کد خبر : 6155

در همایش تجلیل از مفاخر روحانیت مطرح شد؛

استقرار نظام ولایت فقیه در بوشهر در زمان حمله انگلیسی ها

استقرار نظام ولایت فقیه در بوشهر در زمان حمله انگلیسی ها

بوشهر 24: علمای بوشهر در عرصه مجاهدت و بیداری نه تنها در عرصه هدایت مردم حکم به دفاع دادند بلکه در مقابل تجاوزات بیگانگان نیز خود وارد صحنه مبارزه شدند.

بوشهر 24: آیت‌الله سید مرتضی اهرمی از علما و روحانیون برجسته استان بوشهر در زمان حمله انگلیس به بوشهر، برای نخستین بار در تاریخ ایران به مدت دو ماه نظام ولایت فقیه را در بوشهر برپا کرد.

به گزارش بوشهر 24، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری ظهر امروز در دومین همایش تجلیل از مفاخر روحانیت استان بوشهر با اشاره به نقش روحانیت بوشهر در تاریخ ایران و اسلام اظهار داشت: روحانیت بوشهر ستارگان بی‌غروبی هستند که بر تارک تاریخ شیعه ایران به ویژه جنوب و منطقه خلیج فارس می‌درخشند.

وی ضمن اشاره به ویژگی های روحانیت بوشهر، ادامه داد: علم، تقوا، اخلاق، بصیرت، هدایتمداری و ولایتمداری از ویژگی‌های روحانیت استان بوشهر است و در عرصه تدیس، پژوهش، تالیف و تولید علم بزرگانی بودند که هم در استان و هم در حوزه علمیه نجف به عنوان افرادی قوی و صاحب مبنا و دارای اندیشه‌های ژرف شناخته می‌شدند.

صفایی بوشهری بیان کرد: در عرصه ادبیات آیت‌الله سید علی نقی دشتی، در حوزه فقه اصول کلام آیت‌الله بلادی کتاب‌هایی نوشته که اگر امروز نوشته می‌‎شد گویا وی زنده است و در رد تکفیری‌ها کتاب نوشته است.
وی به آثار علامه بلادی در علوم نوین اشاره کرد و گفت: آیت‌الله بلادی 50 کتاب در طب، ریاضیات نوشته و آخوند کبگانی در ادبیات، آیت‌الله حجت در بلاغت عرب به شعر آثار گرانبهایی تالیف کردند.
 
صفایی بوشهری اضافه کرد: در طول تاریخ هیچگاه عالم یا روحانی از استان بوشهر نبوده که فریب استعمار یا استبداد را خورده یا در تحلیل‌های خود به خطار رفته باشد.
امام جمعه بوشهر گفت: آیت‌الله سید مرتضی اهرمی برای نخستین بار در تاریخ ایران به مدت دو ماه نظام ولایت فقیه را در بوشهر برپا کرد.
امام جمعه بوشهر اضافه کرد: علمای بوشهر در عرصه مجاهدت و بیداری نه تنها در عرصه هدایت مردم حکم به دفاع دادند بلکه در مقابل تجاوزات بیگانگان نیز خود وارد صحنه مبارزه شدند.

وی بیان کرد: در شرایط کنونی میزان و معیار تمام حرکت‌های روحانیت در جهان باید اطاعت از ولی فقیه باشد که در امام خامنه‌ای تجلی دارد.

صفایی بوشهری اضافه کرد: تمام روحانیت بوشهر بر اساس بصیرت و فقه حکومتی، ایمان، تقوا و اخلاق سیاسی در مسیر ولایتمداری هستند و اگر تهاجمی به این دیار شود با تمام وجود از حریم ولایت دفاع خواهند کرد.

ارسال نظر