کد خبر : 778

تحلیلی بر دیدگاه فرهنگی دولت یازدهم

آقای رئیس جمهور! آیا باز هم عقبگرد؟

آقای رئیس جمهور! آیا باز هم عقبگرد؟

بوشهر24: آیا می دانید که حاکمان سکولار تنها به فکر شئون حیوانی مردم هستند ولی حاکمان اسلامی به قول امام هشتم شیعیان ، هر دو بعد زندگی بشر را در نظر می گیرند و در قبال حیات اخروی انسان ها و طراحی برنامه تکاملی افراد جامعه نیز مسئول هستند ؟

بوشهر24/ صادق آزادفر*: در دوره ای از تاریخ سیاسی ایران اسلامی موسوم به دوره اصلاحات ، با بی حیایی تمام سید الشهداء (علیه السلام) را خشونت طلب و فرهنگ زیارت عاشورا وشهادت را خشونت طلبی نامیدند و گفتند حتی علیه خدا هم می شود تظاهرات کرد و یا در تعارض آزادی ودین، این دین است که باید محدود شود.
رفتارهایی که پس از مدت کوتاهی نشان داد نه ربطی به خواست واقعی مردم دارد و نه جایگاهی در بین عامه مردم و گویندگان آن دیری نپایید که از قطار حرکت عظیم ملت نه پیاده بلکه به بیرون انداخته شدند و گفتمان خیالیشان نیز به نقطه ای هرچند کوچک اما سیاه در دفتر تاریخ پر عظمت ملت ایران  تبدیل گشت.
متاسفانه اکنون بعد از گذشت چند سال از آن دوره سیاه سیاسی و فرهنگی باز هم شاهد چنین سخنانی از طرف رییس دولتی هستیم که اعتدال و دوری از افراط شعار هر روزه خود و همکارانش است. کافیست که کمی آنها را مرور کنیم تا بوی بازگشت به دوره اصلاحات وعقبگرد فرهنگی و اسفناک آن دوره را که صدای اعتراض علما وتوده مذهبی مردم را در آورده بود بشنویم.
جناب رئیس جمهور محترم چند سوال ساده از جنابعالی داریم که بعنوان یک انسان مسلمان شیعه انتظار داریم به این سوالات پاسخ دهید :
به نظر شما 124 هزار پیامبر و هزاران نفر از اولیای خدا که مبعوث گردیده اند و عمر و جان و مال خود را پای ترویج دین و  مبارزه با کج روی ها و فساد گذاشتند چه معنا و مفهومی دارد؟ آیا جوامع نیازی به رهبر و راهنما به سمت سعادت ندارند ؟ آیا این همه احکام قهری مثل قصاص و حد و دیات که در دین آمده همه تشریفاتی است و به درد مدیریت جامعه نمی خوردند ؟ اگر جهت دهی مردم بسوی تکامل معنوی و بهشت دخالت در زندگی مردم است پس چرا پیامبر اعظم (صلی الله علیه وآله)چنین دخالتی را کنار نگذاشت؟!
آقای رییس جمهور آیا این سخن امام رضا علیه السلام را شنیده اید که می فرمایند : هیچ فرقه و ملتی را نمی یابیم که پایدار مانده و زندگی کرده باشند، مگر با داشتن فرمانروایی قوامبخش و { این از آن روست که} مردم ناچارند برای امر دین و دنیای خود حاکمی داشته باشند تا آن ها را سرپرستی کند.
آیا می دانید که حاکمان سکولار تنها به فکر شئون حیوانی مردم هستند ولی حاکمان اسلامی به قول امام هشتم شیعیان ، هر دو بعد زندگی بشر را در نظر می گیرند و در قبال حیات اخروی انسان ها و طراحی برنامه تکاملی افراد جامعه نیز مسئول هستند ؟ شما معتقد به کدامین سبک مدیریت جامعه هستید ؟
آقای رییس جمهور شما فرمودید تقسیم هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی بی معناست . آیا سامری در زمان موسای کلیم (علی نبینا وعلیه السلام) هنرمند غیر ارزشی نبود؟ آیا از اتفاقی که امسال در جشنواره "کن" افتاد خبر دارید؟ آیا عریان شدن دخترک هوس باز و شهرت طلب(گ.ف) را ارزشی میدانید ؟ آیا میدانید چند تصویر و فیلم از نوامیس و دختران این کشور مسلمان در یوتیوبی که شما آن را ارزشمند میدانید منتشر شده است ؟ آیا جا ندارد که ما و شما از این بدبختی که به جان نوامیس ایرانی افتاده دق کنیم؟چرا از صحبتهای امیر مومنان فقط به بخشی از آنها بسنده کردید و فی الباقی را رها می کنید.
جناب آقای روحانی آیا درست بود که امام حسین و خاندانش در خانه می نشستند و می گفتند : ما را چه به دخالت در شیوه زندگی مردم ؟ چرا جنابعالی در حوزه سلامت عمومی مانع ورود مواد غذایی فاسد در سبد کالای مردم هستید آیا این دخالت در زندگی مردم نیست ؟ چرا در این مورد اختیار را به خود مردم واگذار نمی کنید که خودشان تشخیص دهند و فاسد را از غیر فاسد انتخاب کنند .
جناب رئیس جمهور آیا میدانید که امام راحل فرمودند : سیاست ما عین دیانت ماست و حکومت اسلامی وظیفه دارد که به تبعیت از انبیاء الهی، همه را به سمت سعادت و بهشت دعوت کند ولی در برابر آنهایی که کورند و نمی فهمند باید زور به کار برد.به نظر جنابعالی امام روح الله هم بیکار است که به فکر دین مردم است یا شما فقط دوست دارید اطرافیان شما برایتان کف بزنند .معاون شما استدلالش آیه لا اکراه فی الدین است اگر ایشان قدری اهل تفسیر قرآن بودند متوجه می شدند منظور آیه  لااکراه فی الدین از حقایق نظام تکوین است نه اینکه انسان در نظام تشریع آزاد باشد و در این زمینه حضرت آیت الله جوادی آملی مفسر بزرگ قرآن می فرمایند : لااکراه فی الدین یعنی اینکه بشر را آزاد آفریدیم، این عین کمال است، اگر انسان مجبور باشد که مطیع نیست، کمال انسان به این است که با میل و اراده خود یکی از دو راه را انتخاب کند . وی با اشاره به روایتی از امام سجاد تصریح کرد: ذات اقدس خداوند  نام عالمان را در کنار فرشتگان آورده و نام هر دوی اینها را نیز در کنار نام خود ذکر کرده است؛ اما کدام عالم با چه خصوصیاتی؟ اگر کسی راه خلیل حق را طی کرد و خوب فهمید و خوب باور کرد و آنجایی که لازم بود با استدلال و برهان و آنجا که لازم بود با شمشیر رفتار کرد، در زمره اینها قرار می گیرد . آیا معاون ارتباطات شما قرآن را تلاوت نمی کنند که در آن ده ها بار ( باخع نفسک ) به کار رفته و خداوند بزرگ در قرآن فرمودست که ای پیامبر اگر ایمان نمی آورند بر خود سخت نگیر . آیا پیامبر حاکم جامعه اسلامی بودند یا خیر ؟ پس چرا برای دین و ایمان مردم خود را به سختی می انداختند ؟. جناب روحانی آیا سخن شما با توجه به همه این آیات و روایات بیان شده است؟ . شما علم را هم از حوزه علمیه آموختید و هم از انگلستان . آیا در حکومت داری علم انگلیسی را برتر می دانید ؟
آیا مبانی علم؛ اسلامی و غیر اسلامی ندارد؟ البته شما اعتقادی به علوم اسلامی ندارید زیرا در جمع اساتید گفتید : پایه‌ها و مبانی علم؛ اسلام، مسیحی و یهودی ندارد . آقای رییس جمهور آیا جهان بینی غرب با جهان بینی اسلامی یکی است ؟ آیا علوم جهان اسلام همان دیدگاهی را دارند که علوم غربی دارند ؟
و آیا تا حالا از خود پرسیده اید که چرا برخی از مقالات محققان مسلمان در( isi  ) چاپ نمی شود ؟ جوابش این است که این مقالات با مبانی آنها سازگار نیست  .
چرا امیرالمؤمنین در خطبه نهج البلاغه این موضوع را بیان فرمودند :فَاِن اَطَعتُمونى فَاِنّى حامِلُکُم اِن شاءَ اللهُ عَلى سَبیلِ الجَنَّة وَ اِن کانَ ذا مَشَقَّةٍ شَدیدَةٍ وَ مَذاقَةٍ مَریرة» اگر آنچه من می گویم، گوش کنید و عمل کنید، من شما را به بهشت خواهم رساند ان شاءالله؛ اگرچه این کار، بسیار دشوار است، بسیار سخت و تلخ است.ولی به عکس معاویه بعد از اینکه زمام حکومت را به دست گرفت در نخیله (منطقه ای نزدیک کوفه) به منبر رفت و خطاب به کوفیان چنین گفت : به خدا قسم من با شما نجنگیدم که نماز بخوانید یا روزه بگیرید یا حج بروید یا زکات بدهید؛ شما خودتان باید این کارها را انجام دهید بلکه هدف من فقط به حکومت رسیدن و حکمرانی بود(1). آیا جهان بینی آنها یکی است ؟
جنابعالی الحمد لله توانستید در مدت یک سالی که گذشت حوزه سلامت را با کم و کاست متحول کنید پس خواستید و شد لذا ما انتظار داریم در حوزه های دیگری چون مبارزه با رانت خوارها و اشتغال جوانان و کنترل تورم و مبارزه با مفاسد اجتماعی و اعتلای فرهنگ اسلامی و ایرانی تلاش کنید تا دعای خیر خانواده شهدا و مردم شریف ایران را به دنبال داشته باشید .   
* از جامعه مداحان شهر برازجان

. . . . . . . . .
(1)الإرشاد فی معرفة حجج الله على العباد، ج‏۲، ص۱۴)
(1) مصنف ابن ابی شیبه،ج۷، ص۲۵۱؛ حدیث (۲۹۹۶۷)- [۳۱۰۷۴ (

 

ارسال نظر