کد خبر : 11082

ظرفیت‌های زبانی ادبیات پایداری مغفول مانده است

ظرفیت‌های زبانی ادبیات پایداری مغفول مانده است

معاون حوزه هنری بوشهر گفت: باید امروز از کلی‌گرایی و کلی‌نگری در حوزه شعر انقلاب و جنگ بیرون بیاییم چراکه ظرفیت‌های زبانی ادبیات پایداری مغفول مانده است.

به گزارش" بوشهر24 "، فرید میرشکار صبح امروز در نشست بررسی ادبیات انقلاب اسلامی که در سالن شهید آوینی بوشهر برگزار شد، اظهار داشت: ما پس از انقلاب وارد جریانی شدیم که ره‌آورد این حرکت مواجه شدن با مفاهیم تازه است و انقلاب اسلامی با آثار ادبی‌اش توجه افراد و مخاطبان به خود را بیش از گذشته جلب کرد.

معاون فرهنگی حوزه هنری بوشهر گفت: به واسطه انقلاب اسلامی فرم و محتوا در هنر تغییر کرد ولی امروز با گذشت 4 دهه از انقلاب، هنر انقلاب مسیر خود را پیدا کرده و به تکامل رسیده است.

وی اضافه کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی شعر معاصر ایران نیز حال و هوای دیگری یافت و شعر این دوره بسیار پر حجم  و تحوّل و نوآوری در آن فراوان است.

شاعر و پژوهشگر بوشهری اظهار داشت: باید امروز از کلی‌گرایی و کلی‌نگری در حوزه شعر انقلاب و جنگ بیرون بیاییم  چراکه ظرفیت‌های زبانی ادبیات پایداری مغفول مانده است.

مجید اجرایی افزود: شعر جنگ بیشتر با منطق نثر نوشته شده تا منطق شعر و از دریچه‌های ذهنی بیشتر از دریچه عینی به آن نگاه شده است.

وی اضافه کرد: شاعرانی چون سلمان هراتی و قیصر امین‌پور ظرفیت این حوزه را به خوبی متوجه شده بودند و در شعر پس از جنگ قادر طهماسبی در تراژدی تلخ با فرم کلاسیک ولی زبان نو اثر ماندگاری آفریده است.

اجرایی تصریح کرد: شعر جنگ اگر چه با انگاره‌های شعر نو جلو نرفت اما از لحاظ کمی و کیفی به تجربه‌های خوبی دست یافتیم و در استان بوشهر نیز سیدمحمد هاشمی‌فرد و علی هوشمند آثار خوبی ثبت کردند.

در ادامه غلامرضا ابراهیمی، مهدی شیخیانی، خلیل آزمون و زینب حسام‌الدینی در حوزه انقلاب اسلامی به شعرخوانی پرداختند./ فارس

ارسال نظر