزرفی باید به تابعیت آمریکایی وی و نفوذ او در اعتراضات اخیر عراق اشاره کرد.

اعتراضاتی که با طرحی نوین از آمریکا با القای نا امیدی و ایجاد نارضایتی عمومی در بین مردم شروع شد و با به خیابان کشیدن مردم و ایجاد آشوب که موجب خارج شدن خواسته های مردم عراق از چهارچوب قانونی و در نهایت فشار به عادل عبدالمهدی و استعفای او به توصیه مرجعیت عراق شد.

با مشاهده بیشتر شدن نفوذ و قلدری آمریکا در عراق در امتداد این اتفاقات، احتمال دست داشتن آمریکا در این اتفاقات قوت می گیرد.

هرچند هنوز شفاف نیست که آیا فشار بر عبدالمهدی و انتخاب بحث برانگیز الزرفی صرفا با نفوذ آمریکا در عراق شکل گرفته اما باید در نظر داشت  الزرفی تنها با پشتیبانی یک نفوذ قوی می تواند به این مقام برسد .

طبیعتا تشکیل دولت حتی با الزرفی مطلوب تر از فقدان دولت است و احتمال رخ دادن کودتای احتمالی را کاهش می دهد اما قاطعانه می توان گفت از یک طرف با نزدیکی الزرفی به آمریکا و از طرفی دیگر با مخالفت شدید برخی از گروه های مقاومت از جمله عصایب الفتح، عصایب الاهل، با انتخاب وی نه تنها مردم معترض به خواست خود نمی رسند که حتی به ثبات رسیدن عراق شاید شبیه به معجزه باشد و تنها زمانی کشتی حکومت عراق در این دریای متلاطم به ساحل آرامش می رسد که نفوذ آمریکا در عراق کاهش یابد.

انتهای پیام/

ارسال نظر