کد خبر : 21381

حسین اصبغی

نمایندگان مجلس یازدهم در آزمون وزارت صمت!

نمایندگان مجلس یازدهم در آزمون وزارت صمت!

یادداشت حسین اصبغی-دکترای علوم سیاسی-درمورد گزینه جنجالی دولت برای وزارت صمت

بوشهر24، حساسیت ها نسبت به وزارت صمت زمانی بالا گرفته است که می بینیم فردی با انبوه مدارک مربوط به فساد مالی، زد و بند، رانت ، جعل مدارک تحصیلی و … قرار است به عنوان وزیر پیشنهادی جهت تصدی این وزارتخانه راهبردی به مجلس معرفی شود…

 چند روزی است که موضوع وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت صمت به تیتر اول برخی خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی تبدیل شده است.

البته این موضوع به خودی خود چندان اهمیتی برای مردم ندارد؛ در شرایطی که دولت تدبیر و امید با کارنامه ضعیف ۷ ساله خود، واپسین ماههای عمرش را سپری می کند، وزارت صمت یا هر وزارتخانه دیگری جز کسب منافع بیشتر برای گروههای رقیب درون دولت قرار است چه کار خاصی انجام دهند یا چه گره ای از کوه مشکلات موجود را باز نمایند؟

حساسیت ها نسبت به وزارت صمت زمانی بالا گرفته است که می بینیم فردی با انبوه مدارک مربوط به فساد مالی، زد و بند، رانت ، جعل مدارک تحصیلی و … قرار است به عنوان وزیر پیشنهادی جهت تصدی این وزارتخانه راهبردی به مجلس معرفی شود. در این میان تکلیف حامیان دولتی گزینه احتمالی تا حدود زیادی مشخص است.

در شرایط رقابت و کشمکش میان دسته ها و عناصر تاثیرگذار دولت اگر کسانی همچون روحانی، ترکان، فریدون و بانک از گزینه احتمالی حمایت می کنند دو دلیل بیشتر ندارد؛ یا نسبت به مشی سیاسی( اصلاح طلب و اعتدالگرا ) بودن، تخصص و کارآمدی وی اطمینان دارند و یا پای روابطی فراتر از این مسایل در میان است.

در ارتباط با دلیل نخست تردیدهای جدی وجود دارد. به این دلیل ساده که اگر پیرامون این ویژگی ها از کسانی غیر از حامیان ریز و درشت گزینه احتمالی سوال شود عملاً چیزی برای گفتن نخواهند داشت. اما راجع به دلیل دوم، تردیدها به مراتب کمتر است. بازهم به این دلیل ساده که هیچ فردی با معیارهای همین دولت و در سطح توانایی و استعدادهای همین گزینه احتمالی قادر نیست ظرف ۶،۷ سال مدارج ترقی را به سرعتی که او طی نموده، سپری نماید.

اما تکلیف نمایندگان انقلابی مجلس چندان روشن نیست و این موضوع با توجه به رویکرد مجلس یازدهم نسبت به مبارزه با فساد حائز اهمیت فراوان و به همین میزان نگران کننده است. به خصوص چهار نماینده استان بوشهر که به دلیل هم استانی بودن با گزینه احتمالی در موقعیت دشوارتری نسبت به دیگران قرار دارند.

آزمون پیش روی نمایندگان انقلابی و فسادستیز مجلس یازدهم بسیار تعیین کننده و سرنوشت ساز خواهد بود. آنها یا بر پایه اصول و باورها و وعده های خود عمل می کنند و یا تسلیم فضاسازی دولت، لابی گری و چانه زنی های آلوده به فساد خواهند شد.

نمایندگان مجلس یازدهم قبل از ورود به جلسه آزمون وزارت صمت باید خود را آماده کنند و برای این کار کافی است به این پرسش ها پاسخ دهند که:

اگر مدارک و مستندات مورد تایید نهادها و مراجع نظارتی باشد، آنگاه مجلس یازدهم در صورت رای اعتماد به گزینه احتمالی، چه توجیهی خواهد داشت؟

اگر صحت و سقم مدارک و مستندات قبل از معرفی گزینه پیشنهادی توسط خود مجلس قابل بررسی مجدد باشد که اصولا اینگونه نیز هست، جرا هیچ واکنشی یا اظهار نظری از سوی نمایندگان صورت نمی گیرد تا کارها پیش از این بر زمین نماند؟

اگر قرار است کار یک وزارتخانه بر زمین نماند، چرا دولت در بین این همه نیروی قابل اعتماد، اصرار بر معرفی یک گزینه خاص دارد که این میزان حواشی را نیز با خود حمل می کند و چرا مجلس در یک گفتگوی غیرعلنی با دولت قبل از جلسه رای اعتماد ، تکلیف گزینه پیشنهادی را مشخص نمی نماید؟

چرا نمایندگان استان بوشهر فارغ از تعلقات استانی و منطقه ای، پاسخی به ابهامات موجود نمی دهند و موقعیت پیش روی خود را بیش از پیش سخت تر می سازند؟

اگر مدارک موجود قابل اتکا و استناد است، نمایندگان بدون آنکه تسلیم فضاسازی های رسانه ای و لابی های دولتی شوند، خیلی صریح موضع خود را مشخص نمایند و اگر نسبت به موقعیت خود تردید دارند که باید منتظر عواقب آن باشند. یا باید انقلابی، ضد فساد و پاسخگو بود یا باید به افق سلب اعتماد مردم خیره شد.

سربلندی در این آزمون کار سختی نیست.

 

ارسال نظر