کد خبر : 8144

سالاری در فیسبوک ره آورد سفر رئیس جمهور را تشریح کرد

بوشهر 24: سالاری، استاندار بوشهر در جدیدترین یادداشت فیسبوکی خود، به تشریح ره آوردهای سفر رئیس جمهور به بوشهر پرداخت؛

جدیدترین یادداشت دکتر مصطفی سالاری در صفحه منتسب به وی در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر و رهاورد سفر رئیس جمهور به استان، توسط استاندار بوشهر تشریح شد.

 یادداشت دکتر سالاری، در ادامه می آید:


بسمه تعالی

سلام. از همه کسانی که آمدند تا همدلی، همراهی، حمایت و امیدواری خود به فرداي روشن را به نمایش بگذارند سپاسگزارم. کسانی که از سر اشتياق در دیدار عمومی با رئیس­ جمهور محترم حضور یافتند و به­ خصوص جمعيتي معادل آن که به­ لحاظ محدودیت ظرفیت ورزشگاه، امکان دیدار حضوری آنان با دکتر روحانی فراهم نشد.

همین­طور از همه کسانی که در برگزاری باشکوه مراسم کمک کردند سپاسگزارم، چه زيبا بود اين نشاط و شادابي و حضور پير و جوان و همه كساني كه دوستدار مملكت و استانند. هرکس به طریقی و فقط می­دانم همه، یاری گرمان بودند. این عظمت توأم با نظم و آرامش، نشانگر بلوغ اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مردم عزیزمان بود.

عنایت رئیس ­جمهور محترم به استان هم استثنایی بود و فراتر از انتظار. علاوه بر موافقت با منطقه آزاد، برای استان تصميماتي گرفتند:

اعتبارات از محل رديف­هاي متمركز بودجه:

619 میلیارد تومان (نخست 603 ميليارد تومان اعلام شد ولي براي اطمينان از تكميل آنها، بر اساس ابلاغيه سازمان مديريت و برنامه ­ريزي كشور به 619 ميليارد تومان افزايش يافت) از ردیف­ های بودجه ملی 93، 94 و 95 که رئیس­ جمهور محترم اعلام فرمودند، شامل خروجی جدید بوشهر (160 میلیارد تومان)، فاضلاب شهرهای ساحلی (170 میلیارد تومان)، بزرگراه برازجان –  گناوه - ديلم (100 ميليارد تومان)، بزرگراه دالکی – کنارتخته (60 ميليارد تومان)، بزرگراه عسلويه- بزباز- بندو (63 ميليارد تومان)، پروژه دانشگاه خلیج­ فارس (5/16 ميليارد تومان)، دانشكده كشاورزي برازجان (10 ميليارد تومان) و مجتمع فرهنگی هنری عسلویه (10 ميليارد تومان)، پارک علم و فناوری خلیج­ فارس (5/12 ميليارد تومان) و تکمیل استادیوم 15000 نفری (12 ميليارد تومان)، جمعاً 619 ميليارد تومان.

اعتبارات از منابع داخلي نفت:

حدود 515 ميليارد تومان از منابع داخلي وزارت نفت: 5 پروژه را هم رئیس ­جمهور محترم به عنوان پروژه­ هاي وزارت نفت در ورزشگاه به مردم اعلام نمودند که علاوه بر آن 619 میلیارد است. این پروژه­ ها شامل تکمیل بزرگراه دیر – بوشهر، جاده گوره در قالب عنوان اهرم – دیلم، آبخیزداری جم، کنارگذر (کمربندی) کنگان و آبرسانی جم که 2 مورد جدید و 3 مورد تکمیل پروژه­ هایی است که چندسالی است کاملاً متوقف شده اند، مجموعاً حدود 515 میلیارد تومان.

60 ميليارد تومان، سه پروژه الحاقي:

60 ميليارد تومان براي سه پروژه الحاقي: 3 پروژه دیگر هم جزو تصمیمات بود. سد خائیز، انتقال مالکیت و لایروبی بندر لاور و احداث اورژانس هسته ­ای بوشهر جمعاً با برآورد اولیه 60 میلیارد تومان.

مجموع 1294 ميليارد تومان اعتبارات از محل منابع دولتي:

مجموع 3 عنوان فوق، حدوداً به يكهزار و دويست و نود و چهار (1294) میلیارد تومان بودجه دولتي می­رسد که محل تأمین آنها ردیف­ های ملی بودجه، منابع داخلی شرکت ملی نفت و سازمان انرژی اتمی می­باشد.

طرح­هاي سرمايه­ گذاري پتروشيمي:

به اين پروژه­ها مي­ بايست دستاوردهاي جانبي سفر شامل 4 طرح پتروشيمي از جمله: عقد قرارداد اجراي طرح متانول با ظرفيت 1650 هزار تني در سال، پلي اتيلن سنگين با ظرفيت460000 تن در سال، پلي پروپلن با ظرفيت1650000 تن در سال و صنايع پايين دستي پتروشيمي با ظرفيت 2 ميليون تن در سال توسط شركت سرمايه­ گذاري تأمين اجتماعي (شستا) با برآورد بالغ بر 2000 ميليارد تومان و اعلام آمادگي صندوق بازنشستگي نفت براي شروع عمليات اجرايي پتروشيمي دشتستان و پتروشيمي گناوه در سال 94 را اضافه نمود. همچنين، مبلغ 44 ميليارد تومان تسهيلات ارزان قيمت از طرف دولت براي تأمين سرمايه ثابت و در گردش واحدهاي توليدي استان مصوب گرديد. همچنين شركت شستا توافق نمود نسبت به احداث شهرك تخصصي گياهان دارويي با زنجيره فرآوري و توليد صنعتي آن اقدام نمايد. در همين خصوص، هفته آتي با گروه­هاي يادشده در استان جلسه تصميم­ گيري خواهيم داشت و اطلاعات دقيق متعاقباً اعلام خواهد شد.

بندر نگين، با 530 ميليارد تومان سرمايه ­گذاري:

علاوه بر 1294 ميليارد تومان بودجه دولتي و اعلام ارسال لايحه منطقه آزاد به مجلس شوراي اسلامي و 4 طرح پتروشيمي و ساير طرح­هاي سرمايه ­گذاري، عمليات اجرايي بندر نگين با 530 ميليارد تومان سرمايه­ گذاري بنياد مستضعفان و ... ، با حضور و دستور رياست محترم جمهوري، آغاز شد. بندر نگين ان شاءالله سه ساله ساخته خواهد شد.چند تصمیم استراتژیک و تحول­زاي ديگر نیز ریاست محترم جمهوری اعلام فرمودند.

* منطقه آزاد

اعلام ارسال لایحه تأسیس منطقه آزاد تجاری – صنعتی استان بوشهر به مجلس شورای اسلامی –مطالبه ­ای دیرین (حداقل 23 ساله)، زمین ه­ای برای تحول، رونق، توسعه صنعتی و بازرگانی و اشتغال چند ده هزار نفری (انشاءالله در پيوند با راه ­آهن و بندر نگين).

* دهكده گردشگري

احداث 2 دهکده گردشگری ساحلی در شهرستان­ های تنگستان و گناوه. البته علاوه بر اين دو پروژه قبلاً بخشي از مراحل اجرايی احداث دهکده گردشگری بندر حماد دیلم و طرح ویژه گردشگری بندر سیراف شروع شده است.

* تفاهم ­نامه آموزش تخصصي و اشتغال در نيروگاه

تفاهم ­نامه سه­ جانبه با وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون محترم رئیس­ جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و استانداری بوشهر برای توسعه فضا و تجهیزات آموزش و تأمین مربیان مجرب توسط سازمان انرژی اتمی برای آموزش تخصصی فنی­ و حرفه­ای 8000 نفر به مدت 3 سال برای اشتغال در پروژه­ های جدید نیروگاه اتمی که گواهی­ ها هم مشترکاً توسط نیروگاه و فنی­ و حرفه­ای صادر می­شود.

* تفاهم­ نامه آموزش تخصصي و اشتغال در پروژه­ هاي نفت

تفاهم­ نامه3 جانبه با وزیر محترم تعاون، وزیر محترم نفت و استانداری بوشهر به شرح فوق برای آموزش و اشتغال نیروی استان در پروژه­ های صنعت نفت به­ خصوص پارس جنوبی. دو مورد تفاهم­نامه مورد اشاره، از مهم­ترین تصمیمات است.

* دستور رئيس­ جمهور محترم براي حمايت وزارت نفت و سازمان انرژي اتمي از ورزش استان

رئيس جمهور در مصاحبه مطبوعاتي پايان سفر، در اين خصوص دستور دادند.در سفر وزرای محترم و مقامات ملی به شهرستان­ها هم، پروژه ­هايي نظير شروع عمليات اجرايي سد دالكي تصميم گيري يا شروع شد که به­ لحاظ پرهیز از اطاله كلام، اشاره نمی­کنم.

مي­توانم بگويم سه هفته كار بسيار فشرده شبانه­ روزي، بي­ خوابي و مستندسازي همكارانم در كليه ادارات و ملاقات­ هاي متعدد با وزراء و معاونين رئيس ­جمهور، با اين تصميمات ره­ وردي عالي داشت، با این وجود، بزرگترین دستاورد سفر را نمایش وحدت، همدلی، نبوغ و بلوغ مردم به­ خصوص جوانان عزیز و با شور و شعور استان می­ دانم، جوانانی که همیشه پشتیبان و در کنار ما بوده ­اند.

وظیفه­ ام در قبال مردم عزیز، به ­خصوص جوانان فرهیخته و باانگیزه­ مان، قبلاً نيز به تبع مسئولیتم سنگین بود و با این فضا، سنگین­ تر شد. از همه شما درخواست دارم کمک کنید این انسجام و همدلی بی ­بدیل که در قدم به قدم این 2 روز به نمایش گذاشتید را ادامه بدهیم، تا بتوانیم وظیفه­ مان در قبال مردم را انجام دهیم.

از سه حلقه مثلث طلايي توسعه اساسي استان، دوتاي آن يعني منطقه آزاد و بندر نگين قطعي شد و در مورد حلقه سوم يعني راه­ آهن نيز، همت رئيس­ جمهور محترم جدي است طي سه جلسه نشست با سرمايه­ گذاران، شوراي اداري و كنفرانس خبري بر اهميت اجرايي شدن آن براي اقتصاد ملي تأكيد فرمودند، خوشبختانه مراحل فاينانس خارجي نهايي شده و اگر فاينانس عملياتي نشود، راه ديگري خواهيم رفت. اساسي­ ترين دغدغه باقيمانده ­ام، راه ­آهن است كه مي­تواند تحول عظيمي را در اقتصاد استان و كشور ايجاد نمايد. همواره شکرگزار خداوند و سپاسگزار شما هستم.

در پاسخ به اين همه عظمت و بزرگواري و حمايت مردم شريف استان از فرزندان خود در بدنه دولت سجده شكر به جاي مي­ آورم. استان بوشهر شكوه گذشته­ ات را باز پس مي­گيريم و تو را مي­ سازيم آبادتر از گذشته.

موفق و سربلند باشید.


ارسال نظر