کد خبر : 7933

در گفت و گو با نماینده مردم دشتستان مطرح شد:

قصه «2درصد» پرچالش!/ بودجه عمومی استان‌های نفت‌خیز کاهش یافته است!

قصه «2درصد» پرچالش!/ بودجه عمومی استان‌های نفت‌خیز کاهش یافته است!

اختصاص 2درصد از درآمدهای نفتی به مناطق نفت خیز باعث شده تا این اعتبار جایگزین اعتبار عمومی شود و به نوعی بودجه عمومی استان های نفت خیز با کاهش مواجه بوده است و باید این کاهش اصلاح شود و براساس بودجه سالانه هر استان بودجه عمومی به همه استان ها تعلق گیرد.

بوشهر24: استان بوشهر به لحاظ موقیت جغرافیایی و مجاورت با خلیج فارس و همچنین زمینه مناسب برای توسعه باغات کشاورزی و بخصوص محصول خرما بی شک نیازمند توجه ویژه ای است. همچنین به دلیل وجود نیروگاه اتمی در این استان همواره موضوع توسعه متوازن در آن، هم از نگاه سیاسی و هم از نگاه اقتصادی مورد تاکید مسئولین بوده است. اما درمورد محصولات باغی این استان ضعف در صنایع تکمیلی و تبدیلی نظیر بسته بندی و عرضه یکی از مشکلات مهم در این بخش است که می توان با مشارکت بخش خصوصی و حمایت های دولت آن را مرتفع کرد. همچنین درمورد ایجاد ظرفیت مناسب برای بهره برداری از بنادر این استان نیز لازم است دولت تدابیر ویژه ای اتخاذ کند که با پیش بینی اختصاص دو درصد از درآمدهای نفتی استان نفت خیز به همان استان شاید بتوان به پیشبرد این اهداف امیدوار بود، اما به گفته موسوی نژاد نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی همین دو درصد تبدیل به یک معضل برای این استان شده، چراکه به همین میزان از بودجه عمومی استان کسر شده است.

آنچه در زیر می آید مصاحبه ما با نماینده مردم دشتستان پیرامون وضعیت بودجه پیشنهادی دولت در لایحه بودجه 94 کل کشور برای استان بوشهر است.

هم بودجه عمومی و هم 2 درصد از درآمدهای نفتی باید به طور کامل به استان  تخصیص یابد

نماینده دشستان در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از بودجه عمومی استان بوشهر اظهار کرد: هم بودجه عمومی و هم 2 درصد از درآمدهای نفتی باید به طور کامل به استان  تخصیص یابد تا بار محرومیت استان کاسته شود.

سید مهدی موسوی نژاد در مورد نحوه تخصیص بودجه استان متبوعش اظهارکرد: در سال 93 نسبت به سال گذشته رشد اعتباری  در بحث نقدینگی  وجود داشت و خوشبختانه نسبت به سال گذشته وضعیت مناسب بود.

وی با بیان این که به دنبال آن هستیم که برای سال جدید نیز چنین رشدی را داشته باشیم، اظهار کرد: با توجه به این که این استان (بوشهر) جزو مناطق محروم به شمار می آید و متاسفانه اعتبارات به صورت واقعی اختصاص پیدا نکرده است لذا در تلاش هستیم که برای سال جدید هم رشد خوبی را در مورد اعتبارات داشته باشیم.

متاسفانه دولت بودجه عمومی استان را کاهش می دهد

نماینده مردم دشستان در مجلس در پاسخ به این سوال که چه نقاط ضعف و یا قوتی در اختصاص بودجه از سوی دولت به این استان وجود دارد خاطرنشان کرد: اختصاص 2درصد از درآمدهای نفتی به مناطق نفت خیز باعث شده تا این اعتبار جایگزین اعتبار عمومی شود و به نوعی بودجه عمومی استان های نفت خیز با کاهش مواجه بوده است و باید این کاهش اصلاح شود و براساس بودجه سالانه هر استان بودجه عمومی به همه استان ها تعلق گیرد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: متاسفانه دولت بودجه عمومی استان را کاهش می دهد و از آن جایی هم که این 2درصد باید خسارت های صنعت نفت در استان ها را جبران کند عملا اتفاق خاصی در بخش عمرانی و خدماتی صورت نمی گیرد.

وی با بیان این که چنین اقدامی یکی از اشتباهات دولت است، اظهار کرد: معتقدیم هم بودجه عمومی و هم 2درصد از درآمدهای نفتی باید به طور کامل اختصاص داده شود و در واقع بودجه عمومی مانند سایر استان ها به این استان نیز تعلق گیرد. ضمن آنکه در بودجه 94 سهم استان بوشهر با استانهای همدان، کردستان و هرمزگان به یک اندازه در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: این میزان بودجه از استانهایی همچون گیلان، مازندران و کرمانشاه کمتر و از استانهایی نظیر مرکزی، سمنان، قزوین و قم بیشتر است.

خرما در کنار نفت می تواند بازار صادراتی خوبی داشته باشد

نماینده مردم دشستستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت بالای استان برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی گفت: منابع نفتی در استان در کنار ظرفیت های ویژه کشاورزی نظیر خرما می تواند به شرط توجه و تخصیص اعتبارات مناسب بازدهی خوبی را به لحاظ درآمدی و اشتغال زایی نصیب کشور کند. به عنوان مثال: تنها در باغات خرما این ظرفیت وجود دارد که  در سبد صادرات غیرنفتی نقش آفرینی کند.

وی یادآور شد: استان بوشهر با تولید سالانه 160 – 170هزار تن خرما در سال می تواند نقش اساسی در صادرات کشور داشته باشد، اما متاسفانه به دلیل کمبود صنایع تبدیلی و استانداردهای بسته بندی جهانی کمتر در بازارهای بین المللی نشانی از آن یافت می شود.

  • غریبی ۱۳۹۳/۱۰/۲۸ ۱۵:۲۵

    1 0 پاسخ

    بابا کدوم 2% ؟
    در جریان مناظرات انتخاباتی آقای رضایی دست کرد در جیب و یه 1000تومنی در آورد و گفت این اسکناس ارزش 300تومن سال گذشته رو داره حالا بگو آقای دکتر کجایی که نفت120دلاری و 148 دلاری به 40دلار تنزل پیدا کرده. پس لطفا نمایندگان این رو هم بگن که همین 2% که سرش چونه زده میشه 2%نفت چند دلاریه؟

ارسال نظر