کد خبر : 3701

شنیدنی های هفتگی بوشهر 24:

سرانجام مدیرکل راه و شهرسازی/ قلع و قمع مدیران در آموزش و پرورش دشتستان/ مشکل استاندار بوشهر برای تعیین مدیران جدید و...

سرانجام مدیرکل راه و شهرسازی/ قلع و قمع مدیران در آموزش و پرورش دشتستان/ مشکل استاندار بوشهر برای تعیین مدیران جدید و...

استان صنعتی بوشهر رتبه دوم در مشاغل خدماتی!/ تکذیب کمک متهم پرونده بزرگ اقتصادی به حوزه علمیه بوشهر/ تعابیر یک هنرمند درباره استاندار بوشهر/اعتراض در جشن زیر سایه خورشید/حضور اعضای علی البدل در شورای شهر برازجان

بوشهر24: پایگاه خبری تحلیلی بوشهر24 هر هفته شنیدنی های خبرنگاران خود در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را در قالب یک بسته خبری  منتشر کند. شما نیز سوژه های خبری خود را برای پیگیری توسط خبرنگاران ما به سامانه پیامکی 100024000 و یا ایمیل boushehr24@gmail.com ارسال نمایید.

 

اعتراض در جشن زیر سایه خورشید

مراسم جشن میلاد امام رضا(ع) هفته گذشته تحت عنوان جشن زیر سایه خورشید با حضور خدام حرم مطهر رضوی، امام جمعه و استاندار بوشهر  و اقشار مختلف مردم در مصلای نمازجمعه بوشهر برگزار شد.

در این مراسم اهدای مدال امام رضا(ع) از سوی برگزار کنندگان  به استاندار بوشهر با حاشیه ها و اعتراضاتی مواجه شد.

یکی از شرکت کنندگان این مراسم که از عملکرد استاندار در عزل نیروهای متعهد و انتصاب برخی عناصر مرتبط با فتنه به شدت عصبانی بود به این اقدام دست اندرکاران جشن میلاد به شدت انتقاد کرد و با ناراحتی اعتراض خود را به گوش دیگران می رساند.

بعد از پایان مراسم این شخص با رساندن خود به امام جمعه بوشهر به اقدام دست اندرکاران جشن زیر سایه خورشید در اهدای مدال امام رضا(ع) به استاندار بوشهر اعتراض کرد که امام جمعه او را دعوت به صبر و آرامش و خویشتنداری نمود.

 

سرانجام مدیرکل راه و شهرسازی

گفته می شود مهندس صفایی مدیر کل راه و شهرسازی استان بوشهر بعد از 30 سال خدمت در آستانه بازنشستگی قرار دارد.

سال گذشته نیز به همین دلیل دوره خدمت ایشان یکسال تمدید شد و توانست در اداره کل راه و شهرسازی فعالیت خود را ادامه دهد.

با این وجود معلوم نیست که امسال نیز با تمدید دوره خدمت ایشان موافقت خواهد شد یا خیر.

 

مشکل استاندار بوشهر برای تعیین مدیران جدید

استاندار بوشهر که برخلاف وعده های اولیه خود مبنی بر تغییر حداقلی مدیران، با فشارها و زیاده خواهی های اصلاح طلبان تندرو درصدد تغییر حداکثری مدیران سابق برآمده است، با این وجود به دلیل نداشتن گزینه های باتجربه و بدون حاشیه تاکنون موفق به انجام این کار نشده است.

اخیراً وزارت صنعت معدن و تجارت با گزینه پیشنهادی استاندار بوشهر برای اداره کل صنعت معدن و تجارت استان مخالفت کرده است.

آقای «الف» که برای مصاحبه در این خصوص به تهران رفته بود در پاسخ به سئوالی درباره سوابق اجرایی اش در حوزه صنعت معدن و تجارت تنها به یکی دو مسئولیت اجرایی غیرمرتبط با این حوزه اشاره می کند.

مسئولان وزارتخانه نیز ضمن حمایت از مدیر فعلی این دستگاه که از نیروهای این مجموعه و صاحب تجربه است با گزینه پیشنهادی استاندار مخالفت و عنوان می کنند این حوزه نیازمند مدیران متخصص و باتجربه است.

یکی از معضلات استاندار در تعیین مدیران جدید کمبود نیروهای باتجربه، متخصص و بدون حاشیه برای بدنه ی مدیریتی است.

 

تعابیر یک هنرمند درباره استاندار بوشهر

ایرج صغیری را همه می شناسند، او پیشکسوت تئاتر بوشهر است. اخیرا به خاطر کمکی که استاندار بوشهر برای مرمت دبیرستان سعادت بوشهر نموده یا قصد دارد بنماید، حسابی ذوق زده شده و دست به قلم برده است. او در بخشی از مقاله خود که در هفته نامه نسیم جنوب به چاپ رسیده اینگونه می نویسد: «این استاندار کارستان کرده است، دستش درد نکند، چند بار به قصد دیدار او به استانداری رفتم هر چند بار جواب شنیدم که استاندار نیست به مسافرت رفته، در دلم گفتم این هم مثل بقیه... توی این گرما هیچ استانداری در بوشهر نمی ماند، لابد حالا یا شمال است یا "تهران"، "شمیران" و هوای لطیف "درکه" و "نیاوران" را استنشاق می کند، اما بعداً شنیدم که سفرهای او در این قلب الاسد به دهات، روستاها و دهکوره های بوشهر بوده است و رفته است برای تامین آب فلان ولات در بیخه ی "دشتی" یا در اندیشه ی تامین برق در دهکوره های "دیر" و "جم و ریز" است. در این فصل گرما اگر کسی در شرایط او از مرخصی قانونی خویش هم استفاده کند محل ایراد نیست، اما نمی توان بر او خرده گرفت که انسان است و بومی هم نیست»

ظاهرا آقای صغیری آنقدر احساساتش گل کرده که نمی داند استاندار بومی استان و اهل روستای "گل دشت" یا دشت گور شهرستان دشتستان است. وقتی این افاضه های آقای صغیری را می خوانیم تنها چیزی که به ذهنمان خطور می کند این بیت شعر است:

آنکه شیران را کند رو به مزاج      احتیاج است احتیاج است احتیاج!

 

قلع و قمع مدیران در آموزش و پرورش دشتستان

پس از آنکه آقای لواسانی مدیریت آموزش و پرورش دشتستان را برعهده گرفت، برخلاف وعده اش مبنی بر حداقل تغییرات مدیریتی، مشغول عزل مدیران باسابقه، متعهد و مقبول آموزشگاه ها در مقاطع مختلف می باشد.

برخی از اقدامات لواسانی با واکنش دبیران برخی از مدارس روبرو شده و آنها جدای از مسائل سیاسی و صرفا به خاطر کارآمدی و توانمندی مدیران آموزشگاه ها به آموزش و پرورش اعلام کرده اند که اگر مدیرشان برکنار شد آنها نیز از مدرسه خواهند رفت.

لواسانی برای مشروعیت بخشیدن به اقدامات خود در حذف مدیران متعهد، بخشنامه ای صادر نموده و اعلام کرده مدیرانی که 30 سال سابقه خدمت دارند باید استعفا دهند و به بخش آموزش برگردند.

این بخشنامه بدین خاطر است که تعدادی از مدیران مجرب و باسابقه مدارس برازجان دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و تا 35 سال می توانند در آموزش و پرورش خدمت کنند.

لواسانی برای در امان ماندن از حاشیه ها و هزینه هایی که عزل این مدیران برایش ایجاد می کند اقدام به صدور این بخشنامه نموده تا مدیران بالاجبار از مدیریت استعفا دهند و حتی در نهایت بازنشست شوند تا خیال او برای همیشه از وجود این مدیران انقلابی و کارکشته راحت شود.

 

استان صنعتی بوشهر رتبه دوم در مشاغل خدماتی!

با وجود تاسیسات عظیم نفت و گاز و شرکت های بالادستی و پایین دستی آن در استان بوشهر، اشتغال صنعتی رتبه قابل قبولی در این استان ندارد.

 براساس تازه ترین آمار اعلام شده سهم استان بوشهر از اشتغال صنعتی تنها 25.8 درصد است و با این همه پیشرفت صنعتی در بین چند استانی که میزان اشتغال صنعتی  پایینی دارند قرار گرفته است.

براساس این گزارش آذربایجان غربی با 24.6 درصد، اردبیل با 24.5 درصد، ایلام 26.2 درصد، بوشهر 25.8 درصد، خراسان شمالی 26 درصد، کردستان با 26.5 درصد، کرمانشاه با 24.8 درصد و گیلان 21.4 درصد؛ دارای کمترین اشتغال صنعتی کشور هستند.

از طرف دیگر بوشهری ها به رکورد دومین استان دارای بیشترین مشاغل خدماتی دست یافته و با 59 درصد بعد از تهران قرار دارد.

در این بخش بیشترین مشاغل خدماتی کشور در استان های البرز با 52.8 درصد، بوشهر 59 درصد، تهران 61.4 درصد، خوزستان 51 درصد، قم 52.5 درصد و هرمزگان با 56.7 درصد است. در عین حال، استان آذربایجان شرقی با 37.7 درصد، آذربایجان غربی 39.2 درصد، اردبیل 39.6 درصد، خراسان جنوبی با 37.8 درصد، زنجان 39.2 درصد، کرمان با 37.1 درصد و همدان با 37.4 درصد؛ 7 استانی هستند که دارای کمترین اشتغال خدماتی کشور هستند.

به نظر می رسد عدم انسجام و همکاری مدیران استانی، سرمایه گذاران و کارآفرینان استان و بی برنامگی مسئولین برای استفاده حداکثری از ظرفیت های اقتصادی و صنعتی استان مانع بزرگی برای پیشرفت در این حوزه است و قطعا ادامه این روند لطمات جبران ناپذیری به وضعیت اشتغال و توسعه صنعتی استان وارد خواهد نمود.

 

تکذیب کمک متهم پرونده بزرگ اقتصادی به حوزه علمیه بوشهر

مدیر مدرسه علمیه امام خمینی (ره) بوشهر در مراسم افتتاح سال تحصیلی جدید این حوزه در خصوص تامین بودجه ساخت و ساز جلوی مدرسه بیان کرد: تا به حال کسی جهت ساخت و ساز جلوی مدرسه کمک نکرده است و تمام هزینه های آن از طریق وام یک و نیم میلیاردی بانک صادرات بوده که در حال ادامه است.

حجت الاسلام آقامیری با گلایه از برخی افراد گفت: بعضی از افراد کم خرد و مغرض در سطح شهر شایعه کردند که حوزه علمیه با پول افراد معلوم الحال و مشکوک المال در حال ساخت است و از این افراد پول گرفته شده.

وی ادامه داد: بعضی از افراد خواستند به حوزه علمیه کمک کنند، حتی کمک های بلا عوض، ولی آیت الله صفایی بوشهری با درایت خودشان مانع شدند و گفتند ما از این افراد در جاهای دیگر خیری ندیده ایم.

حجت الاسلام آقامیری تاکید کرد: هرآنچه در ارتباط با ساخت حوزه علمیه و کمک به طلاب مطرح می شود کذب محض است.

 

حضور اعضای علی البدل در شورای شهر برازجان

با گذشته دو هفته از عدم تشکیل جلسه انتخاب هیئت رئیسه شورای شهر برازجان، گمانه زنی ها در خصوص احتمال انحلال این شورا افزایش یافته است.

در این خصوص گفته می شود طبق قانون شوراها، اگر عضوی از شورا، 6 جلسه ی پشت سر هم یا 12 جلسه ی غیر متوالی از حضور در جلسات غیبت غیر موجه نماید، از شورا اخراج شده و اولین عضو علی البدل جایگزین وی می گردد.

هفته گذشته یکی از سایت ها با اشاره به عدم تمایل اعضای علی البدل برای حضور در شورا از احتمال انحلال این شورا خبر داده بود این در حالیست که با وجود عدم قطعی بودن خروج برخی از اعضای شورا، هفته گذشته 3 نفر از اعضای علی البدل در ساختمان شورا حضور پیدا کرده و رایزنی هایی را در این خصوص انجام داده اند.

امام جمعه برازجان نیز در خطبه های نمازجمعه این هفته گفت: نظام برای انتخابات و برای تشکیل شورا هزینه کرده است، حال کسانی بگویند چون به خواست ما عمل نمی شود باید شورا منحل شود، این یک حرف غیر منطقی و بدعت گذاری غلط است.

براساس ماده 82 قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور سلب عضویت در مورد اعضای شورای شهرها با پیشنهاد هیأت حل اختلاف استان و تصویب هیأت حل اختلاف مركزی خواهد بود و به نظر می رسد بعد از تشکیل اولین جلسه رسمی شورای شهر برازجان در خصوص سلب عضویت اعضایی که بیش از حد نصاب غیبت داشته اند تصمیم گیری شود.

ارسال نظر