کد خبر : 9988

وحشت استکبار از صدا و سیمای ایران

وحشت استکبار از صدا و سیمای ایران

بوشهر 24: حسن روحانی: مسئولین شرکت تامسون در جلسه غیر رسمی علنا به نمایندگان ما گفتند که دولت فرانسه بر روی شرکت تامسون فشار آورده که نباید این فرستنده ها به ایران تحویل داده شود این جا است که می فهمیم امپریالیست‌ها حتی از صدای ما هم وحشت دارند.

رخدادهای 21  و 22 اسفند 1360

چکیده

 • آیت الله خامنه ای رئیس جمهور کشورمان پیامی خطاب به احمد سکوتوره رئیس جمهور گینه و ریاست هیئت حسن نیت منتخب کنفرانس اسلامی مخابره و تاکید کردند عراق کوچکترین تمایلی به صلح واقعی ندارد.

 

 • طی حکمی از سوی امام خمینی رهبر انقلاب آیت الله مهدوی کنی به عضویت فقهای شورای نگهبان منصوب شدند.

 

 • آیت الله فلسفی: با فتح لانه جاسوسی توسط دانشجویان مسلمان پرده از توطئه های آمریکا برداشته شد و ماهیت ملی گرایان و انحرافات دولت موقت بیش از پیش برای امت ما روشن شد .

 

 • آیت الله امامی کاشانی در خطبه های نماز جمعه تهران : امام عزیز ما اعلام فرمودند و رزمندگان ما در جبهه ها با فداکاریشان عملا اعلام می کنند و تمام ملت ایران ندایشان بلند است که هیچ چیز جنگ را خاتمه نمی دهد مگر شمشیر .

 

 • رادیو بغداد گزارش داد وزیر نفت عراق به منظور انجام یک دیدار 5 روزه از جمهوری آلمان فدرال عازم آن کشور شد.

 

 • میرحسین موسوی نخست وزیر: آن چیزی که در کشور معجزه است آن است که کشوری که در صدها تن از مسئولین خود را در مقابل توطئه های آمریکا از دست داده است توانسته است جنگی را با تمام نابرابری ها با پیروزی ادامه دهد .

 

 • 140 نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای خواستار ادامه جنگ با صدامیان تا پیروزی نهایی شدند.

 

 • حجت الاسلام روحانی عضو شورای سرپرستی صدا و سیما در مورد قرار داد تلویزیون با شرکت تامسون توضیحاتی داد.

 

 • علی اکبر ولایتی وزیر خارجه: آمریکا همه جا به دشمنی خود با مواضع حق طلبانه جمهوری اسلامی ایران ادامه می دهد و ما هم آماده ایم با یاری خدای تعالی همچون گذشته در برابر توطئه ها بایستیم.

 

 • هفته نامه دی نویه چاپ برلن غربی  : تغییرات عمیق در ایران به شدت به منافع آمریکا لطمه زده زیرا پس از پیروزی مردم ویتنام انقلاب ایران بزرگترین ضربه را به یکی از پایگاه های سیاست جهانی آمریکا وارد ساخته است.

 

 • آیت الله منتظری در دیدار وزیر خارجه و کارداران ایران در کشورهای خارجی گفت : آمریکا حق تعیین سرنوشت ملت ایران را ندارد .

21 اسفند 1360

آیت الله خامنه ای : عراق تمایلی به صلح واقعی ندارد

آیت الله خامنه ای رئیس جمهور کشورمان پیامی خطاب به احمد سکوتوره رئیس جمهور گینه و ریاست هیئت حسن نیت منتخب کنفرانس اسلامی مخابره و تاکید کردند عراق کوچکترین تمایلی به صلح واقعی ندارد.

در بخشی از این پیام آمده است : شما در سفر اخیرتان به کشور ما قطعا متوجه شدید که ما نظرات خیرخواهانه شما را درک می کنیم و متقابلا با ارائه نظرات روشن و اصولی سعی در ایجاد محیطی صادقانه و تفاهم آمیز داریم ، شما و هیئت همراهتان در مذاکراتی که به عمل آمد دریافتید که ما به حق طالب صلحیم و جنگ را فاجعه ای به ضرر منطقه ، به ضرر مسلمین و به ضرر جهان و تنها به نفع آمریکا می دانیم که با شعله ور ساختن این جنگ تحمیلی درصدد حفظ منافع نامشروع خود در این منطقه می باشد .

در ادامه این پیام آمده است : در عین حال ما بار دیگر به شما و به همه صلح طلبان عالم که می خواهند آتش این جنگ ویرانگر خاموش شود اعلام می کنیم که ما نیز از صمیم قلب خواهان برقراری یک صلح عادلانه و واقعی هستیم صلحی که باعث تشویق و ترغیب جنگ افروزان نشود صلحی که آتش جنگ را نه موقتا بلکه برای همیشه خاموش سازد و بالاخره صلحی که نشان دهد آغاز گران جنگ و تجاوز پیروز نخواهند شد .

ایشان ادامه دادند : سفر شما نشان داد که علیرغم تلاش صادقانه ای که به عمل می آورید حکومت عراق کوچکترین تمایلی به برقراری یک صلح واقعی ندارد بلکه با ارائه پیشنهادها و شرایط غیر قابل قبول و با ایجاد موانع می خواهد به استفاده تبلیغاتی بپردازد .

رئیس جمهور کشورمان در پایان به شرایط تغییر ناپذیر ایران اشاره کرده و ادامه دادند : آمادگی خود را برای ادامه گفت و شنید ها درباره صلحی عادلانه و شرافتمندانه که تضمین کننده حقوق ملت ها است و متناسب با شرافت انسانی و منطبق با احکام دین و اخلاق باشد اعلام می دارم و این صلح را با انجام ؛

خروج بی قید و شرط نیروهای متجاوز.
پرداخت غرامت ضایعات ناشی از جنگ.
مجازات متجاوز.

عملی می دانم.(1)

آیت الله مهدوی کنی به عضویت شورای نگهبان منصوب شد

طی حکمی از سوی امام خمینی رهبر انقلاب آیت الله مهدوی کنی به عضویت جدید فقهای شورای نگهبان منصوب شدند.(2)

آیت الله فلسفی : جنگ ایران جنگ مستضعفین و مستکبرین است

آئین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت الله امامی کاشانی در محل دانشگاه تهران برگزار شد. پیش از آغاز خطبه های نماز جمعه آیت الله فلسفی طی سخنانی به صورت مبسوط به تفاوت مستضعف و مستکبر از دیدگاه اسلام پرداخت . وی افزود : جنگ کنونی ما جنگ مستضعفین و مستکبرین است .

فلسفی در ادامه گفت : ملت ایران ضعیف نبود بلکه مستضعف بود و تنها یک عامل حرکت می خواست که دست ، قلم و سخن امام امت با حرکتی  لیاقت مردم ایران را به اثبات رساند و ثابت کرد که ضعیف نیست بلکه مستضعف است و اگر میدان پیدا کند لیاقتش خیلی بیشتر از این ها است .

وی افزود : برای ظهور امام عصر بساط استضعاف باید از بین برود و در اجرای آن باید دست مستضعف را گرفت و سرش را بالا آورد که مستکبر نتواند به او تو سری بزند.

آیت الله فلسفی در ادامه به مراحل دشمنی آمریکا با ملت ایران پرداخت و گفت : با فتح لانه جاسوسی توسط دانشجویان مسلمان پرده از توطئه های آمریکا برداشته شد و ماهیت ملی گرایان و انحرافات دولت موقت بیش از پیش برای امت ما روشن شد . در میان دولت موقت افراد سیا نفوذ کره بودند عملکرد دولت موقت در جهت تثبیت حکومت آمریکا در ایران بود .

خواسته های ایران برای پایان جنگ از زبان خطیب جمعه تهران

آیت الله امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه تهران با اشاره به سفر هیئت میانجیگری که در هفته گذشته به تهران آمد اظهار داشت : هیئت میانجیگری در این هفته اخیر که به ایران آمد صداقت ایران را بیش از پیش فهمید که هرچه بیایند بهتر می فهمند که ما ابتدای به جنگ نکرده ایم و طالب ادامه جنگ هم نیستیم ولی صدام دیوانه است و به دیوانگی ادامه می دهد ما می گوئیم همان کلماتی که روز اول گفتیم و خواسته ما جز خروج بی قید و شرط نیروهای متجاوز عراقی از تمام آن چه که از ایران اشغال کرده اند و خساراتی را که به ما وارد کرده اند و محاکمه و بررسی متجاوز نیست .

جنگ را جز شمشیر خاتمه نمی دهد

خطیب جمعه تهران ادامه داد : ما اجازه نمی دهیم ، رزمندگان ما اجازه نمی دهند که ستمگر و یاغی و باغی تجاوزش در کشور قای باشد و لذا امام عزیز ما اعلام فرمودند و رزمندگان ما در جبهه ها با فداکاریشان عملا اعلام می کنند و تمام ملت ایران پشت سر رزمندگانشان ندایشان بلند است که هیچ چیز جنگ را خاتمه نمی دهد مگر شمشیر .

آیت الله امامی کاشانی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه به سالگرد وفات آیت الله کاشانی پرداخته و به بخش هایی از نامه ایشان به مصدق پرداخت و با اشاره به انحلال مجلس از سوی مصدق گفت : یادتان هست که سال قبل بنی صدر زمزمه مجلس را می کرد یادتان هست که روزنامه ها نوشتند ، روزنامه میزان هم نوشت که حالا بنا بر این چه کسی برود ؟  بعد از همه تحلیل ها رسیدند به این که ملت دو محصول دارند یک محصول ملت مجلس است و یک محصول ملت رئیس جمهور است ، رئیس جمهور ده و نیم نزدیک به 11 میلیون به او رای دادند اما به مجلس هفت میلیون رای دادند حالا کدام باید بروند ؟! تحلیل کردند که کدام باید برود چه برنامه ها داشتند ولی بحمدالله همه را خدا از بین برد . (3)

 

22 اسفند 1360

واردات 6 میلیارد مارکی صدام از آلمان !

رادیو بغداد گزارش داد وزیر نفت عراق به منظور انجام یک دیدار 5 روزه از جمهوری آلمان فدرال عازم آن کشور شد ، بنا بر همین گزارش وی در طول سفر خود در سمینار ویژه مناسبات اقتصادی عراق و آلمان غربی شرکت می کند.

گفتنی است عراق امروز پس از عربستان سعودی بزرگترین شریک اقتصادی آلمان غربی محسوب می شود و سال گذشته با وارد کردن معادل 6/6 میلیارد مارک کالا  از این کشور در بین کشورهای عربی بزرگترین وارد کننده کالاهای صادراتی آلمان غربی بوده است . (4)

موسوی : ایران مسئولان خود را با توطئه های آمریکا از دست داد

میرحسین موسوی نخست وزیر صبح امروز در سمینار سه روزه نمایندگان شوراهای برنامه ریزی استان های سراسر کشور در سالن یاران بهشتی گفت : آن چیزی که در کشور معجزه است و گفتنی آن است که قاعدتا کشوری که در مدت کوتاهی صدها تن از مسئولین خود را در مقابل توطئه های آمریکا از دست داده است آن چنان روحیه ای دارد که توانسته است جنگی را با تمام نابرابری ها با پیروزی ادامه دهد .

نخست وزیر در قسمت دیگری از سخنانش اظهار داشت : نظام برنامه ریزی ما بر اساس شعار نه شرقی نه غربی است و در این سه سال نشان داده شده است که دولت حاضر نیست قدمی در جهت شرق و غرب بردارد و با وجود جنگ باز هم همین شعار تکرار می شود . (5)

تاکید 140 نماینده مجلس بر ادامه جنگ تا پیروزی نهایی

140 نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای خواستار ادامه جنگ با صدامیان تا پیروزی نهایی شدند. در بخشی از این نامه آمده است : ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی به همراه ارتش دلیر و سپاه قهرمان و نیروهای مردمی و هماهنگ با فریاد میلیونی مردم شعار جنگ ، جنگ تا پیروزی را تکرار می نمائیم و معتقدیم سرنوشت این جنگ تحمیلی را فقط رزم رزمندگان ما در میدان های جنگ تعیین می کند و در تاریخ این سنت حسنه را ثابت خواهیم کرد که متجاوز جز ننگ و ذلت فرار راه دیگری در پیش نخواهد داشت . (6)

روحانی : امپریالیست ها از صدای ما وحشت دارند

حجت الاسلام روحانی عضو شورای سرپرستی صدا و سیما در مورد قرار داد تلویزیون با شرکت تامسون توضیحاتی داد. وی گفت : این قرار داد که پیش از انقلاب منعقد شده بود هر چند در زمان دولت موقت قسط این شرکت پرداخت نشد اما طبق قرارداد این شرکت حق لغو یکجانبه قرارداد را نداشت و فقط جریمه ای به ما تعلق می گرفت به همین لحاظ ما نمایندگانی به فرانسه فرستادیم تا علت عدم همکاری آن ها را جویا شوند .

روحانی گفت : مسئولین شرکت تامسون در جلسه رسمی حرفی نزدند اما بعد در جلسه غیر رسمی علنا به نمایندگان ما گفتند که دولت فرانسه بر روی شرکت تامسون فشار آورده که نباید این فرستنده ها به ایران تحویل داده شود این جا است که می فهمیم امپریالیست ها حتی از صدای ما هم وحشت دارند .  روحانی ادامه داد : به هر حال وقتی فهمیدیم ادامه قراردادها با این ها فایده ای ندارد اقدام به بستن قرارداد با سوئیس کردیم . (7)

ولایتی : ورود هیئت های آمریکایی موقعیت کشورهای مستقل را حساس می کند

دکتر ولایتی وزیر امور خارجه دیروز در قم با آیت الله منتظری دیدار و گفت و گو کرد .  وی در پایان این ملاقات در گفت و گویی با واحد مرکزی خبر ضمن اشاره به توطئه های اخیر آمریکا در منطقه این گونه حرکات را نشانه ضعف دیپلماسی آمریکا توصیف کرد و گفت : آمریکا همه جا به دشمنی خود با مواضع حق طلبانه جمهوری اسلامی ایران ادامه می دهد و ما هم آماده ایم با یاری خدای تعالی همچون گذشته در برابر توطئه ها بایستیم و نقشه شیطان بزرگ را که می کوشد ایران را کشوری جنگ طلب وانمود کند با گسترش روابط خود با کشورهای همجوار خنثی سازیم.

وی همچنین افزود : ورود هیئت های آمریکایی به خاورمیانه که همزمان با زبونی حکومت غاصب صهیونیستی و عمال مزدور و مرتجع آمریکا در منطقه انجام می شود موقعیت کشورهایی را که می خواهند مستقل باقی بمانند و تن به سازش با شرق و غرب ندهند بیش از پیش حساس می سازد.(8)

ایران پس از ویتنام بزرگترین ضربه را به آمریکا زده است

هفته نامه دی نویه چاپ برلن غربی در شماره اخیر خود تحت عنوان «اسناد لانه جاسوسی» به معرفی کتابی به نام «سیا در ایران» پرداخته است که طی چند روز آینده در آلمان فدرال منتشر خواهد شد.

این هفته نامه ضمن چاپ بخشی از اسناد لانه جاسوسی آمریکا در تهران می نویسد : دانشجویان مسلمان و انقلابی در چهارم نوامبر 1979 سفارت آمریکا در تهران را اشغال کردند و کارکنان آن را به اتهام جاسوسی به مدت بیش از یک سال در اسارت خود نگه داشتند ، ما فریادهای اعتراض جهان غرب را در آن زمان به خاطر داریم رئیس جمهوری کنونی آمریکا آنان را بربر و وحشی نامید ، روزنامه ها و رادیو تلویزیون این اقدام را نقض حقوق بشر و غیرانسانی نامیدند و به منظور مخدوش ساختن علت این اقدام دانشجویان مسلمان ، به پخش اخبار دهشتناک در مورد انقلاب ایران پرداختند اما اشغال کنندگان با این عمل خود به صدها سند مهم و محرمانه سیا دست یافتند که به روشنی نشان می دهد اربابان واشینگتن با چه روش هایی سال های سال بر ایران حکومت کرده و این کشور را استثمار نموده اند .

این هفته نامه در بخش دیگری از مقاله خود به تحولات اجتماعی ایران پس از انقلاب اشاره کرده و نوشت : از زمان پیروزی انقلاب ایران علیرغم تمام مشکلات و مصائب دگرگونی های عمیق اجتماعی و سیاسی انجام شده است ، از جمله می توان از ملی ساختن صنایع نفت و نمایندگی های شرکت های چند ملیتی بانک ها و شرکت های بیمه ، تصویب قانون اصلاحات ارضی ، برچیدن پایگاه های نظامی و تاسیسات جاسوسی آمریکا و اخراج کارشناسان نظامی آمریکا نام برد . همچنین در زمینه سیاست خارجی می توان به قطع روابط سیاسی با آمریکا ، اسرائیل ، آفریقای جنوبی ، شیلی ، مصر ، اردن و مراکش و همچنین خروج از پیمان سنتو و پیوستن به کشورهای غیر متعهد اشاره کرد این تغییرات عمیق به شدت به منافع آمریکا لطمه زده زیرا پس از پیروزی مردم ویتنام انقلاب ایران بزرگترین ضربه را به یکی از پایگاه های سیاست جهانی آمریکا وارد ساخته است و به همین علت اقدام متقابل آمریکا شدید بوده است که از جمله می توان از ایجاد تماس با سیاستمداران و گروه های مختلف ضد انقلاب نام برد. (9)

آیت الله منتظری : آمریکا حق تعیین سرنوشت ملت ایران را ندارد

آیت الله منتظری در دیدار وزیر خارجه و کارداران ایران در کشورهای خارجی گفت : آمریکا حق تعیین سرنوشت ملت ایران را ندارد . وی در این دیدار از وزارت خارجه خواست علاقمندان به فراگیری علوم اسلامی را پس از شناسایی آنان جهت تحصیل در حوزه های ایران معرفی کنند.

آیت الله منتظری همچنین گفت : اسلام می گوید سیاست و آینده شما باید به دست خودتان ترسیم شود و ریگان و کیسینجر حق تعیین سرنوشت شما را ندارند.(10)

پی نوشت:

1-اطلاعات ، 22 اسفند 1360 ، صفحه 3
2- جمهوری اسلامی ، 22 اسفند 1360 ، صفحه 2
3- جمهوری اسلامی ، 22 اسفند 1360 ، صفحه 10 و 12
4- اطلاعات ، 22 اسفند 1360 ، صفحه 16
5- اطلاعات ، 22 اسفند 1360 ، صفحه 15
6- اطلاعات ، 22 اسفند 1360 ، صفحه 13
7- اطلاعات ، 22 اسفند 1360 ، صفحه 13
8- اطلاعات ، 22 اسفند 1360 ، صفحه 13
9- اطلاعات ، 22 اسفند 1360 ، صفحه 12
10- جمهوری اسلامی ، 22 اسفند 1360 ، صفحه 10

پژوهشگر:‌ سید روح الله امین آبادی

منبع: فارس

ارسال نظر