کد خبر : 6679

نشست خبری استاندار برگزار شد؛

باز هم وعده برای رفع مشکل اشتغال/ دقیقا فرهنگ کجای منظومه فکری جناب استاندار قرار دارد؟

باز هم وعده برای رفع مشکل اشتغال/ دقیقا فرهنگ کجای منظومه فکری جناب استاندار قرار دارد؟

بوشهر 24: در این نشست بیشتر سوالات حول و حوش مسائل اقتصادی و توسعه ای استان بوشهر متمرکز شده بود، سالاری ضمن ارائه آمار و گزارشاتی از تصویب منطقه آزاد، آخرین وضعیت راه آهن بوشهر و افزایش اعتبارات استان گفت.

به گزارش "بوشهر 24 ": عصر روز گذشته نشست خبری استاندار برگزار شد و وی به سوالات خبرنگارانی از هفته نامه ها، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری پاسخ داد.

به گزارش بوشهر 24، در این نشست بیشتر سوالات حول و حوش مسائل اقتصادی و توسعه ای استان بوشهر متمرکز شده بود، سالاری ضمن ارائه آمار و گزارشاتی از تصویب منطقه آزاد، آخرین وضعیت راه آهن بوشهر و افزایش اعتبارات استان گفت.

اما سالاری در خصوص مسئله اشتغال چندان حرفی برای گفتن نداشت و به صرف بیان این که ما دغدغه رفع اشتغال داریم بسنده کرد. با اینکه به قول سالاری اعتبارات استان افزایش یافته و فضای آرامش بر استان حاکم شده است، چگونه است که با این همه ظرفیت در حوزه های انرژی و صنعت و فرصت های فراوان ناشی از همجواری با دریا، هنوز استاندار نمی تواند گزارش متقنی از بهبود وضعیت اشتغال بدهد و صرفا به بیان دغدغه و وعده و وعید بسنده می کنند؟

مسئله آزار دهنده دیگری که در این نشست مشهود بود، عدم توجه محض به مقوله فرهنگ و آسیب های فراوان فرهنگی و اجتماعی بوشهر بود، گویا استاندار بوشهر هیج احساس مسئولیتی در قبال این مسئله نمی کنند و صرفا به بیان آمار و ارقام عمرانی و اقتصادی بسنده می کنند.

متاسفانه هچ سوالی از تعاملات استانداری و سایر دستگاههای متولی امر فرهنگ پرسیده نشد، هرچند به نظر می رسد دست استاندار در این حوزه خالی باشد.

نکته جالب دیگری که در این نشست دیده شد، تکذیب تماس تلفنی استاندار با خرم وزیر دوران اصلاحات بود، مسئله ای که اصلاح طلبان آن را مطرح کرده بودند.

در ادامه مشروح این نشست آمده است؛

 

مصوبه دولت را در زمینه منطقه آزاد بوشهر گرفته‌ایم

استاندار در ابتدا ضمن تسلیت ایام عزاداری دهه آخر صفر، به تشریح وضعیت توسعه استان بوشهر پرداخت و افزود: طرح‌های بسیار خوبی را در راستای توسعه استان بوشهر در دستور کار داریم که طرح منطقه آزاد یکی از این طرح‌ها است.

استاندار بوشهر ادامه داد: مصوبه دولت را در زمینه منطقه آزاد بوشهر گرفته‌ایم و در انتظار طرح آن در مجلس هستیم که بر این اساس، مجوز ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی در استان بوشهر داده می‌شود.

وی بیان کرد: با تصویب منطقه آزاد در مجلس به دولت اجازه ایجاد آن در استان بوشهر داده می‌شود ولی محدوده جغرافیایی آن مشخص نمی‌شود ضمن اینکه منطقه آزاد برای کارکرد موفق، باید ساحلی در نقطه صفر مرزی و بندری باشد که پس از مصوبه مجلس این مهم قابل طرح است.

 سالاری با بیان اینکه منطقه آزاد تجاری برای استان بوشهر تاثیر گذار است گفت: برای اینکه چطور از این امکان استفاده شود نیازمند مشارکت و اظهار نظر همه صاحبان فن هستیم که در این ارتباط نشست هم اندیشی با حضور استادان دانشگاه و فعالان اقتصادی و اصحاب رسانه برگزار خواهد شد.

 

قول هایی در خصوص راه آهن بوشهر گرفته ایم

 سالاری در ارتباط با وضعیت راه‌آهن نیز بیان داشت: اجرای راه‌آهن یکی از مطالبات اساسی مردم استان است که پیگیری‌های زیادی را داشته‌ایم و قو‌ل‌هایی را گرفته‌ایم و آخرین مصوبه هم در مرز ترک تشریفات این پروژه است که به صورت فاینانس اجرا می‌شود.یک گام مهم در این پروژه مربوط به  شهریورماه امسال و موافقت ترک تشریفات پروژه راه آهن بوشهر و تامین اعتبار از فاینانس چین است و الان فقط امضای آخر آن مانده است که ان هم با اجرایی شدن فایناس چین عملی می شود. البته بحث فایناس ایران و چین در حال مذاکرات نهایی است که پس از تصویب، راه آهن بوشهر جزو اولین پروژه های کشوری است که از این منبع تامین اعتبار خواهد شد.

 

اعتبارات استان افزایش یافته است

وی افزود: اعتبارات تخصیص یافته به استان در هشت ماهه سال جاری 839 میلیاردتومان بوده که تقریبا دو برابر کل اعتبارات تخصیصی پارسال است، ضمن اینکه خوش بین می باشیم با پیگیری های بیشتر کل 1172 میلیاردتومان اعتبار امسال بوشهر نقد شود.

وی با بیان اینکه شهرداری و دهیاری ها تفاوت تقریبا دو برابری اعتبارات شان نسبت به سال گذشته را لمس کرده اند و پروژه ها در شهرستان ها نیز جهش داشته است، درباره پروژه های ناتمام عمرانی گفت: هم اکنون 2 هزار و 789 پروژه در استان داریم که بخشی از آن به بهره برداری رسیده ولی تسویه مالی اش باقی مانده که امسال 200 میلیاردتومان در این خصوص پرداخت می شود.

 

آزاد راه بوشهر - شیراز نیز نیازمند تامین اعتبار است

استاندار بوشهر توسعه محورهای ارتباطی را از زیرساخت‌های توسعه‌ای عنوان کرد و ادامه داد: بزرگراه بوشهر - شیراز در قالب چهار بانده کردن جاده فعلی در دستور کار است و پیمانکار اجرای قطعات باقیمانده این پروژه در حوزه استان بوشهر از دالکی تا کنارتخته تا پایان امسال انتخاب و به مدت دو سال اجرایی خواهد شد.

وی گفت: آزاد راه بوشهر - شیراز نیز نیازمند تامین اعتبار است که وزارت راه و شهرسازی برای تامین 30درصد اعتبار این پروژه مشارکت می‌کند و مابقی از طریق مشارکت بخش خصوصی و بانک‌ها باید تامین شود.

دکتر سالاری از اجرای منطقه آزاد شمال استان بوشهر خبر داد و اذعان داشت: صنایع پائین دست نفت و گاز در این منطقه توسعه خواهد یافت که نقش بسیار مهمی در توسعه اشتغال و درآمدزایی خواهد داشت.

 

تفاهم نامه آموزش 8 هزار بومی برای نیروگاه اتمی نهایی می شود

سازمان انرژی اتمی دو راکتور دیگر در بوشهر در دستور کار دارد و توافق نامه آن با روسیه امضا شده است. یکی از مهمترین توافقات برای استان در این خصوص، تفاهم نامه مشترک با وزارت کار برای آموزش 8 هزار نیروی مورد نیاز برای نیروگاههای جدید اتمی بوشهر است که فردا در دومین جلسه کمیسیون تعامل نیروگاه اتمی و استان نهایی می شود. گواهینامه این دوره بصورت مشترک میان انرژی اتمی و فنی و حرفه ای صادر خواهد شد و نیروهای آموزش دیده در اولویت اشتغال نیروگاه می باشند.

 

کاهش بیکاری و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید از دغدغه‌های مدیران استان است

دکتر سالاری کاهش بیکاری و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید را از دغدغه‌های مهم مدیران استان بوشهر عنوان کرد و یادآور شد: فراهم کردن زمینه اشتغال پایدار نیازمند فرایند و رونق اقتصادی است که زمینه های تحقق آن در دستور کار قرار دارد.

استاندار بوشهر ادامه داد: سیاست ایجاد منطقه آزاد تجاری، منطقه ویژه اقتصادی شمال استان، تعامل با سازمان انرژی اتمی و نفت، راه آهن و آزاد راه برای رونق اشتغال است.

 

آتش سوزی منطقه ویژه پارس نشان دهنده آمادگی خیلی پایین ما بود

درباره دلیل آتش سوزی باید اجازه داد پس از بررسی های دقیق اظهارنظر کنم، چون اگر مثلا بگویم اتصالی برق دلیل حادثه بود، شاید در آینده در بررسی های دقیق تر موضوع دیگری مطرح شود. ولی این حادثه در مقیاس پارس جنوبی کوچک نشان داد آمادگی مان خیلی کم است. ما تلاش می کنیم از این حادثه نتیجه گرفته و نفت و استان برای حوادث مشابه تقویت شود که در این خصوص نامه نگاری هایی با معاون اول رییس جمهور، وزیر نفت و رییس سازمان مدیریت بحران کشور صورت خواهد گرفت.

 

هلیله و بندرگاه همچنان در انتظار مصوبه شورای امنیت ملی

لیه و بندرگاه موضوع 30، 40 ساله است و در جریان سفر نوبخت معاون برنامه ریزی رییس جمهور به استان قول تسریع در تصمیم گیری شورای عالی امنیت ملی داده شد، ضمن اینکه در سفر علوی وزیر اطلاعات به استان این مهم پیگیری و در نشست شورای تامین با حضور وی مقرر شد اداره کل اطلاعات طرحی کارشناسی با رعایت  ملاحظات مردم منطقه تهیه کرده تا شورای عالی امنیت ملی تصمیم گیری کند. البته جمیری نماینده بوشهر در مجلس هم پیگیر موضوع هستند که امیدوارم در بودجه امسال جهت جابجایی روستاها یا هر تصمیم دیگری بتوانند اعتباری پیش بینی کنند.


با خرم تماسی نداشته ام

خرم هیچ گاه به من زنگ نزده است و تا کنون در تمام عمرم، با خرم هیچ تماس تلفنی، پیامکی، تلگرافی نداشته ام و هیچ فکسی نیز بین ما رد و بدل نشده است. همه دوستان را به اخلاق حسنه توصیه می کنم  و اگر کسی سراغ دارد که جایی من با خرم صحبتی کرده ام، به خودم یادآوری کند شاید به درستی حافظه ام تردید کنم.
 

فضای همدلی و کمک به مسیر توسعه و پیشرفت در استان بوشهر فراهم است

دکتر سالاری گفت: فضای همدلی و کمک به مسیر توسعه و پیشرفت در استان بوشهر فراهم است که این امر رسالت ما را برای خدمت و اجرای سیاست‌های دولت سنگین‌تر می‌کند.

وی مطالبه گری را حق همه مردم دانست و افزود: فضای آرامش و اظهارنظر آزاد، ارایه نقد و پیشنهاد در فضای و شرایط منطقی نیاز اولیه رشد و توسعه هر جامعه‌ای است.

استاندار بوشهر یادآور شد: هیچ وقت در صدد محدود کردن هیچ رسانه‌ای بر نیامده‌ایم و نسبت به نظرها، پیشنهادها و نقد ها بی‌تفاوت نیستیم.

وی گفت: همه تلاش ما این است که در حوزه برنامه‌ریزی نظر حداکثری جامعه گرفته شود که یکی از شیوه‌ها و مکانیزم‌های تحقق این مهم انجام سفرهای شهرستانی و بخشی است.

ارسال نظر