کد خبر : 3552

نقدی بر اظهارات مشاور مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر

آقای مشاور به کجا چنین شتابان؟

آقای مشاور به کجا چنین شتابان؟

اخیرا یکی از مشاورین مدیر کل آموزش و پرورش استان دفاعیه ای در ارتباط با اظهارات مدیر کل و جوابیه ی مدیر سابق در سایت خلیج فارس منتشر نمود که توجه خوانندگان و هم استانی های شریف را به موارد در آن خصوص جلب مینماییم.

به گزارش "بوشهر24"اخیرا یکی از مشاورین مدیر کل آموزش و پرورش استان دفاعیه ای در ارتباط با اظهارات مدیر کل و جوابیه ی مدیر سابق در سایت خلیج فارس منتشر نمود که توجه خوانندگان و هم استانی های شریف را به موارد در آن خصوص جلب مینماییم:

 

1.. نادیده گرفتن افتخارات جوانان و نوجونان استان و تلاش های دلسوزانه ی اولیا و مربیان ظلم و اجحافی آشکار و گناهی نابخشودنی است، حال اگر این موضوع از ناحیه ی خواص دستگاه آموزش و پرورش باشد، جای بسی تعجب و تاسف است. آقای معتمد که امروزه نقش مشاور مدیر کل را ایفا می نماید و نظرات و دیدگاه های وی در برنامه ریزی ها، سیاست ها و تصمیمات اداره ی کل تاثیر بسزایی دارد جایگاه دانش آموزان استان را در کنکور سراسری دو یا سه پله مانده به آخر در بین 31 استان اعلام نموده است.

 

اولا یک مشاور باید پس از تحقیق و بررسی و یقین اقدام به اظهار نظر نماید، ثانیا مستدل و مستند و پس از استعلام از مراجع قانونی و مرتبط، مبادرت به نشر و درج مطلب نماید. ثالثا در بیان جایگاه استان در کنکور سراسری بهتر این بود که دقیقا رتبه ی استان را اعلام نماید نه اینکه به صورت کلی و یا با شک و تردید توام باشد .  (لا تقف ما لیس لک به علم).

 

 آقای معتمد، آیا گزارش سازمان سنجش که هرساله وضعیت استان ها را در کنکور سراسری منتشر می نماید را دیده اید؟

 

سازمان سنجش رتبه ی استان را در سال 92 در بین سی و یک استان رتبه ی بیستم و در سال 91 رتبه ی هفدهم اعلام نموده است به عبارتی جایگاه استان بوشهر از استان تهران و استان های همجوار بوشهر از جمله فارس، هرمزگان و کهکیلویه و بویر احمد برتر و بالاتر می باشد(دو برگ مستندات سازمان سنجش  ضمیمه می باشد).

 

 آقای معتمد، اگر ولی دانش آموزی معدل فرزند خود را کمتر از معدل واقعی به دیگران اعلام نماید چه قضاوتی در مورد وی خواهید داشت؟ شما متولیان تعلیم و تربیت استان با چه نیت و انگیزه ای افتخارات و موفقیت های کسب شده، در سنوات گذشته_که اظهر من الشمس هست_ را کتمان می نمایید؟ آیا اظهارات غیر واقعی شما در ارتباط با رتبه ی استان، حس اعتماد بنفس، خود باوری، امید به آینده و انگیزه را در جوانان تضعیف نمی نماید؟جالب اینکه چنین گزارشی در شورای آموزش و پرورش استان توسط دبیر شورا  نیز ارائه گردیده است.

 

2.. ترویج فرهنگ زشت تخریب دیگران آن هم توسط خواص جامعه با هیچ بیان و قلمی قابل توجیه نیست، فلذا مقام معظم رهبری در هفته دولت در حضور رییس جمهور و هیات دولت و همچنین هفته گذشته در جمع نمایندگان خبرگان این مهم را گوشزد فرموده و مسئولین را از تخریب دولت های گذشته نهی فرمودند، پس این بداخلاقی و فرهنگ تخریب یقینا از زبان متولیان فرهنگ به مراتب از قبح بالایی برخوردار است.

 

3.. آقای معتمد، گویا اشاره ی جزئی مدیر کل سابق به بخشی از افتخارات فرهنگیان و دانش آموزان استان آن هم مستند به آمار و ارقام خدشه ناپذیر بر شما و همفکرانتان سخت گران تمام شده، اگر خدای ناخواسته چنین است چشم ها را باید شست و واقعیت را بدون هرگونه حب و بغض باید پذیرفت.

 

4.. توسعه مدارس خاص از جمله تیزهوشان، نمونه و شاهد که در سنوات گذشته اتفاق افتاده دقیقا در راستای کیفیت بخشی به آموزش، شکوفایی استعداد های بالقوه و بالفعل دانش آموزان، ایجاد رقابت سالم و در نهایت ارتقاء جایگاه استان در کنکور سراسری، المپیاد ها، جشنواره ها و سایر میادین علمی، تحقیقی و پژوهشی می باشد، که امید است با برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت توسط مسئولین آموزش وپرورش در آینده شاهد درخشش بیشتر  امید های آینده ی استان باشیم.

 

5.. انتخاب و انتصاب مدیران همراه دولت و برنامه ها و سیاست های آن از بدیهیات و حق طبیعی هر دولت می باشد و یقینا مدیر کل سابق در جوابیه خود، اعتراضی به این موضوع نداشته صرفا به استناد فرمایشات مقام معظم رهبری در قالب پرسش اشاره ای به این موضوع نموده اند.  علاوه بر آن، آنچه معتمد در خصوص شاهکار خود یعنی تشکیل کمیته ی انتصابات در اداره ی کل مطرح نموده در هر دستگاه و اداره ای چنین کمیته ای وجود دارد و در سال های گذشته نیز وجود داشته ولی با حفظ شأن و حرمت گزینه ها، کاملا محرمانه، با هزینه ی کمتر و در نهایت با حضور شخص مدیر کل جلسات تودیع و معارفه آبرومندانه برگزار می گردید نه همانند  آنچه امروز در گوشه و کنار شاهد آن هستیم. آری این چنین است، دکتر.

 

امید است متولیان امر آموزش و پرورش با نهایت کیاست، درایت، بصیرت و بهره گیری از تمامی ظرفیت ها و قابلیت های موجود درون و برون سازمانی در آستانه ی شروع سال تحصیلی جدید جامعه ی فرهنگی را از هرگونه التهاب، تنش و چند قطبی دور نگه داشته تا در فضایی بدون حاشیه، صمیمی با تعامل و تفاهم سازنده و احترام متقابل به وظایف شرعی، قانونی و ملی  خود کما فی السابق عمل نمایند./ نیما دشتی

 

 

 

http://www.sepas.ir/gozaresh/uploads/p1917b9sn71buj17js12icbd8mct1.jpg

 

 

سپاس

 

ارسال نظر