کد خبر : 3777

در پی زمزمه های استیضاح آزادشهرکی

استیضاح شهردار بوشهر؛ خواسته مردم یا فشار برخی اشخاص؟

استیضاح شهردار بوشهر؛ خواسته مردم یا فشار برخی اشخاص؟

با گذشت یک سال از عمر شورای چهارم با وجود این که پیش بینی می شد حامیان شهردار برابر فشارهای سیاسی که اغلب مغرضانه به نظر می رسد ایستادگی کنند اما برخلاف انتظار گاهی اوقات برخی افراد برای فرار از اختلافات پیش آمده به جبهه مخالفان جدی شهردار نیز پیوسته اند.

به گزارش "بوشهر 24"، مشکلاتی که اکنون وجود دارد اغلب به جا مانده از شهرداران گذشته است و نباید انتظار داشت که در مدت یک سال بتوان معجزه ای را در شهر بوشهر -که به زعم یکی از اعضای شورا یک روستای بزرگ به شمار می رود- مشاهده کرد!

در صورت ارائه برنامه بلندمدت از سوی شهردار، شورا و شهرداری های آینده این برنامه را می پذیرند؟

هر چه از رسانه ای شدن اختلاف برخی اعضای شورا با شهردار می گذرد، روز به روز اخبار جدی تری از استیضاح سعید آزادشهرکی به گوش می رسد. البته احتیاجی نیست که تحقیق گسترده ای در این رابطه صورت گیرد بلکه از آخرین گفتگوها و جلسات اعضای شورای شهر هم می توان این موضوع را دریافت. شهرداری که تنها یک سال مدیریت شهری را -آن هم نه به طور کامل- در اختیار داشته و حتی گاهی اوقات با سنگ اندازی عده ای محدود، مجبور به عقب نشینی از برخی تصمیمات خود شده است.

یکی از ایرادهایی که مدام در مصاحبه ها و نشست ها از طرف برخی اعضای شورا مطرح می شود، ضعف در برنامه ریزی های بلندمدت شهرداری است. با نگاهی به سابقه شهردارهای قبلی به سادگی می توان دریافت که شورای سوم و چهارم، شکیبایی لازم را در برخورد با موانع و اختلاف سلیقه های موجود نداشته اند. تجربه نشان داده است که شوراها و شهرداری ها بعد از گذشت مدتی به سلیقه ای عمل کردن در امور مختلف روی آورده اند. حال سوالی مطرح می شود که حتی اگر برنامه ای با افق بیش از چهار سال –مثلا ده سال!- به شورا و مردم ارائه شود، شهردار و شوراهای آینده آن را خواهند پذیرفت؟! شورای چهارم در سال های آینده -یا شورای پنجم-  بودجه بندی ها و تصمیم گیری های کلان خود را طبق برنامه شهرداری قبلی تنظیم خواهند کرد؟

یک انتقاد منطقی وارد به شهردار از سوی استانداری و شورا

یکی از برجسته ترین دلایلی که از آن به عنوان ضعف های شهرداری یاد می شود، روند غیرقابل قبول پایان یافتن پروژه های در دست اجرا است. با توجه به اظهارات متعدد اعضای شورای شهر مبنی بر وجود بودجه ی مناسب در حساب شهرداری، این انتقاد منطقی به نظر می رسد اما باید به این نکته نیز توجه شود که پروژه های در دست اجرا مانند بهسازی حدفاصل مرکز تفریحی تیو تا میدان رئیس علی دلواری -که در حال حاضر بازگشایی شده است- از پروژه های قدیمی به شمار می رود. با توجه به هم مرز بودن این خیابان با دریا در صورت بروز حادثه در حال انجام پروژه یا پس از تکمیل آن، اولین مقصر مجموعه شهرداری خواهد بود پس در پایه ریزی فضا باید دقت ویژه ای صورت گیرد. این نکته را نیز به یاد داشته باشیم که شوراهای قبلی نیز اصرار زیادی بر ساماندهی این خیابان و پارک موجود روبروی دریا در این خیابان داشته اند اما هیچ کدام موفق به اجرایی شدن آن نبودند.

چرا شورای شهر بوشهر گزارش عملکرد یک ساله منتشر نمی کند؟

موردی که باعث ایجاد ابهام در ذهن منتقدین می شود این است که شورا پس گذشت یک سال از حضور خود در ساختمان امیریه هنوز هم یک گزارش عملکرد جامع به مردم ارائه نکرده اند. با این وجود مشاهده می شود برخی اعضای شورا مدام مصاحبه هایی در رابطه با ضعف عملکرد شهرداری انجام می دهند؛ این شائبه ایجاد می شود که یک جریان در شورا که در سال قبل نیز مدیریت کلان شورا را در دست داشته است قصد دارد کم کاری های رخ داده را به گردن مجموعه شهرداری بیندازد.

کنار گذاشتن برخی افراد معلوم الحال از صندلی معاونت شهرداری، یک اقدام به موقع

در ادامه باید ذکر شود که شهردار کنونی مقابل فشار افراد منفعت طلب جهت انتصاب افراد معلوم الحال ایستاده است حتی برخی افراد را که بدون صلاحیت در ادوار گذشته بر صندلی معاونت شهرداری جا خوش کرده بودند را کنار گذاشت. البته این اقدام به مذاق جریان اصلاحات خوش نیامد و گفته می شود همین فشارهای سیاسی باعث شده تا برخی اعضای شورا که با حمایت این جریان به ساختمان امیریه راه پیدا کردند، مدام دم از استیضاح بزنند.

با گذشت یک سال از عمر شورای چهارم با وجود این که پیش بینی می شد حامیان شهردار برابر فشارهای سیاسی که اغلب مغرضانه به نظر می رسد ایستادگی کنند اما برخلاف انتظار گاهی اوقات برخی افراد برای فرار از اختلافات پیش آمده به جبهه مخالفان شهردار نیز پیوسته اند.

نباید انتظار داشت پس از گذشت یک سال در بوشهر معجزه رخ دهد

با مروری بر سوابق شهردارهای گذشته مشخص می شود که آنان امتحان خود را پس داده اند و دوباره دعوت به خدمت شدن آنان کاری غیرصواب به نظر می رسد. حتی افرادی که در گذشته از سوی وزارت کشور جهت گرفتن سمت ریاست شهرداری رد شده بودند و تنها تجربه سرپرستی ساختمان شهرداری را داشته اند نیز از گزینه های جدید شهرداری مطرح می شوند. مشکلاتی که اکنون وجود دارد اغلب به جا مانده از شهرداران گذشته است و نباید انتظار داشت که در مدت یک سال بتوان معجزه ای را در شهر بوشهر -که به زعم یکی از اعضای شورا یک روستای بزرگ به شمار می رود- مشاهده کرد!

 

البته ما مدافع تمام عملکرد آزادشهرکی نیستیم و گاهی اوقات از منتقدان جدی وی نیز بوده ایم. ارتباط نامناسب شهردار با رسانه های منصف و مستقل استان از مواردی بوده که انتقاد جدی به آن وارد است. گرایش سعید آزادشهرکی به همکاری با برخی افراد که در لباس دوست با شهردار ارتباط دارند اما در واقع با مخالفان شهردار در یک جبهه اند، باعث شده است تا این افراد بیشتر ناهمسو با مسیر کلان شهری گام بردارند.

حال این سوال مطرح می شود که با این اوصاف، استیضاح شهردار بر اساس منافع مردم است یا فشار برخی اشخاص؟/ سپاس

ارسال نظر