کد خبر : 5338

در پی ارسال نامه ای از سوی نمایندگان مجلس به رئیس جمهور

افزایش اختیارات استانداران، خوب یا بد؟/ نمایندگان بوشهر در مجلس چه می گویند؟

افزایش اختیارات استانداران، خوب یا بد؟/ نمایندگان بوشهر در مجلس چه می گویند؟

بوشهر 24: در پی ارسال نامه ای به رئیس جمهور از سوی 166 نماینده مجلس شورای اسلامی جهت تفویض اختیارات ویژه، نمایندگان استان بوشهر در مجلس نیز نظرات خود را در این باب مطرح کردند.

بوشهر 24: 166 نماینده مجلس برای تفویض اختیارات ویژه به استانداران نامه‌ای به رئیس جمهور دادند و هدف از این کار را تسریع در اجرای طرح اقتصاد مقاومتی عنوان کردند.

به گزارش بوشهر 24، در پی ارسال نامه ای به رئیس جمهور از سوی 166 نماینده مجلس شورای اسلامی جهت تفویض اختیارات ویژه، نمایندگان استان بوشهر در مجلس نیز نظرات خود را در این باب مطرح کردند؛

اظهارنظرم نسبت به افزایش اختیارات استانداران بستگی به محتویات درخواست نمایندگان دارد

نماینده مردم شهرستانهای بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی در این ارتباط گفت: اطلاعی از این طرح ندارم و این طرح هنوز در مجلس مطرح نشده ولی احتمال می‌رود که نمایندگان اقدامات خود درباره این درخواست را شروع کرده باشند و هنوز آماده طرح در مجلس نشده باشد.

عبدالکریم جمیری در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه شما موافق و یا مخالف طرح افزایش اختیارات استانداران هستید، بیان داشت: باید با نگاه به محتویات این طرح در مورد آن اظهارنظر کنیم و قطعا اظهارنظر در مورد عنوان این طرح و بدون آگاهی داشتن از محتویات آن صحیح نیست.

وی ادامه داد: در وضعیت نیز فعلی اختیارات استانداران کم نیست و مهم این است که از این اختیارات چگونه استفاده می‎کنند ولی با این حال باید منتظر بمانیم که اختیارات استانداران در محتوای درخواستی که نمایندگان مجلس داشته‌اند، مشخص شود و بعد در مورد آن اظهارنظر دقیق کنم.

افزایش اختیارات استانداران آسیب تصمیم‌گیری‌ها در مرکز کشور را به حداقل می‌رساند

نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این ارتباط بیان کرد: نامه نمایندگان مجلس برای افزایش اختیارات استانداران با هدف عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی به دلیل مزایای که داشت را به امضا رسانده‎ام.

وی در ارتباط با مزایای این موضوع تصریح کرد: با شناختی که استانداران از وضعیت استان‌ها دارند بهتر می‌توانند منافع و خواسته‌های مردم را تشخیص دهند و نیازی به این نیست که تصمیم‌گیرنده در امور مربوط به استان‌ها کسی باشد که آگاهی کافی و همچنین ارتباط فیزیکی با استان‌ها ندارد.

حجت الاسلام سید مهدی موسوی‌ن‍ژاد گفت: با توجه به زمان‌بر بودن تصمیم‌گیری‌ها در مرکز کشور برای استان‎ها، این نوع تصمیم‎ها آسیب‎هایی را به دنبال دارد و قطعا با افزایش اختیارات استانداران مدت زمان تصمیم‎گیری در امور استان‎ها کاهش و آسیب این تصمیم‎ها نیز به حداقل می‎رسد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه کارشناسان استان‌ها به تناسب اطلاعات و شناختی که دارند تصمیم‌گیرنده بهتری نسبت به کارشناسان در مرکز هستند، افزود: دولت در ارتباط با درخواست افزایش اعتبار استانداران جواب خاصی نداده و طبیعتا این درخواستی است که تصمیم‌گیرنده اصلی آن دولت است.

افزایش اختیارات استانداران ابزار نظارت را از نمایندگان مجلس سلب می‌کند

نماینده مردم شهرستان‌های کنگان، عسلویه، جم و دیر نیز در ارتباط با درخواست افزایش اختیارات استانداران گفت: با توجه به اینکه با درخواست 166 نماینده مجلس در ارتباط با افزایش اختیارات موافق نبودم، نامه مربوط به این درخواست را امضا نکرده‌ام.

حجت الاسلام موسی‌ احمدی بیان داشت: باید برای استانداران ضوابطی مقرر شود که در حیطه کارهای استانی‌ آنها باشد و بعضی از وظایف هست که باید در صلاحیت خود وزیران باشد و وزیران در قبال آن به نمایندگان مجلس پاسخ‌گو باشند.

وی افزود: اگر وظایفی فراتر از وظایف فعلی به استانداران تفویض شود هیچ پاسخ‌گویی در این زمینه وجود نخواهد داشت و بدین ترتیب نیاز است که اختیارات استانداران در وضعیت فعلی باقی بماند تا به دنبال آن ابزار نظارت نمایندگان مجلس به قوت خود باقی بماند./ فارس

ارسال نظر