کد خبر : 5167

آمریکا مقصر شکست مذاکرات با ایران است

آمریکا مقصر شکست مذاکرات با ایران است

سفیر سابق انگلیس در آژانس تصریح کرد: آمریکا مقصر اصلی شکست مذاکرات هسته‌ای خواهد بود.

به گزارش بوشهر 24، سفیر سابق انگلیس در آژانس تصریح کرد: آمریکا مقصر اصلی شکست مذاکرات هسته‌ای خواهد بود.

پیتر جنکینز در پایگاه خبری لوبلاگ نوشت: اگر مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 5+1 با شکست مواجه شود، واشنگتن مقصر آن به حساب خواهد آمد.

وی در واکنش به اظهارات وندی شرمن، سرپرست تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا که ایران را مقصر شکست احتمالی مذاکرات خوانده بود، نوشت: بخش اعظمی از دنیا این اظهارات را خودخواهانه و حق به جانب خواهند دید. بسیاری از 189 عضو ان‌پی‌تی از جمله اعضای جنبش کشورهای غیرمتعهد نه تنها انتقادی به ایران وارد نمی‌کنند بلکه سرسختی این کشور برای دفاع از حق استفاده از غنی‌سازی برای مقاصد صلح‌آمیز را خواهند ستود.

این دیپلمات انگلیسی در ادامه نوشت: بسیاری از این کشورها ایران را خواهند ستود چرا که متأسفانه باید بگوییم که آنها از سال 1991 آمریکا را کشوری قلدر می‌بینند که در حال پروار کردن یک کشور دیگر است که ان‌پی‌تی را امضا نکرده و به خاطر رفتارهای بدش شهره خاص و عام است.

جنکینز در ادامه به موضع برخی کشورهای اروپایی پرداخت و نوشت: برخی از آنها هم تمایل دارند آمریکا را به خاطر طرح مطالبات غیر منطقی از ایران در این مذاکرات سرزنش کنند.

جنکینز می‌افزاید: برخی از این کشورها هرگز در صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران شک نکرده‌اند، برخی دیگر خواهان داشتن روابط بازرگانی با ایران هستند و برخی هم منطق زیربنایی برای تضمین صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را زیر سؤال خواهند برد.

وی ادامه داد: «طبق مفاد ان‌پی‌تی کشورها باید با نشان دادن تمامی مواد هسته‌ای خود به بازرسان بین‌المللی ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود را تضمین کنند. گزارش‌های درز کرده به بیرون نشان می‌دهند که ایران آمادگی فوق‌العاده‌ای برای انجام این کار دارد و آماده پذیرش نظامی از بازرسی است که بسیار مداخله جویانه‌تر از آن چیزی است که در ابتدای اجرایی شدن ان‌پی‌تی معرفی شده بود.»

جنکینز اضافه کرد: «بنابراین اگر مذاکرات شکست بخورند دلیل آن امتناع ایران از دادن ضمانت‌های مد نظر آمریکا از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور نیست بلکه این خواهد بود که آمریکا در تلاش است که تفسیر تازه‌تر و افراطی‌تری از عبارت «ضمانت صلح‌آمیز بودن» به ایران تحمیل کند.»

وی ادامه داد: آمریکا خواستار برنامه‌ای است که هیچ چیزی غیر از موارد صلح‌آمیز در آن مطرح نشده باشند، یعنی برنامه‌ای که در آن امکان دسترسی به فناوری‌های دارای کاربرد دوگانه مانند غنی‌سازی تا اندازه حذف هر گونه غیرصلح‌آمیز محدود یا ممنوع شده باشد که این، اگر منافاتی با ان‌پی‌تی نداشت، خوب بود، اما منافات دارد.

جنکینز نوشت: بنابراین آمریکا هیچ حق قانونی‌ای ندارد که از ایران بخواهد برای نشان دادن ماهیت صلح‌آمیز برنامه‌اش بار دیگر به چند صد یا چند هزار سانتریفیوژ بازگردد.

خانم شرمن احتمالاً اینها را می‌داند چون در اظهاراتش تلاشی برای توجیه کردن مطالبات آمریکا وجود دارد./ رجا

ارسال نظر