کد خبر : 12964

رییس بنیاد ایران شناسی شعبه بوشهر:همایش ملی بردستان شناسی برگزارمی شود

بوشهر24: رییس بنیاد ایران شناسی شعبه بوشهر گفت: همایش ملی بردستان شناسی دراردیبهشت سال آینده در شهرستان دیر برگزار می شود.

به گزارش "بوشهر24" به نقل از ایرنا، ، عبدالکریم مشایخی روز دوشنبه در اجلاسیه مقدماتی همایش بردستان شناسی درشهربردستان دیر افزود: در شهر بردستان آثار دوره باستان، اسلامی و معاصر بسیار وجود دارد که امیدواریم با انجام همایش بردستان شناسی در اردیبهشت سال آینده زمینه کشف و معرفی آنها فراهم شود.

وی درارتباط با ضرورت حفظ آثارباستانی و تاریخی بیان کرد: اکنون نگرانی ما در مورد آثار تاریخی و فرهنگی تخریب و محروم ماندن مردم و جامعه از این آثار است به همین دلیل این آثار باید حفظ شوند.

دبیر همایش بردستان شناسی گفت: بردستان از گنج های نهفته آثار باستانی، اسلامی و معاصر برخوردار است که باید مسوولان زمینه کشف و معرفی آنها به جامعه را فراهم کنند.

اکبراندایشگر افزود: مسجد جامع بردستان با قدمت یکهزار واندی سال، قلعه آن با قدمت 200سال و سایر آثار باستانی و تاریخی دیگر حکایت از این دارد که در این منطقه گنج هایی از آثار موجود است که نیاز شناسایی دارند.

وی در مورد برگزاری همایش بردستان شناسی اظهارکرد: همایش ملی بردستان شناسی مختص این شهر نیست بلکه این همایش ملی است و می تواند همه آثار باستانی و اسلامی و معاصر استان بوشهر را به جامعه معرفی کند و زمینه کشف آثار دیگری دردیگر مناطق شود.

فرمانداردیرگفت: درسال همدلی و همزبانی همایش ملی بردستان شناسی آغازی برای معرفی آثار این شهرستان باشد.

حمزه اعتماد افزود: همه دستگاههای اجرایی باید با برنامه ریزی زمینه برگزاری این همایش را فراهم کنند تا این همایش در روز بردستان در این شهرستان برگزارشود.

شهرداربردستان گفت: شهر بردستان با هشت هزارنفر جمعیت درسال 90 به شهر ارتقا یافت که اکنون شش شهردار محله در این شهر فعالیت دارند.

ارسلان حصیری افزود: منطقه بردستان دارای آثار باستانی، اسلامی و معاصر زیادی است که از ابتدا با اهل فن و خبره تصمیم گرفتیم که با انجام برنامه هایی این آثار را شناسایی و به جامعه معرفی کنیم.

وی گفت: برگزاری همایش ملی بردستان شناسی آغازی برای معرفی آثار باستانی و تاریخی این منطقه به سراسر کشوراست که مسوولان شهرستان دیر و استان بوشهر باید ما را در این کار بزرگ یاری دهند.

بردستان از توابع شهرستان دیر در 180 کیلومتری جنوب استان بوشهر واقع است که امام زاده سید جمال الدین و فرزندش سید ابراهیم در این شهر مدفون هستند.

ارسال نظر