کد خبر : 74

عباس صالحی نیک

هیاهویی که کسی صدای آن را نشنید

بوشهر ۲۴: از چند هفته قبل هیاهوی در رسانه های مجازی و مکتوب مبنی شروع مرحله دوم هدفمند کردن یارانه ها شروع شد و دولت دست یاری به سوی مردم دراز کرد.

فاز دوم اجرای هدفمند کردن یارانه ها  به امید اینکه که خیلی ها از  افراد از دریافت یارانه انصراف می دهند  از ۲۱ فروردین شروع شد و سایت رفاهی  (refahi. ir) از همان روزهای اول  با  مشکل مواجه شد و موجب نارضایتی برخی از روند ثبت نام در یارانه ها گردید.

مسئولان دولت از همان اول خواستار انصراف افراد غیر نیازمند به یارانه نقدی شدند تا بتواند منابع حاصل از این موضوع را در بخش های تولید، سلامت، بهداشت، درمان و توسعه حمل ونقل عمومی هزینه کنند.

چند روز قبل از ثبت نام و در روزهای ثبت نام  دریافت یارانه نقدی، از صدا و سیما بگیریم تا مراجع تقلید، مجلس، علما و روحانیون، هنرمندان و ورزشکاران رسانه های مجازی و غیره از این حرکت دولت حمایت گسترده کردند و مردم را به انصراف از یارانه نقدی تشویق کردند به طوری که در رسانه ملی هر کسی را نشان می داد می گفت" من ثبت نام نکردم و انصراف داده ام" و انتظار می رفت انصراف بخش عظیمی از مردم را شاهد باشیم.

هر چه به روزهای پایانی ثبت نام نزدیک می شویم، دولتی ها امید خود را برای انصراف میلیونی مردم برای انصراف از دست می دادند و درصدد مقصر کردن نهاد ها و افراد مبنی بر اینکه با دولت به صداقت رفتار نکردند، بر می آمدند.

در این میان دولت از ابزارهای مثل تهدید و تبلیغات گسترده در صدا و سیما استفاده کرد ولی با جود همه این ها محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت درباره آمار انصراف دهندگان از یارانه نقدی گفت: ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برای یارانه ثبت نام نکرده اند و حدود ۷۳ میلیون نفر نیز خواهان دریافت یارانه نقدی بوده اند که با این رقم انصراف، ۱۲۰۰ میلیارد تومان به درآمد دولت اضافه شد.

با توجه به همین دولت از طریق رسانه های وابسته به خود و همسو، می خواهد " دست پیش بگیرد که پس نیافتد" ! دولت چه کسی را می خواهد مقصر جلو دهد؟ آیا به صداقت رسانه ملی با دولت شک کنیم یا به صداقت رسانه ملی با مردم؟

به طور معمول مردم از مسئولان الگو می گیرند و رفتار های اشرافی گری و تجمل گرایی مسئولان و وزای دولت از چشم مردم مخفی نیست، مردم جامعه ما بصیر هستند و همه چیز را می فهمند، که اعتماد و صداقت مردم به دولت با این رفتار ها سلب شد.

چه تضمینی وجود دارد که اگر مردم از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند، درامد حاصل از انصراف دهندگان در زمینه های بهداشت و درمان و تولید  و بهبود وضعیت موجود خرج شود و در جاهای دیگه خرج نمی شود؟

در پایان باید گفت دولت نباید اعتماد مردم را به صداقت نهاد ربط دهد چرا که همه و همه از دولت حمایت کردند و دولت نمی تواند کسی به جز خود را مقصر جلود دهد و اگر واقعا به فکر رفع مشکلات مردم است نوک انگشت انتقاد را به سوی خود بگیرد و رفتارهای غلط خود را اصلاح کند نه اینکه دیگران را مورد هجمه قرار دهد. /گام نیوز

ارسال نظر