کد خبر : 3509

معاون امنیت سازمان انرزی اتمی:

دستگیری یک اوکراینی به اتهام خرابکاری در نیروگاه بوشهر

دستگیری یک اوکراینی به اتهام خرابکاری در نیروگاه بوشهر

بوشهر24: این نخستین بار است که به نقش کارشناس خارجی مشغول به کار در ایران، در یک خرابکاری در این تأسیسات اشاره شده است.

بوشهر24: معاون امنیت سازمان انرژی اتمی ایران، از دستگیری یک کارشناس اوکراینی به اتهام خرابکاری در نیروگاه اتمی بوشهر خبر داد.

به گزارش "بوشهر24"، اصغر زارعان در گفت وگو با همشهری، به خرابکاری‌های متعدد در برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت که در یک مورد، يكي از متخصصان اوكرايني وابسته به پيمانكار روس در نيروگاه بوشهر با برنامه‌ريزي قبلي دست به خرابكاري زد كه به همین دلیل هم دستگير شد.

این نخستین بار است که به نقش کارشناس خارجی مشغول به کار در ایران، در یک خرابکاری در این تأسیسات اشاره شده است. معاون امنیت سازمان انرژی اتمی ایران، به زمان و نوع خرابکاری کارشناس اکراینی اشاره نکرده است اما او را یکی از متخصصان وابسته به پیمانکار روس، که وظیفه راه‌اندازی نیروگاه  بوشهر را داشته، عنوان کرده است.

اصغر زارعان همچنین از دستکاری در قطعات خریداری شده مربوط به سيستم كمپرسور آب سنگين اراك نیز به عنوان یکی دیگر از خرابکاری‌ها یاد کرده است. به گفته او امسال نیز مواردی از خرابکاری در تاسیسات اتمی ایران شناسایی شده است.

 سايت‌ها و تأسيسات مرتبط با برنامه اتمی ايران تاکنون چند بار هدف عمليات خرابکارانه قرار گرفته‌اند. از جمله در سال ۱۳۸۹ يک بدافزار اينترنتی که به «استاکس نت» مشهور شد، به سايت‌های اتمی ايران و به ويژه مرکز غنی‌سازی اورانيوم نطنز حمله کرد و حدود يک هزار سانتريفوژ اين مرکز را برای مدتی از کار انداخت.

ارسال نظر