کد خبر : 7189

حجت الاسلام سعید غلامی

عبرتهای 9 دی

عبرتهای 9 دی

حفظ این نظام اسلامی از اوجب واجبات است . چرا این همه تاکید و دقت نظر. مگر این انقلاب چه دستاوردها و نتایجی برای مردم ایران اسلامی داشته که تا این حد برای حفظ و حراست ازآن سفارش شده است؟

حجت الاسلام سعید غلامی*

پس از پیروزی حضرت موسی (عیله السلام) برقوم فرعون آن حضرت درخطاب به قوم خویشتن فرمودند:اذکروا نعمت الله علیکم اذ انجاکم من ال فرعون یسومونکم سوءالعذاب و یذبحون ابناءکم و یستحیون نساءکم و فی ذالکم بلاء من ربکم عظیم سوره مبارکه ابراهیم ایه شریفه 6 صفحه 256  یاد کنید نعمت های الهی را آن زمان که درزیر سلطه فرعونیان بودید درحالیکه به انواع سختی ها و ظلم ها شما را تحت حکومت خویش قرار داده بود و خداوند شما رابواسطه اراده شما برفرعونیان پیروز کرد که البته دراین مساله آزمایش و ابتلای عظیمی بود که برای شما رخ داد .

یادآوری نعمت های الهی یکی از بزرگترین وظایف هر فرد وجامعه خداخواهی است که بی شک فراموشی و غفلت از گذشته عواقب و آثاری را درپی خواهد داشت که خداوند سبحان درادامه این آیه شریفه می فرماید: لئن شکرتم لازیدنکم و لئن کفرتم ان عذابی لشدید. اگر شکر نعمت را بجای آورید نعمت های مادی و معنوی شما افزایش می یابد و اگر کفران نعمت کنید عذاب دردناکی درانتظار شما خواهد بود .

امام راحل(رضوان الله علیه) درکلامی معناد دارفرمودند: حفظ این نظام اسلامی از اوجب واجبات است . چرا این همه تاکید و دقت نظر. مگر این انقلاب چه دستاوردها و نتایجی برای مردم ایران اسلامی داشته که تا این حد برای حفظ و حراست ازآن سفارش شده است؟

بی شک برگشت به سالهای قبل از انقلاب و ظلم و ستم هایی که عمّال شاه مخلوع درحق این مردم شریف انجام داد خود بزرگترین عبرت تاریخی است تا بدانیم قبل از انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی ایران چه ظلم و ستم هایی که براین مردم وارد نشد. تا آنجا که کارگزاران آمریکایی وقتی دراین سرزمین کار می کردند 2 نوع حقوق دریافت می کردند: یکی حقوق کارخویش و دیگری حقوق حق توحش یعنی بواسطه کاردرکشورایران و بواسطه اینکه آنان مردم ایران را مردمی وحشی تلقی می کردند و به همین واسطه حقوق و مزایا دریافت می کردند. و بسیاری از این نمونه ها که دراین مجال فرصت پرداختن بدانهانیست .

حال به سال 88 و حضور باشکوه مردم در9 دیماه آن سال  و حوادث پیش آمده نیز گریزی خواهیم زد. چگونه شد که فتنه سال 88 شکل گرفت و برخی بابرنامه هایی مدون و منسجم بدنبال درهم پیچیدن اصل این نظام مقدس برآمدند. سلسله عواملی که بدست هم داد . اما اینکه چگونه فتنه پیچیده 88 شکل گرفت را می توان در5 سبب دنبال کرد: 1-ضعف درایمان و اعتقادات مذهبی برخی از خواص و به تبع آنان گروهی ازمردم : اینکه وقتی ایمان و اعتقاد فرد یا گروهی ضعیف شد کارانسان را به جایی می ر ساند که 4 سال نشستن برصندلی حکومت و ریاست را بالاتر و برتر ازهرمساله ای می داند و حاضراست برای رسیدن به این مقام و منصب هر کاری را انجام دهد .

سبب 2 دربروز فتنه : تزلزل درباورها وا رزش های اسلامی : عده ای گمان بردند نتیجه گرفتن و بدست آوردن اهداف درکوتاهترین زمان شکل می گیرد غافل ازآنکه رسیدن به مقصود و اهداف انقلاب شکوهمند ایران اسلامی نیاز به گذشت زمان دارد .

سبب 3 لغزش ناشی از غرق شدن درتفکر و اندیشه های غربی همچون سوسیالیستی : که طرفداران این اندیشه برآن عقیده اند که

برای ایجاد یک نظم اجتماعی مبتنی بر انسجام همگانی می‌کوشد، جامعه‌ای که در آن تمامی قشرهای اجتماع سهمی برابر در سود همگانی داشته‌باشند .

سبب 4غفلت از آسیب های جنگ های مخملی: اینکه عده ای یادرخوابند یا خود را بخواب زده اند که چگونه انقلاب های مخملی همه ارزشها و آرمانهای یک جامعه را تحت تاثیر قرار داده و دراندک زمانی بالاترین ارزشهای انسانی و بشری فراموش شده و خصلت های ناپسند حیوانی جایگزین آن خواهد شد

و سبب 5 لرزش درمنافع ملی و میهنی : آنجا که پیشرفت و عظمت ملتی نادیده گرفته شود و فرد یا افرادی خاص همه نعمت ها را منحصرا برای خویشتن بخواهند دست به چنین افعال ناپسندی می زنند .

البته این حوادث درطول تاریخ اسلام نیز کم و بیش رخ داده تاآنجا که در خطبه 55 نهج البلاغه مولای متقیان حضرت علی(علیه السلام) علت اصلی فتنه درمیان مسلمانان را "پیروی عده ای از خواهش های نفسانی" ذکر می نمایند

درادامه این متن به عوامل شکل گیری و خاتمه یافتن این فتنه پیچیده اشاره خواهد شد :

نخستین مطلبی که باعث جمع کردن این غائله بود اراده خداوند متعال و ایمان به توفیق الهی بود که بارها درطول این سالها خود را نشان داده است که وعده خداوند آنجا که فرمود یاایها الذین امنوا ان تنصروالله ینصرکم و یثبت اقدامکم

دومین عامل : بدست آوردن بصیرت بی نظیر مردم درآن شرایط حساس بود که به استتناد آیه شریفه 29 سوره مبارکه انفال یاایها الذین امنوا ام تتقوالله یجعل لکم فرقانا هرزمان که مردم دارای تقوا و خداترسی شدند خداوند کریم راه صحیح و حق را به ایشان نشان خواهد داد

سومین عامل: حضور منسجم و یکپارچه مردم دراین تجمع باشکوه بود که 3 روز بعد ازعاشورای حسینی سال 88 مردم با حضور حماسی خویش خط بطلان کشیدند برچنین حرکتی آلوده .

نتیجه گیری مطالب :

آنچه باعث پیروزی و استمرار حکومت جمهوری اسلامی ایران گردیده است در3 کلمه خلاصه میشود:  لطف خداوند ولایت و  حضورمردم مادامیکه بااین سه خصلت حرکت می کنیم همیشه پیروزی با ماست و آنزمان که یکی از این ویژگی دچار خدشه شود آسیب های فراوانی را بایستی انتظار داشت .

نکته دوم: حوادث و وقایع درطول تاریخ اتفاق افتاد و می افتد و اینکه فرموده است خداوند سبحان که و لترکبن طبقا عن طبق درسوره مبارکه انشقاق آیه  19 صفحه 589   نشان ازآن دارد که واقعه فتنه 88 نه برای اولین و نه برای آخرین بار بوده و البته دشمن کماکان بیداراست درحال برنامه ریزی .

نکته سوم: هر صبح و شام بایستی بدرگاه حضرت حق سجده شکر بجای آورد بخاطر نعمت های بزرگی که نصیب ملت ما گردیده نخست نعمت ولایت و سپس نعمت داشتن چنین مردم باوفا و ولایتمداری که هرزمان احساس تکلیف کرده اند درطول این 35 سال خالصانه به میدان آمده و مشت محکمی بدهان زیاده خواهان خارجی و داخلی زده اند. و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین

* مدرس و مشاور مدرسه علمیه 14معصوم(علیه السلام) برازجان

ارسال نظر