کد خبر : 9719

در پی سفر معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهور به اجلاس پکن

بیانیه دانشجویان خواهر استان بوشهر خطاب به معاون رئیس جمهور/ عزت زن ایرانی را حفظ و آن را به دنیا نشان بدهید

بیانیه دانشجویان خواهر استان بوشهر خطاب به معاون رئیس جمهور/ عزت زن ایرانی را حفظ و آن را به دنیا نشان بدهید

بوشهر 24: در پی سفر معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهور به همراه 100 تن از نمایندگاه NGO های کشور، دانشجویان خواهر بسیجی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی استان بوشهر بیانیه ای صادر کردند، در ادامه متن این بیانیه آمده است؛

به گزارش " بوشهر 24 "، در پی سفر معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهور به همراه 100 تن از نمایندگاه NGO های کشور، دانشجویان خواهر بسیجی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی استان بوشهر بیانیه ای صادر کردند، در ادامه متن این بیانیه آمده است؛

« معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری که قرار است برای اولین بار تعداد زیادی از NGOها را برای اجلاس پکن+20 به خارج ازکشوراعزام کند، یکی از معاونت هایی است که به دلیل داشتن رابطه با کلیدی ترین رکن جامعه، می تواند نقش اثرگذاری در بهبود چهارچوب های نهاد ارزشمند خانواده داشته باشد.

مسئول این معاونت هم که متأسفانه دارای رویکرد فمینیستی است، به عنوان معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، شبهات و سوالات زیادی را در زمینه رویکرد دولت درخصوص امور زنان به وجود آورده است که بسیار جای تأمل دارد.

ما دختران و زنان دانشجوی دانشگاههای شهرستان دشتستان در این باره چند نکته قابل تأمل را بیان می کنیم؛ یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زن و خانواده بازیابی هویت حقیقی زن مسلمان است، هویتی که به واسطه حاکمیت تفکرات استعمار در دوران پهلوی کاملا وجهی از کالا محوری زن را به نمایش می گذاشت.

در سالهای بعد از پیروزی انقلاب البته این هویت همواره مورد تهدید دشمن قرار گرفت و در مراحل گوناگون با تزریق افکار غرب محور، نظیر تساوی حقوق زن و مرد، سعی کرد در قالبی تازه و متناسب با همان دوران به زنان ضربه بزند.

بارزترین نمونه این موضوع در زمان اصلاحات و با شکل گیری و فعالیت گروههای فمنیستی در قالب تلاش برای الحاق ایران به کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان و کمپینهای یک میلیون امضا و مانند آن قابل مشاهده است.

این در حالی است که امروز با یک نگاه سطحی به برنامه ها و اظهارات معاونت زنان ریاست جمهوری دولت اعتدال در می یابیم این معاونت بر لبه تیغ اصلاحات و فمنیسم حرکت می کند. یکی از ثمرات ارزشمند شجره طیبه انقلاب اسلامی،‌ ارتقای منزلت زن و ارایه الگویی نوین از زن موفق به جهان بود که باعث شد زنان جامعه ‌بدون نیاز به الگوپذیری از غرب و فمنیسم منتج از آن، به زن بودن خود افتخار کنند و به استحکام نهاد خانواده یاری برسانند. 

با یک نگاه به تاریخ انقلاب اسلامی در می یابیم هرگز نقش زنان در جریانات انقلاب مسکوت نبوده است. کافی است حافظه تاریخیمان را به کار بی اندازیم و حضور زنان در دفاع مقدس، تدافع در برابر جنگ نرم، حضور برای مقابله با فتنه های احتمالی علیه نظام اسلامی در راهپیمایی ها و همایش های ملی و مذهبی نظیر حماسه ۱۳آبان، ۲۲بهمن، ۹ دی و مانند آن، تلاش در جهت تحقق حماسه سیاسی و اقتصادی و مواردی از این قبیل تنها بخشی از یک کل گسترده است را به یاد بیاوریم.

آنچه در این میان، بیش از همه کتمان ناپذیر است، ورود دو بخش عظیم از زنان به عرصه عمومی فعالیت جامعه بود؛ نخست زنان شهری که حاضر نبودند تن به خواست های فمنیستی بدهند و حجاب خود را رها سازند . و دومین گروه زنان ، طیف وسیع دختران و زنان روستایی بودند که به یُمن انقلاب اسلامی ،گسترش تحصیلات عمومی ، بهره مندی از امکانات زندگی و خدمات مناسب فرهنگی توانستند به مراکز آموزش عالی راه یافته و به تحصیل، تدریس و تحقیق بپردازند.

ورود این طیف گسترده که تقریبا نیمی از جامعه ایرانی را در بر می گرفت به عرصه عمومی جامعه، با حفظ شئون اسلامی از جمله حجاب و وفاداری به نقش منزلتی زن در حفظ کانون خانواده به عنوان همسر و مادر باعث شد تا زنان جامعه اسلامی ما بی توجه به الگوهای غربی، راههای کمال و ترقی را هر روز بیشتر بپیمایند و بیش از پیش، الگوساز شوند. به همین دلیل است که امروزه نه تنها شاهد حضور گسترده زنان دانشمند و خلاق در تمامی عرصه های علمی و اجتماعی هستیم ، بلکه خانواده ها نیز گرفتار بلایای الگوهای غربی برای استفاده ابزاری از جنس زن نشده اند.

اکنون سال هاست که زنان ایران اسلامی، به جای الگوپذیری، به الگوسازی پرداخته و کشورهای اسلامی از آنها بسیار تاثیر پذیرفته اند. حجاب و در کنار آن کار، اکنون به زنان ایرانی، اعتبار و استقلالی داده است که رشک تمام زنان منطقه را بر می انگیزد، به گونه ای که اکنون در همه جای جهان - حتی در دنیای مد - همگان در برابر زن سرفراز ایرانی سر تعظیم فرود آورده و از حجاب و پویایی اشان الگو می گیرند.

ضمن اینکه باید یادآور شد رهبر انقلاب چندی پیش، ضمن تقدیر از این نقش بیبدیل زنان و هشدار نسبت به مردواره شدن زنان فرمودند: «اگر بگوییم این مقدار خانم نویسنده، خانم فعّال فرهنگى یا فعّال سیاسى داریم، اشکالى ندارد؛ اگر بگوییم این مقدار خانم شهادتطلب و مجاهدهکار در میدانهاى گوناگون داریم، این خوب است؛ اگر بگوییم این مقدار خانمى که در عرصه هاى سیاسىِ انقلابى فعّالند - گوینده اند، نویسنده اند- داریم، این خوب است؛ افتخار به اینها خوب است؛ امّا افتخار به اینکه ما این تعداد وزیر زن، این تعداد نماینده زن، این تعداد معاونِ بخشهاى مختلفِ زن، این تعداد رئیس مؤسّساتِ تجارى زن داریم، افتخار به این غلط است؛ این انفعال در مقابل آنها (غرب) است. مگر بنا بوده ما کارهاى مردانه را به زنها بدهیم؟ نه، جایگاه زن و هویّت و شخصیّت زن، در جنس خود زن یک هویّت بسیار بالا و با کرامتى است، از بعضى جهات از مردها بالاتر است.»

بحث عدم الگو پذیری از زن غربی یکی از موارد مورد تأکید مقام معظم رهبری و این نشان می دهد که ایشان در این زمینه احساس خطر کرده اند. فمنیسم در حقیقت، نهضت دفاع از زنان در غرب، یک حرکت دستپاچه، یک حرکت بى‌منطق، یک حرکت مبتنى بر جهالت، بدون تکیه به سنّتهاى الهى و بدون تکیه به فطرت و طینت زن و مرد بود که در نهایت به ضرر همه تمام شد؛ هم به ضرر زنان، هم به ضرر مردان، و بیشتر به ضرر زنان. این قابل تقلید نیست. این فرهنگى نیست که در کشور اسلامى کسى به آن نگاه کند و بخواهد از آن چیزى یاد بگیرد؛ این را باید طرد کرد. بسیار جا دارد و بایستی فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص زن و خانواده به صورت یک نقشه طراحی شود و به عنوان یک نقشه راه مورد بهره برداری قرار گیرد، ضمن اینکه باید مطالب و پیام های رهبری را خیلی آسان و روان تحلیل کنیم تا از تحریف های احتمالی سخنان ایشان جلوگیری شود.

مقام معظم رهبری در تمامی مباحث مربوط به زن و خانواده نگاه نظام یافته ای دارد اما در بسیاری از موارد می بینیم دستگاه های متولی در خصوص بیانات ایشان دچار انحراف می شوند و این مسئله باعث می شود اقداماتی انجام دهند که نه تنها خواسته رهبری محقق نشود بلکه مشکلات دیگری را نیز به وجود آورد.

امروز سردمداران قدرت، همچون آمریکای جنایت کار هر روز دچار گرفتاری جدیدی می شوند طوری که هندسه سیاست و قدرت در جهان در حال تغییر است؛ این تغییرات بیشتر بنیان خانواده را دچار آسیب می کند از این رو جمهوری اسلامی ایران، می تواند با ارائه الگوی زن اسلامی ایران در نسخه ای تمام عیار به جهان سلامت خانواده را احیا کند که در صورت تحقق این امر قدرت نرم ایران اسلامی نیز افزایش چشم گیری خواهد داشت.

باید گفتمان سازی افکار جامعه را با فرمایشات مقام معظم رهبری ایزوله کنیم، در صورت تحقق این امر هر چه افکار مسموم به سمت جامعه تزریق شود، افکار عمومی خود می تواند حق را از باطل تشخیص دهد. اما آنچه که امروز در جامعه مطرح می کنند مسئله قابل تأمل تحدید نسل و کاهش فرزندآوری و دفاع از تئوریهای فمینیستی است که از سوی رهبر معظم انقلاب و نیز بسیاری از اندیشمندان ،خطرات آن مورد تاکید قرار گرفته است، اما آنچه که متاسفانه در حوزه معاونت ریاست ‌جمهوری در امور زنان و خانواده مورد توجه خاص قرار گرفته است دقیقاً رویکردی مخالف این نگرانی جامعه است برگزاری کمیسیونهای مربوط به زنان در غرب بهانه‌ای است تا در آن به مشکلات موجود در حوزه زنان و راهکارهای حل و رفع آن پرداخته شود که البته این امر فی نفسه امر مؤثری است و قابلیت طرح و رفع بسیاری از نارسایی‌ها در حوزه زنان را دارد اما آنچه سبب عدم تحقق این نتیجه و همچنین به انحراف کشیده شدن موضوع می گردد تغییر جایگاه متهم و شاکی، بدهکار و طلبکار در حوزه حقوق و تکالیف زن می باشد.

جوامع غربی با داشتن تفکرات فمینیستی و قوانین به اصطلاح برابر به جهت بی توجهی به ارزش‌های اخلاقی و انسانی در حال حاضر با رشد قابل توجه آمار بالای نرخ طلاق، تضعیف نهاد خانواده ، خانواده‌های تک والد، سقط جنین در دختران نوجوان، خشونت علیه زنان در خانواده و فقر زنانه روبرو هستند. بزرگترین خشونت در غرب شعار و اجرای برابری جنسیتی است که زنان همانند مردان در بیرون از خانه کار کرده و حتی در مشاغل مردانه نیز حضور دارند و هویت اصلی خود را از دست داده‌اند.

سوال اینجاست که در دولت اعتدال ، چقدر افکار ضد دینی می تواند جای جولان دادن داشته باشند؟ آیا اعتدال، کرامت زن را با فمینیسم تامین می کند؟ آیا اسلام یک دین اعتدال گرا نیست؟ آیا جایگاه زن در اسلام آن قدر محکم و استوار نیست که به مدد فمینیسم دروغین به دنبال تثبیت جایگاه زن هستند ؟

ما زنان و دختران سرزمین ایران، دین اسلام و آموزه‌های آن را محترم و برخود واجب می دانیم و هرگونه جریان ضد دین را طرد می‌کنیم و مطابق بیانات مقام معظم رهبری معتقدیم: زن در تعریف غالبا شرقی، همچون عنصری در حاشیه و بی نقش در تاریخ سازی، و در تعریف غالبا غربی، به مثابه موجودی که جنسیت او بر انسانیتش می‌چربد و ابزاری جنسی برای مردان و در خدمت سرمایه داری جدید است، معرفی می‌شد.

شیر زنان انقلاب و دفاع مقدس نشان دادند که الگوی سوم، (زن نه شرقی، نه غربی) است. زن مسلمان ایرانی، تاریخ جدیدی را پیش چشم زنان جهان گشود و ثابت کرد که می‌توان زن بود، عفیف بود، محجبه و شریف بود، و در عین حال، در متن و مرکز بود. می‌توان سنگر خانواده را تمیز نگه داشت و در عرصه ی سیاسی و اجتماعی نیز، سنگرسازی‌های جدید کرد و فتوحات بزرگ به ارمغان آورد. زنانی که اوج احساس و لطف و رحمت زنانه را با روح جهاد و شهادت و مقاومت در آمیختند و مردانه ترین میدان‌ها را با شجاعت و اخلاص و فداکاری خود فتح کردند.

ما زنان و دختران دانشجوی دانشگاههای دشتستان ازخانم مولاوردی و همچنین تیم شرکت کننده در اجلاس «پکن+20» ونیویورک توقع داریم که طبق انتظارات مقام معظم رهبری و همچنین زنان کشور، عزت زن ایرانی را حفظ و آن را به دنیا نشان دهند و باید بدانند راهی که دنیای غرب برای تبیین این حقوق ظاهری در پیش گرفته به ناکجا آباد ختم می شود.

ما از شما شرکت کنندگان انتظار داریم تنها برای رضایت گردانندگان این اجلاس در آن شرکت نکنید بلکه با الگوگیری از نامه مقام معظم رهبری به جوانان غربی، نشان بدهید که نماینده جمهوری اسلامی ایران و به دنبال دستیابی به آرمان های این نظام مقدس هستید.

امروز غرب تمام تلاش خود را به کار برده است که حکومت دینی را زیرسؤال ببرد، افزایش قدرت نرم ایران اسلامی باعث می شود دست اندازی استکبار در عرصه های دیگر کاهش یابد؛ غرب گرایی زن های مسلمان پاشنه آشیل دشمن برای ضربه زدن به حکومت های اسلامی است. بدانید زنان ایرانی ثابت کرده اند که در سایه سار قانون الهی ، 'می توان' و ارزشها را پاس داشت و 'همه فرداها' ، 'امروز آنان ' را تکرار خواهند کرد.»

ارسال نظر