کد خبر : 3033

پاسخی مستند به ادعای استاندار فارس درباره پارس جنوبی +تصاویر

پاسخی مستند به ادعای استاندار فارس درباره پارس جنوبی +تصاویر

به گزارش"بوشهر24"، روز گذشته بار دیگر ادعای یکی دیگر از مسئولان استان فارس خبرساز شد که بلافاصله مورد واکنش محافل خبری و سیاسی استان بوشهر قرار گرفت.

به گزارش"بوشهر24"، روز گذشته بار دیگر ادعای یکی دیگر از مسئولان استان فارس خبرساز شد که بلافاصله مورد واکنش محافل خبری و سیاسی استان بوشهر قرار گرفت.
 

 استاندار فارس در حاشیه کلنگ زنی پالایشگاه بنزین یورو4 در شهرستان مهر ادعا کرد: دریافت عوارض آلایندگی پارس جنوبی حق مردم شهرستان مهر است.


سید محمد احمدی اظهار داشت: شهرستان مهر در حوزه نفوذ عسلویه قرار دارد و مردم این منطقه از آلایندگی‌های تاسیسات پارس جنوبی متضرر می‌شوند اما این شهرستان از مواهب آن بی‌بهره است.
 

به گزارش «استان نیوز»، بر اساس شواهد و قرائن، ادعای استاندار محترم فارس مبنی بر اینکه دریافت حق آلایندگی حق مردم شهرستان مهر می باشد صحیح است، ولی اینکه پارس جنوبی در استان بوشهر مسئول پرداخت این حق به استان فارس است جای تامل دارد!


خبرنگار ما در گزارش پیش رو، با ارائه مستنداتی نشان می دهد که شهرستان های مهر و لامرد که در همسایگی استان بوشهر قرار دارند عوارض آلایندگی ناشی از تاسیسات پالایشگاهی را می بایست از مراکز نفتی مستقر در منطقه خود و استان فارس دریافت نمایند، زیرا با آنها در فاصله بسیار نزدیکتری نسبت به پارس جنوبی قرار گرفته اند، حال آنکه بنا به برخی شرایط محیطی که در ادامه بدان اشاره می کنیم این شهرستانها  اساساًً در معرض آلایندگی های پارس جنوبی قرار نگرفته اند.


همانگونه که در تصاویر استخراج شده از "گوگل مپ" مشاهده می فرمایید:

 اولاً: فاصله شهرستان عسلویه تا شهرستان مهر در استان فارس حدود 60 کیلومتر با زمانی نزدیک به 50 دقیقه از طریق اتوبان پارسیان مشخص شده و فاصله عسلویه تا شهرستان لامرد، حدوداً 80 کیلومتر و با مدت زمان یک ساعت و 12 دقیقه مشخص شده است که نشان می دهد بر خلاف ادعای مسئولان استان فارس این فاصله به لحاظ نفوذ آلایندگی های صنایع گازی استان بوشهر چندان هم نزدیک نبوده و منطقی به نظر نمی آید.

 
 

ثانیاً: اگر مسئولان استان فارس بنا دارند محبتی در حق هم استانی های خود در شهرستان مهر کنند، بهتر است آن را از طریق پالایشگاه گازی پارسیان، مناطق فعال گازی تابناک، هما، وراوی و شانول و نیز تاسیسات عظیم گازی میدان تابناک عملی نمایند که در همسایگی نزدیک این شهرستان و شهرستان لامرد قرار دارند.


گفتنی است فاصله مرکز شهرستان مهر تا پالایشگاه بزرگ پارسیان تنها 12 کیلومتر است که برای رسیدن به آن فقط 15 دقیقه زمان لازم است، همچنین فاصله مرکز شهرستان لامرد تا این پالایشگاه با استناد به گوگل مپ فقط حدود 32 کیلومتر است، لذا چنانچه بحث پرداخت عوارض آلایندگی برای این شهرستانها مطرح باشد، قطعاً پالایشگاه پارسیان و سایر مناطق گازی استان فارس بر پارس جنوبی اولویت دارند.
 

 

 

ثالثاً: هر کسی که فقط یک بار مسیر عسلویه به مهر و لامرد را طی کرده باشد، درک این مسئله که آلایندگی های پارس جنوبی به آن مناطق نمی رسد بسیار آسان تر خواهد بود، زیرا شهرستان عسلویه و تاسیسات گازی آن درست در بین آبهای خلیج فارس و کوه های بلند آن منطقه قرار گرفته است. لذا امکان اینکه آلایندگی های پارس جنوبی بتواند از این کوههای سر به فلک کشیده عبور کرده و با طی مسافتی حداقل 50 کیلومتری خود را به شهرستان مهر برساند تقریباً وجود ندارد.


بومیان عسلویه همواره بر این باورند که کوههای منطقه مانع عبور آلایندگی ها می شوند و با شرجی های ناشی از تبخیر آب دریا در تابستان، و یا بارندگی های زمستان دوباره بر سر مردم فرود می آیند.

در پایان توجه مخاطبان را به سایر تاسیسات آلاینده موجود در مناطق مورد نظر استاندار فارس جلب می نماییم و بار دیگر متذکر شویم بهتر است حق مردم فارس را به روش صحیح آن به دستشان برسانید.
  

میدان گازی تابناک

میدان گازی تابناک در جنوب غرب شهرستان لامرد واقع شده  و در سال 1378 کشف گردیده است. تا کنون 36 حلقه چاه در این میدان حفاری شده که 35 حلقه آن تولیدی می باشد و بهره برداری از این میدان  از نیمه دوم سال 1382 آغاز گردیده است. گاز تولیدی چاهها پس از ارسال به مراکز سه گانه جمع آوری، به وسیله دو خط لوله 30 اینچ هر کدام به طول 30 کیلومتر به پالایشگاه گاز پارسیان ارسال و از آنجا به خط لوله سراسری گاز فرستاده می شود. هم اکنون توان تولید روزانه گاز و مایعات گازی این میدان به ترتیب برابر 40 میلیون متر مکعب و 21700 بشکه می باشد .

میدان گازی وراوی

میدان گازی لامرد در 30 کیلومتری شرق شهرستان لامرد واقع و بهره برداری از آن از اواخر سال 85 شروع گردیده است تاکنون 12 حلقه چاه در این میدان حفاری گردیده که 9 حلقه آن  تولیدی می باشد همچنین این میدان دارای تسهیلات سرچاهی، یک چند راهه و خطوط لوله می باشد . گاز تولیدی این میدان به وسیله یک خط لوله 16 اینچ به طول 16 کیلومتر به پالایشگاه پارسیان دو ارسال می شود. توان تولید روزانه گاز  این میدان 8 میلیون متر مکعب و توان تولید مایعات گازی آن 1300 بشکه می باشد .

میدان های گازی شانول و هما

این میدان ها در سال 1385 راه اندازی شده و به ترتیب دارای 13 و 19 حلقه چاه تولیدی با تسهیلات سر چاهی ،خطوط لوله و دو مرکز جمع آوری می باشند.گاز تولیدی این میادین  پس از ارسال به مرکز تفکیک که شامل لخته گیر،مخازن جداکننده،پمپ ارسال  مایعات،سیستم ارسال و دریافت توپک می باشد پس از جداسازی  مایعات گازی توسط دو رشته خطوط لوله  36 اینچ و 6 اینچ به طول 41 کیلومتر به پالایشگاه پارسیان دو ارسال می گردد .توان تولید روزانه گاز این 2 میدان در مجموع 32 میلیون مترمکعب و توان تولید روزانه مایعات گازی آنها 12000 بشکه مایعات گازی در روز می باشد .

 

 

 

 

ارسال نظر