کد خبر : 2899

تولید دی اکسید اورانیوم غنی شده در ایران

تولید دی اکسید اورانیوم غنی شده در ایران

بوشهر24: رئیس سازمان انرژی اتمی گفت:راه اندازی واحد تولید دی اکسید اورانیوم غنی شده کمتر از ۵ درصد در مجتمع یو.سی .اف اصفهان در چارچوب توافق با ۱+۵ انجام شده است.صالحی افزود:امروز یکی از حلقه های چرخه سوخت هسته ای در ارتباط سوخت راکتور بوشهر بهره برداری میشود

به گزارش "بوشهر24" از پایگاه اطلاع رسانی دولت، معاون رئیس جمهور در مراسم راه اندازی واحد تولید دی اکسید اورانیوم غنی شده کمتر از 5 درصد در مجتمع یو.سی .اف اصفهان ، تاکید کرد: امروز شاهد افتتاح یکی از حلقه های چرخه سوخت هسته ای بویژه در ارتباط با تولید سوخت رآکتور هسته ای بوشهر هستیم و این اقدام در چارچوب توافق با 1+5 انجام شده است.

دکتر صالحی گفت: واحد ˈa103ˈ با ابتکار فرزندان این مرز و بوم، طراحی و راه اندازی شده که نتیجه آن، به سود ملت ایران است.

وی افزود: در این واحد، ˈیو اف ششˈ (uf6) به پودر اکسید اورانیوم غنی شده کمتر از پنج درصد تبدیل می شود.

صالحی تاکید کرد: راه اندازی این واحد در چارچوب تفاهم نامه ˈ1+5ˈ که قرار بود بخشی از تولیدات با غنای کمتر از پنج درصد را تبدیل به اکسید کنیم، صورت گرفته است. این فرآیند آغاز شده است و به تعهد خود عمل کرده ایم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: اگر حمایت و تشویق رهبر معظم انقلاب در عبور از تنگناها نبود به یقین نمی توانستیم به این جایگاه برسیم. وی تصریح کرد: خرید این تجهیزات از خارج از کشور با محدودیت روبه رو بود و این محدودیت ها سبب شد که ما روی پای خود بایستیم.

صالحی تولید این تجهیزات را دارای کاربردهای بسیاری در دیگر صنایع علاوه بر صنعت هسته ای دانست و گفت: صنعت هسته ای با بالاترین استاندارد کار می کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: امروز مراکز علمی، صنعتی و پژوهشگاه ها از انزوا خارج شده اند و به خودباوری رسیده اند و آنچه که به ذهنشان برسد می توانند برای عملی کردن آن پیش بروند.

صالحی تصریح کرد: دشمنان ما در سال های پس از انقلاب سعی کرده اند با ترو، تحریم، جاسوسی و خرابکاری صنعتی ما را از مسیر خودباوری و خودکفایی مایوس کنند.

وی افزود: با وجود شهادت بهترین فرزندان این مرز و بوم در این مسیر و خرابکاری های صنعتی باز هم حیله و مکر آنها نتوانست صنعت ما را با مانع روبرو کند زیرا هوشیاری ما در صنعت بویژه صنعت هسته ای از مکر دشمنان جلوگیری کرد.

وی تاکید کرد: فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشور با وجود زمزمه هایی که درصدد ناامید کردن افکار عمومی بودند، با درایت رئیس جمهوری با قوت و اقتدار پیش رفته است.

وی از اجرای بیش از 450 طرح پژوهشی در این مرکز خبر داد و گفت: این طرح ها کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف کشور خواهد داشت که به محض تکمیل به آگاهی ملت ایران می رسد.

ارسال نظر