کد خبر : 4597

از توافق نامه ژنو چه خبر/ 3

آمریکا واگذاری امتیازات گسترده‌ی ما در توافق ژنو را چگونه پاسخ داد؟ + جدول

آمریکا واگذاری امتیازات گسترده‌ی ما در توافق ژنو را چگونه پاسخ داد؟ + جدول

بوشهر 24:قرار بود ایران در مقابل چشم‌پوشی سخاوتمندانه از حقوق مسلمش طی توافق ژنو، از امتیازاتی برخوردار شود. مسببین توافق، با شادمانی خبر از شکسته شدن ساختار تحریم‌ها می‌دادند. اما...

به گزارش بوشهر 24، شش ماه توافق شده بین ایران و ۵+۱ برای اجرای گام اول توافق ژنو به پایان رسید و توافق جدیدی بین ایران و غرب برای اجرا در ۴ ماه آتی منعقد گشت. آن چه مسلم است این است که ورود به توافق جدید وین، بدون نگاه آسیب‌شناسانه به عقب و ارزیابی دقیق دستاوردهای عینی و ملموس توافق قبلی مغایر منافع ملی جمهوری اسلامی خواهد بود. در این راستا، لازم است مسئولین سیاسی و اقتصادی دولت جمهوری اسلامی، با پرهیز از شعارزدگی، گزارشِ کارشناسی جامع، موشکافانه و بی‌طرفانه‌ای از دستاوردهای این توافق در پیشگاه ملت ارائه دهند. ولی با توجه به این که تا کنون مسئولین مربوطه از انجام این وظیفه سر باز زده‌اند، «یک بیست» قدم پیش گذاشته و به صورت مختصر نسبت به نتایج این توافق اطلاع‌رسانی می‌نماید. و البته لازم به یادآوری است که در حالی که در متن توافق ژنو، سازمان بین‌المللی انرژی اتمی مسئول تأیید اجرای صحیح تعهداتِ جمهوری اسلامی معرفی گشته است، هیچ مرجع صاحب صلاحیتی برای بررسی حقوقی و تأیید حسن اجرای تعهداتِ طرف غربی تعیین نشده و اساساً تعهدات طرف غربی به گونه‌ای تنظیم نشده است که راهی برای پی‌گیری حقوقی‌شان وجود داشته باشد.
به گزارش «یک بیست»، قرار بود ایران در مقابل چشم‌پوشی سخاوتمندانه از حقوق مسلمش طی توافق ژنو، از امتیازاتی برخوردار شود. مسببین توافق، با شادمانی خبر از شکسته شدن ساختار تحریم‌ها می‌دادند. همان موقع، بسیاری از کارشناسان، این امتیازات را پوچ می‌دانستند و اساس تحریم‌ها را، محرومیت‌های بانکی و نفتی معرفی می‌کردند که این توافق به تصریح از کنارشان عبور کرده بود. اما شاید کم‌تر کسی باور می‌کرد غربی‌ها حتی همین امتیازات ناچیز را نیز به انحاء مختلف دور بزنند تا در انتهای شش ماه، ما بمانیم و انبوهی از تعهداتی که به اذعان مراجع بین‌المللی به همه‌شان و به فراتر از آن‌ها عمل کرده‌ایم (+) و در مقابل هیچ به دست نیاورده‌ایم.

در ادامه، مروری داریم به تعهداتی که غربی‌ها در توافق ژنو به ما داده بودند و این که هر کدام به کجا رسیدند:

توافق ژنو

 

ارسال نظر