کد خبر : 4615

نظر موافقان و مخالفان طرح انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم

نظر موافقان و مخالفان طرح انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفتم مهر ماه دو فوریت طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی، شهرداران با رای مستقیم مردم انتخاب شوند.

به گزارش"بوشهر24"، نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفتم مهر ماه دو فوریت طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی، شهرداران با رای مستقیم مردم انتخاب شوند.
 این طرح موجب واکنش های متفاوت موافقان و مخالفان در سطح کشور شده است، طرحی که مخالفان می گویند سبب برداشتن نظارت شورای شهربر عملکرد شهرداران می شود و موافقان اعتقاد دارند با تصویب آن اختلافات گسترده اعضای شوراها با خود و شهرداران کمتر شده و ثبات بیشتری بر مجموعه شورا و شهرداری های کشور حاکم می گردد.
 

 

 


در همین رابطه خبرنگار «استان نیوز» پای صحبت تنی چند از کارشناسان و فعالان مدیریت شهری استان بوشهر نشسته است که ماحصل این گفتگو ها در ادامه از نظر مخاطبان خواهد گذشت:

موسوی: بنده با این طرح موافقم

شهردار سابق آبپخش در گفتگویی با خبرنگار «استان نیوز» در خصوص بحث انتخاب شهرداران با آراء مستقیم مردم اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته انتخاب شهردار با رای مستقیم مردم صورت می گیرد، بنده نیز به طور کلی با این قضیه موافق هستم.

سید محمود موسوی افزود: همانطور که در کشور ما انتخاب رئیس جمهور و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان با رای مستقیم مردم صورت می گیرد، اگر انتخاب شهردار نیز با رای مردم باشد مفید خواهد بود.

موسوی خاطرنشان کرد البته گفته می شود این موضوع در قانون اساسی ذکر نشده است ولی مسئولیت آن با مجلس شورای اسلامی است و من معتقد هستم اگر چنین اتفاقی بیفتد پایه شهردار استحکام بیشتری پیدا می کند.

وی در رابطه با نحوه نظارت شورا بر شهرداری که دیگر قدرت عزل و نصب وی را ندارد نیز گفت: قطعا بعد از چنین تصمیمی، قانونی نیز متناسب با آن ایجاد خواهد شد که نظارت های شورا را بر کار شهردار بیشتر کرده  و زمینه تعامل هرچه بهتر آنان را فراهم کند.

کشاورزی: بنده با این طرح به صورت مشروط موافقم
فرماندار سابق شهرستان جم نیز به «استان نیوز» گفت:  طرح انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم  به نظر بنده طرح خوبی است و موافق آن هستم که البته موافقت بنده در این باره مشروط است، و معتقد هستم ابتدا باید شرایط این کار محقق شود.

ناصر کشاورزی افزود: اگر قرار است شهردار مشخص شود، باید ابتدا شرایط انتخاب وی فراهم گردد، و مشخص گردد آن فردی که قرار است این پست را در اختیار بگیرد چه ویژگی هایی دارد، و دوم اینکه ساز و کار رای گیری مورد توجه قرار بگیرد و اینطور نباشد که هر کسی به این وادی ورود پیدا کند. مثلا در انتخابات مجلس شورای اسلامی که یک زمانی می گفتیم داشتن سواد خواندن و نوشتن برای ورود به انتخابات آن کافی است، اکنون بعد از 35 سال به جایی رسیدیم که می گوییم افراد باید مدرک فوق لیسانس داشته باشند، لذا می بایست از ابتدا شرایطی گذاشته شود که هم هر کسی نتواند به این مقوله ورود کند و هم افراد واجد شرایط بتوانند شرکت نمایند، ضمن اینکه برای مردم این امکان وجود داشته باشد که از میان نخبگان، برگزیدگان و کسانی که تعهد و تخصص دارند فرد مورد نظرشان را انتخاب نمایند. لذا این قانون باید دارای جامعیت خاصی باشد که تا سالهای متمادی نیازی به تغییر نداشته باشد.

کشاورزی اضافه کرد: معتقد هستم یک اختیاراتی به شهردار داده شود و در عین حال دایره نظارت بر عملکرد وی نیز شکل بگیرد و یک بررسی و ارزیابی دقیق از کارنامه او وجود داشته باشد تا علاوه بر اینکه مردم برای رای دادن به وی در دوره های بعد راحت تر بتوانند تصمیم بگیرند، نتایج این ارزیابی ها در اختیار دستگاه های نظارتی نظام نیز قرار بگیرد.

وی تعارض این طرح با قانون اساسی را رد کرد و گفت: بنده فکر نمی کنم طرح انتخاب شهرداران با رای مردم با قانون اساسی در تعارض باشد، و اساسا قرار نبوده شوراها همه اختارات را داشته باشند، و این تفصیری که بعضی ها دارند تفصیر صحیحی نیست، وقتی شوراها در دوران آقای خاتمی شکل گرفت، بحث دادن اخیارات عمرانی به شوراها بود نه اینکه در همه مسایل اختیار داشته باشند.

ناصر کشاورزی همچنین بیان کرد: می شود در بعضی از مباحث کلان، در صورت نیاز، آن را به صحن مجلس شورای اسلامی برد و آن را با قوانین عادی تصویب کرد که این هم قابل تصویب است و فکر نمی کنم اشکالی در این خصوص وجود داشته باشد و همانطور که گفتم فقط باید راه کارهای قانونی آن دیده شود.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه شورا ها به عنوان یک نهاد مدنی و مردمی خیلی خوبی است ولی در بعضی جاها همین اختیار آنها مبنی بر عزل و نصب شهرداران موجب درگیری های فی مابین خودشان و شهرداری که منصوب کرده اند می شود و عملاً کارها را مختل می کند.

صمصامی فرد: در شهرهای کوچک مشکل ساز است
قائم مقام سازمان همیاری شهرداری های استان بوشهر نیز با اعلام اینکه ممکن است با این طرح در شهرهای کوچک به دلیل طایفه گرایی، افراد شایسته انتخاب نشوند و کسانی پیروز انتخابات گردند که طایفه و قبیله بزرگتری داشته باشند. لذا بیم آن می رود که از ورود افراد شایسته در شهرهای کوچک جلوگیری شود.

هوشنگ صمصامی فرد اظهار داشت: از خوبی های این طرح نیز اینکه وقتی شهردار با رای مستقیم مردم سکان شهرداری را در دست می گیرد، بی واسطه نماینده آنهاست و دیگر تحت نفوذ یک یا چند نفر نخواهد بود؛ زیرا واقعاً برخی از شوراها خواسته های گروهی دارند، یعنی گروهی در انتخابات شوراها به وی کمک کرده اند تا به صحن شورا راه یابد و حالا مجبور است به نحوی پاسخگوی این گروه ها باشد؛ بنابراین در مجموع می توانم بگویم انتخاب شهردار با رای مردم نتیجه بهتری نسبت به سیستم کنونی حاصل خواهد شد.

شهردار سابق عسلویه، از بزرگترین موانع موفقیت شوراها را نبودن نظارت دقیق بر صلاحیت نامزدها در انتخابات دانست و افزود: شورای شهر در واقع مدیریت یک شهر است،بعضاً می بینیم فردی که خود سابقه حتی یک روز مدیریت را هم ندارد به یک باره انتخاب می شود و برای مدیریت بر یک شهر وارد شورا می شود؛ لذا باید نظارت دقیقی بر این مهم بشود، مثلاً گفته شود هر کسی که قرار است کاندیدا شود می بایست حداقل 5 سال سابقه مدیریت شهری داشته باشد.

شجاعی: شهردار با رای مستقیم مردم انتخاب شود و رئیس شورا باشد
عضو سابق شورای اسلامی شهر بوشهر اما نه تنها معتقد است که شهردار با رای مستقیم مردم انتخاب شود، بلکه می گوید وی می بایست رئیس شورا هم باشد.

امان الله شجاعی با بیان این مطلب افزود: حدود سه سال پیش وقتی عضو شورا  بودیم در همین خصوص از ما نظرسنجی کردند، 6 نفر مخالفت کردند و بنده تنها کسی بودم که گفتم شهردار را باید مردم انتخاب کنند؛ شهرداری که رئیس شورا هم باشد.

وی تصریح کرد: مردم همانگونه که حق دارند اعضای شورا را انتخاب کنند، حق دارند رئیس شورا را هم انتخاب کنند تا از همان ابتدا جلوی ناکارآمدی شوراها که همواره ناشی از اختلاف نظر بر سر تعیین ریاست شورا است گرفته شود.

شجاعی که با خبرنگار «استان نیوز» گفتگو می کرد ادامه داد: اگر مردم شهرداری را انتخاب کنند که رئیس شورا هم باشد، کار به درستی شروع خواهد شد و دیگر مثل امروز درگیر حاشیه ها نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: هر کسی که قرار است به عنوان کاندیدای پست شهرداری ثبت نام کند می بایست سابقه مدیریتی داشته و از تحصیلات بالایی بهره مند باشد، اما اینکه رشته تحصیلی شهردار چه باید باشد اصلاً مهم نیست، نیاز نیست شهردار کلنگ به دست بگیرد و یا ساختمان بسازد، ما سازمان نظام مهندسی را داریم که باید قابلیت هماهنگی با استان و حتی کشور را داشته باشد؛ نیازی نیست شهردار یک اقتصاددان و یا استاد دانشگاه باشد، در استان اقتصاددان زیاد داریم، ایشان باید مدیریت را بلد باشد، باید بداند که شهردار فقط برای درست کردن راه و آب و غیره...نیست، ایشان باید مهندسی اجتماعی بلد باشد که در آن اقتصاد هست، فرهنگ هست، ساختمان و جاده و خیابان هست...، 

شجاعی در ادامه افزود: مدیریت شهردار باید قبلاً ثابت شده باشد تا بتواند همه موارد فوق الذکر را با استفاده از سایر متخصصان رشته های مختلف پیش ببرد.

وی عمده ترین معضل موجود در روابط شوراها و شهرداران را ناشی از خود اعضای شوراها دانست و گفت: کسانی را داشته ایم که 4 سال عضو شورا بوده اند ولی وقتی که شورا تمام می شود و بیرون می آیند، نمی دانند برای چه کاری وارد این مجموعه شده بودند. بعضی فکر می کنند چون بازنشست شده بودند باید خود را به کاری مشغول می کردند.

رضایی: در ترکیه نیز شهرداران با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند
عضو فعلی شورای اسلامی شهر بوشهر نیز می گوید: بحث انتخاب شهردار از طریق آراء مستقیم مردم را تازه شنیده ام و هنوز فرصت اینکه تحقیقی درباره آن انجام دهم را نداشته ام، اما بنده خودم قبل از اینکه این طرح حتی مطرح شود، در طول مدتی که در شورا حضور داشته و تجربیاتی که بدست آورده ام، همچنین آسیب شناسی که شخصاً از شوراهای قبل از ما انجام داده ام همواره این نکته در ذهنم بود که ای کاش انتخاب شهردار به روش دیگری صورت می گرفت.

زهرا رضایی در گفتگو با خبرنگار «استان نیوز» اظهار داشت: امروز در کل کشور شهردارها به طور کامل باید مطیع  شورا باشند؛ البته اگر اعضای شورا نیات و خواسته هایشان فقط برای مردم باشد که امر خوبی است ولی اگر به مسایل دیگری بوجود بیاید که در انتخاب، استیضاح و یا نظارت بر شهردار کار به صورت معامله ای، غرضی و یا شخصی انجام شود، مدیریت شهری به خطر می افتد.

وی با اشاره به تغییرات گسترده شهرداران در شوراهای سابق شهر بوشهر بیان کرد: از قِبَل همین تغییرات طرح های زیادی نیمه کاره رها شده برنامه های زیادی به فراموشی سپرده شده و مدیریت شهری آسیب جدی دیده است.

رضایی با اشاره به سفر سال گذشته خود به ترکیه که با اعضای شورا صورت گرفته بود گفت: آنجا نیز انتخاب شهردار با رای مستقیم مردم صورت می گرفت و انتخاباتشان با انخابات شوراها همزمان بود.

وی تاکید کرد: اگر شهردار با رای مردم انتخاب شود جایگاه محکم تری خواهد داشت و مدیریت شهری نیز آسیب کمتری خواهد دید.
رییس شورای اسلامی شهر بوشهر اما می گوید: طرح انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم مغایر با اصل 99 قانون اساسی است.
عبدالخالق برزگر زاده در گفت وگو با ایرنا افزود: اصل 99 قانون اساسی به صراحت مصداق های انتخاب با رای مستقیم مردم را مشخص کرده و در آن نکته ای درباره انتخاب شهرداران توسط مردم قید نشده است.

برزگرزاده: این طرح مغایر اصل 99 قانون اساسی است
طبق اصل 99 قانون اساسی شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجه به آرای عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد.

رییس شورای اسلامی شهر بوشهر اضافه کرد: انتخاب شهردار با رای مستقیم مردم باعث کاهش نظارت شوراها بر عملکرد شهرداران و پاسخگو نبودن آنان به مطالبات بحق مردم می شود.

برزگر زاده گفت: این طرح سبب می شود تا شهردار که مدیریت خدمات شهری را به عهده دارد، خود را منتخب اعضای شورای شهر نداند و در نتیجه پاسخگوی اعضای شورا نباشد.

رییس شورای اسلامی شهر بوشهر ادامه داد: هر چند هیات حل اختلاف تشکیل می شود که وظیفه انتخاب و معرفی شهردار به شورای شهر را به عهده دارند اما نبود یک خرد جمعی برای انتخاب گزینه معرفی شده به عنوان شهردار، می تواند تبعات بدی بر جای بگذارد.

برزگرزاده پیش بینی کرد اگر این طرح دو فوریتی به تصویب مجلس برسد، شورای نگبهان آن را به دلیل مغایرت با اصل 99 قانون اساسی رد کند.

وی با اعلام مخالفت خود با این طرح، آن را در راستای کاهش اختیارات قانونی و نظارتی شورای شهر ارزیابی کرد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفتم مهر ماه دو فوریت طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی، شهرداران با رای مستقیم مردم انتخاب شوند.

این طرح به امضای 133 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است.

 

ارسال نظر