کد خبر : 21378

محمد امین نورانی

سالاری گزینه جنجالی دولت برای تصدی وزارت صمت

سالاری گزینه جنجالی دولت برای تصدی وزارت صمت

با وجود این همه حواشی و شایعه فساد و تبانی که هنوز از طرف نهادی تکذیب نشده است و عملکرد ضعیف سالاری در استانداری بوشهر و گیلان، آیا او صلاحیت تصدی کرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت را دارد؟

بوشهر24، پس از برکناری رحمانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و خالی ماندن صندلی این وزارت در چهارماه اخیر، دولت روحانی تصمیم گرفته است شخصی را برای تصدی این وزارت در نه ماه باقی مانده دولت دوازدهم به مجلس معرفی کند.

یکی از این گزینه­های احتمالی، مصطفی سالاری مدیر عامل فعلی سازمان تامین اجتماعی است. از جمله مهم­ترین سوابق کاری او تصدی استانداری بوشهر و گیلان، قائم مقامی پارس جنوبی و مدیر حقوقی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی است. هرچند از عضویت وی در ستاد مرکزی انتخاباتی روحانی و مسئولیت هماهنگ کننده ستادهای انتخاباتی در مناطق جنوب کشور نیز نباید غافل شد.

هرچند انتخاب گزینه مناسب برای وزارت صمت، باعث ایجاد شکاف و درگیری در هیات دولت شده­ بود و واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور به انتخاب سالاری اصرار داشت اما گزینه مورد نظر جهانگیری، سرقینی سرپرست فعلی وزارت صمت بود. در نهایت گزینه اصلی برای معرفی به مجلس، سالاری شد که واکنش کاربران در فضای مجازی را در نیز پی داشت.

سالاری تحصیلکرده رشته حقوق تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران است و با مدرک دکتری مدیریت اجرایی با گرایش قراردادهای نفت و گاز از دانشگاه بوردو فرانسه، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی شده است اما شنیده­ها حاکی از جعلی بودن مدرک دکترای وی دارد. پس از منتشر شدن این خبر، سالاری در واکنش به جعلی بودن مدرک وی مدعی شد دوره در سطح دکترای مدیریت DBA مشترک با دانشگاه بوردو فرانسه را گذارنده است.

او در دوره استانداری گیلان و بوشهر نیز عملکرد ضعیفی داشت. از زمان حضور وی به عنوان استاندار در گیلان، این استان با مشکلات زیادی در حوزه گردشگری، صنعتی و ... مواجه شد و نتوانست پاسخگوی مطالبات مردم باشد که پس انتقادات زیاد، دولت او را عزل کرد. در زمان تصدی گری استانداری بوشهر نیز، وضعیت آب این استان به بدترین حالت رسید که اعتراضات مردم را در پی داشت.

علاوه بر موارد فوق، اسناد فساد و تخلفات زیادی از وی در فضای مجازی منتشر شده است که لازم است قبل از معرفی وی به عنوان وزیر صمت به مجلس، هیات دولت و خود آقای سالاری پاسخگوی این شبهات باشند. آیا در دوران قائم مقامی پارس جنوبی با برادر خودش تبانی و اقدام با رانت خواری و فساد کرده است؟ آیا مدرک دکترای وی از دانشگاه بوردو فرانسه جعلی است؟ آیا تصدی مدیرعاملی سازمان تامین اجتماعی با مدرک DBA قانونی است؟ این سوالات و ده ها سوال دیگر باید سالاری به آنها پاسخ دهد.

اما سوال مهم­تر این است که با وجود این همه حواشی و شایعه فساد و تبانی که هنوز از طرف نهادی تکذیب نشده است و عملکرد ضعیف سالاری در استانداری بوشهر و گیلان، آیا او صلاحیت تصدی کرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت را دارد؟ چه منفعتی برای آقای واعظی و حامیان سالاری در هیات دولت وجود دارد که بر انتخاب او پافشاری می­کنند؟ آن هم برای وزارتی که مستقیم با وضعیت و معیشت مردم در ارتباط است.

در زمانی که روزانه شاهد گرانی خودرو، تورم افسار گسیخته و رشد منفی اقتصادی هستیم و سفره مردم روز به روز کوچکتر می­شود، آیا پافشاری برای وزارت مصطفی سالاری به صلاح دولت و ملت است با اوضاع کنونی را بدتر می­کند؟ حتی اگر بدون پاسخگویی به سوالات فوق و رفع شبهات، سالاری به عنوان گزینه اصلی وزارت به مجلس معرفی شود، نمایندگان باید ابتدا تمام حواشی و صلاحیت وی را بررسی کرده و سپس به او رای اعتماد بدهند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر