کد خبر : 4509

۳۵" سال غفلت از اصل هشتم قانون اساسی"

۳۵" سال غفلت از اصل هشتم قانون اساسی"

"36 سال از انقلاب می‌گذرد و زشت است که ما هنوز یک طرح درباره امر به معروف و نهی از منکر نداریم"؛ این سخنان روز گذشته مرتضی آقاتهرانی در مجلس و لحظاتی پیش از تصویب کلیات طرحی است که طراحانش میخواهند با آن از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت کنند.

به گزارش بوشهر 24، "36 سال از انقلاب می‌گذرد و زشت است که ما هنوز یک طرح درباره امر به معروف و نهی از منکر نداریم"؛ این سخنان روز گذشته مرتضی آقاتهرانی در مجلس و لحظاتی پیش از تصویب کلیات طرحی است که طراحانش میخواهند با آن از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت کنند.

تعداد اخبار مبنی بر ضرب و شتم یک ناهی از منکر یا یک آمر به معروف در سراسر کشور طی سال‌های اخیر در رسانه‌ها قابل توجه بوده است.

با این حال به نظر می‌رسد آنچه بیش از همه در به تکاپو انداختن نمایندگان برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر نقش داشته فوت طلبه بیست و دوساله ای باشد که دو سال پیش به خاطر تذکر به عده‌ای، با چاقوی یکی از آنان مجروح شد و پس از چندین ماه دست و پنجه نرم کردن با جراحاتش اولین روزهای امسال جان باخت.

اگرچه جزئیات دقیقی از طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر منتشر نشده است اما، معاون پارلمانی دولت که دیروز یکی از مخالفان آن بود، جزئیاتی از آن را در صحن علنی تشریح کرد.

به گفته مجید انصاری بر اساس این طرح، ستادی با هفده عضو تشکیل می‌شود که از این تعداد 6 نفرشان وزیر و باقی آنها را علما، روئسای سازمان ها و فرماندهان تشکیل می‌دهند و ریاست آن نیز بر عهده "امام جمعه تهران" است.

این هفده نفر هرچه را تصویب کنند برای هر سه قوه و تمام دستگاه‌ها لازم الاجرا است و کسانی که به این مصوبات عمل نکنند نیز مستوجب مجازات.

مجید انصاری معتقد است این ستاد از آنجا که ریاستش بر عهده امام جمعه تهران است در نتیجه در حد و حدود تعیین تکلیف برای سه قوه کشور نیست.

نماینده دولت در مجلس و برخی از نمایندگانی که روز گذشته در مجلس با تصویب کلیات این طرح مخالفت کردند، همچنین آن را بر خلاف اصل 75 قانون اساسی می‌دانند.

به موجب اصل 75، طرح های قانونی، پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان درخصوص لوایح قانونی عنوان میکنند و به تقلیل درآمد عمومی می‌انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.

در پاسخ به این گفته مخالفان، موافقان به اصل هشتم قانون اساسی اشاره میکنند که در آن به موضوع امر به معروف و نهی از منکر تاکید زیادی شده اما تاکنون مجلس نسبت به آن بی توجه بوده است.

به موجب اصل هشتم، در جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ دعوت‏ به‏ خیر، امر به‏ معروف‏ و نهی‏ از منکر وظیفه‏ ای‏ است‏ همگانی‏ و متقابل‏ بر عهده‏ مردم‏ نسبت‏ به‏ یکدیگر، دولت‏ نسبت‏ به‏ مردم‏ و مردم‏ نسبت‏ به‏ دولت‏. شرایط و حدود و کیفیت‏ آن‏ را قانون‏ معین‏ می‏ کند. "والمؤمنون‏ و المؤمنات‏ بعضهم‏ اولیاء بعض‏ یأمرون‏ بالمعروف‏ وینهون‏ عن‏ المنکر".

آقاتهرانی، رئیس کمیسیون مشترک امر به معروف و نهی از منکر پس از شنیدن صحبت های دیروز مخالفان گفت که قبول دارد که این طرح نواقصی دارد اما وی خواستار همکاری دولت شد.

کمیسیون مشترک امر به معروف و نهی از منکر پس از آن در مجلس تشکیل شد که کمیسیون فرهنگی و کمیسیون قضایی مجلس هرکدام طرحی برای برای این فریضه آماده کرده بودند و رئیس مجلس خواستار تجمیع این دو طرح شده بود.

کمیسیون فرهنگی اگرچه از سال‌های قبل بررسی چنین طرحی را در دستور کار داشت اما کمیسیون قضایی پس از آن مامور تهیه چنین طرحی شد که مجتبی رحماندوست عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خرداد ماه امسال و در حالی که چندین روز از درگذشت شهید علی خلیلی می‌گذشت طرحی به مجلس ارائه داد که عنوان آن "حمایت قانونی از از آمران به معروف و ناهیان از منکر" بود.

طرح مجتبی رحماندوست دارای یک ماده و 4 تبصره بود که بیشتر به این موضوع اختصاص داشت که در صورتی که یکی از آمران به معروف و یا ناهیان از منکر در حین انجام این فریضه برایش اتفاقی افتاد، قانون چگونه از وی حمایت کنند.

هیأت رئیسه مجلس اما پس از وصول این طرح آن را به کمیسیون قضایی ارجاع داده بود تا آن را بررسی کند و کمیسیون قضایی پس از روزها بررسی از آن طرحی با 17 ماده استخراج کرده بود که بسیاری از این مواد نیز دارای ابهامات فراوانی بود.

در کنار همه اینها کمیسیون اصل 90 مجلس هم در همان روزهای پس از شهادت علی خلیلی اعلام کرده بود که میخواهد طرحی درخصوص آمران به معروف و ناهیان از منکر تهیه کنند! انگار که تازه مجلس از خواب غفلت سی و چند ساله خود بیدار شده باشد و حالا همه بخواهند طرحی برای آن تهیه کنند!

علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس پیش از این در مصاحبه ای گفته بود که مجلس در تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر کوتاهی کرده است.

او در گفتگویی با خبرگزاری فارس گفته بود که هیچ نهادی حاضر نیست مسئولیت این طرح را بپذیرد و از سویی دیگر دولت ها از دولت سازندگی گرفته تا دولت کنونی از آنجا که نگاه به انتخابات بعدی دارند، هیچکدام حاضر به انجام وظیفه خود نیستند تا مبادا بخشی از رای خود را از دست بدهند.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین گفته بود که قوه قضائیه نیز با عاملان اینگونه حوادث برخورد مناسب ندارد.

در مجموع آنچه که از مجموع سخنان روز گذشته مخالفان و موافقان طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مشخص می‌شود، این است که طرح فعلی اگر نگوییم صد درصد اما تا حد زیادی اختصاص به مواردی از امر به معروف و نهی از منکر دارد که شامل موضوعاتی مثل رفتار و یا لباس نامناسب می‌شود که رهبری پیش از این آن را دهمین جزء این فریضه دانسته بودند.

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا نمایندگان در طرح خود به سراغ امربه معروف و نهی از منکر در موضوعاتی چون فساد در ادارات نیز خواهند رفت و آیا طرحشان می تواند از به زندان افتادن کسانی مثل طلبه سیرجانی که به زمین‌خواری در شهرستان خود اعتراض کرده بود جلوگیری کند یا نه؟

  • امید ۱۳۹۳/۰۷/۱۸ ۲۲:۵۵

    0 0 پاسخ

    در زمان انقلاب بچه حزب اللهی ها ،بسیجی ها و سپاهیها یه ابهتی داشتند اما الان بر عکس شده بد حجابها و بی حجابها ابهت پیدا کرده اندو کسی جرات نمی کنه به هشون بگه بالای چوشمتون ابرو است!!!!!!

ارسال نظر