کد خبر : 5162

آمریکا: با اسرائیل علیه ایران هماهنگی داریم

آمریکا: با اسرائیل علیه ایران هماهنگی داریم

کاخ سفید روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد با جلو رفتن مذاکرات اتمی ایران، آمریکا و اسرائیل به «گونه‌ای کم نظیر» به هماهنگی خود ادامه می‌دهند.

به گزارش بوشهر 24، کاخ سفید روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد با جلو رفتن مذاکرات اتمی ایران، آمریکا و اسرائیل به «گونه‌ای کم نظیر» به هماهنگی خود ادامه می‌دهند.

به گزارش آژانس تلگرافی یهود، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا و یوسی کوهن، همتای اسرائیلی او روز پنجشنبه در کاخ سفید به طور مشترک ریاست جلسه «گروه مشاوره آمریکا- اسرائیل» را برعهده داشتند. بیانیه کاخ سفید درباره جلسه روز پنجشنبه در واشنگتن می‌گوید: «در مورد ایران، هیئت آمریکایی بر تعهد ما برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تأکید کرد.»

در این بیانیه آمده است دو طرف درباره تلاش‌های دیپلماتیک گروه 5+1 و اتحادیه اروپا برای رسیدن به یک توافق جامع اتمی با ایران گفتگو کردند، توافقی که به گفته بیانیه «بطور مسالمت‌آمیز و قابل تأیید» نگرانی‌های جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی ایران را حل و فصل کند.

کاخ سفید در بیانیه خود آورده است: هیئت‌‌های دو کشور متعهد شدند که به «هماهنگی کم نظیر» خود ضمن ادامه مذاکرات اتمی قدرت‌های جهانی با ایران «ادامه دهند.»

اخیراً نشریه آتلانتیک مطلبی به نقل از یک عضو کابینه دولت باراک اوباما منتشر کرده بود که در آن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل یک «بزدل» و «پست» توصیف شده بود. آتلانتیک نام این مقام دولت اوباما را منتشر نکرد اما انتشار آن باعث تنش در روابط تل‌آویو با واشنگتن شد.

مقام مذکور خشم کاخ سفید از نتانیاهو را به خاطر ادامه ساخت و سازها در شرق اورشلیم و کرانه باختری (که فلسطینی‌ها امیدوارند بخشی از خاک کشور آینده فلسطینی باشد) و همچنین لابی کردن در کنگره و رسانه‌های آمریکایی علیه توافق اتمی با ایران ابراز می‌کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا بلافاصله در نشست مجمع ایده‌های واشنگتن با اشاره به ادعای «بزدل» خواندن بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائيل از سوی یک مقام آمریکایی گفت: انتقاد اخیر از نتانیاهو شرم‌آور است. این سخنان نه بیانگر موضع رئیس جمهور است و نه من.

این اظهارات منفعلانه کری همزمان با گزارش روزنامه نیویورک تایمز بود که نوشت: اوباما در نظر دارد وزیر امور خارجه خود جان کری و همچنین برخی مسئولان دیگر کابینه خود از جمله چاگ هیگل وزیر دفاع را برکنار کند. دلیل برکناری این مقامات ناکامی و عملکرد منفی آنها در مورد اسرائیل عنوان شده است.

جان‌کری به جبران این وضعیت و به دست آوردن دل صهیونیست‌ها سخنانی را در واشنگتن و به میزبانی مجله آتلانتیک گفت که ذره‌ای بوی «توافق برد- برد» و «تعامل و مذاکرات سازنده»- آن گونه که مثلاً آقای روحانی در زنجان وانمود کرد- نمی‌دهد. کری ضمن اینکه گفت ما در حال مذاکرات مستقیم با ایران هستیم، ایران را متهم به ساخت سلاح اتمی نمود و گفت: هدف از مذاکرات هسته‌ای بستن راه‌های دستیابی ایران به بمب اتمی است به طوری که اگر ایران بخواهد به سلاح هسته‌ای دست یابد، واشنگتن مهلتی یک ساله برای ممانعت از آن داشته باشد.

کری اظهار داشت: «ایران چهار مسیر برای دستیابی به یک بمب در پیش روی دارد: تأسیسات مخفی به نام فردو که در کوهستان پنهان شده است، تأسیسات غنی‌سازی نطنز که آشکار و غیر پنهان است، راکتور آب سنگین پلوتونیوم اراک و البته، فعالیت‌های پنهانی.»

وی افزود: «ما تعهد داده‌ایم که هدفمان بستن تمامی این مسیرهاست چنان‌چه اگر ایران تلاش کند به سلاح هسته‌ای دست یابد، ما باید مهلتی یک ساله برای ممانعت از آن داشته باشیم.»

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر توپ را به زمین ایران انداخته و ایران را تشویق به اتخاذ «تصمیم‌های دشوار» کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری گفت ما در هفته‌های پیش‌روی خواهیم فهمید که آیا ایران می‌تواند تصمیم‌های سخت مورد نیاز برای توافق هسته‌ای را اتخاذ کند یا نه.

مفهوم سخنان کری در برشمردن فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان این است که تمام این مسیرها به بمب اتمی ختم می‌شود و بنابراین همه این مسیرها باید کور یا روند فعالیت در آنها معلق یا نزدیک به خنثی شود؛ ضمن اینکه با وجود همه اینها اثر و خبری از لغو تحریم‌ها نیست!

کری این را هم گفته که «من در حال مذاکرات رو در رو و مستقیم با ظریف هستم و نسبت به توافق امیدوارم. اما ابراز خوش‌بینی نمی‌کنم».

از سوی دیگر سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا که با همتای صهیونیست خود مذاکره داشته، در حاشیه‌ نشستی در واشنگتن تصریح کرد: در مذاکرات هسته‌ای با ایران به توافق مقدماتی دست یافته‌ایم اما امکان توافق نهایی 50 درصد یا کمتر است.

او تأکید کرد: آمریکا دارای روابط بسیار سخت و مملو از مشکلات با ایران است.

رایس مدعی شد: ایران یک کشور حامی تروریسم است که برای نابودی ثبات در کشورهای همسایه و منطقه‌اش تلاش می‌کند و تمایل دارد بمب اتمی داشته باشد./ کیهان

ارسال نظر