کد خبر : 9535

کند شدن آهنگ رشد اقتصاد آمریکا

کند شدن آهنگ رشد اقتصاد آمریکا

بوشهر 24: همزمان با افزایش کسری تجاری آمریکا، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه پایانی ۲۰۱۴ بیش از آنچه قبلا تصور می شد، کند شد و به ۲.۲ درصد رسید.

بوشهر 24: همزمان با افزایش کسری تجاری آمریکا، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه پایانی ۲۰۱۴ بیش از آنچه قبلا تصور می شد، کند شد و به ۲.۲ درصد رسید.

به گزارش "بوشهر 24"، همزمان با افزایش نسبی حجم ذخایر تجاری و افزایش کسری تجاری آمریکا، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه پایانی 2014 بیش از آنچه قبلا تصور می شد، کند شده، اما تقاضای داخلی قوی، چشم انداز اقتصادی را درخشان ساخته است.
بر اساس آمارهای منتشره از سوی وزارت بازرگانی آمریکا در روز جمعه، رشد تولید ناخالص داخلی این کشور بر خلاف برآورد 2.6 درصدی صورت گرفته در ماه قبل، رشدی 2.2 درصدی را شاهد بود. اقتصاد آمریکا در سه ماهه سوم 2014، 5 درصد رشد کرده بود.
اکنون که تهدید ناشی از افزایش حجم ذخایر آمریکا کاهش یافته است، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه نخست امسال در مسیر افزایش قرار دارد. اما هوای سرد و برفی غیرمنتظره ماه فوریه در کنار کاهش استخراج نفت و گاز می تواند نرخ رشد اقتصادی را محدود نماید.
رایان سویت، تحلیلگر موسسه مودیز آنالیتیکس در پنسیلوانیا در این باره گفت: «ترکیب رشد خیلی بهتر به نظر می رسد. ما شاهد یک دوره سه ماهه قوی در اقتصاد هستیم. سه ماهه نخست سال با رشد همراه است.»
بنگاه های تجاری در سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی، 88.4 میلیارد دلار دارایی اندوختند که این رقم بسیار کمتر از 113.1 میلیارد دلاری بود که دولت آمریکا در ماه گذشته برآورد کرده بود.
این مسئله موجب شد که میزان سهم اندوخته های بنگاه های تجاری از رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا از 0.8 درصد قبلی به 0.1 درصد کاهش یابد.
با توجه به احساس مثبتی که خانوارهای آمریکایی نسبت به چشم انداز اقتصادی آمریکا دارند که ناشی از تقویت بازار کار و افت قیمت بنزین بوده، احتمالا میزان مصرف شهروندان آمریکایی امسال در سطح خوبی باقی خواهد ماند.
یک گزارش دیگر نشان داد که قرائت نهایی دانشگاه میشیگان از شاخص کلی احساس مصرف کننده در ماه فوریه، 95.4 واحد بوده در حالی که قرائت اولیه 93.6 بوده است./تسنیم

ارسال نظر