کد خبر : 131

استادمحمدرضا لطفی، خالق سرودهای حماسی و انقلابی درگذشت

هنرمندی که خودش را نفروخت و با مردم ماند

هنرمندی که خودش را نفروخت و با مردم ماند

بوشهر ۲۴: استاد «محمدرضا لطفی» موسیقیدان پیشکسوت و از خالقان سرودهای حماسی و انقلابی، بامداد جمعه ۱۲ اردیبهشت در سن ۷۸ سالگی از دنیا رفت.

بوشهر ۲۴: استاد « محمدرضا لطفی» موسیقیدان پیشکسوت و از خالقان سرودهای حماسی و انقلابی، بامداد جمعه ۱۲ اردیبهشت در سن ۷۸ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش " بوشهر ۲۴" به نقل از کیهان، لطفی که بیش از نیم قرن سابقه فعالیت هنری داشته و در زمینه نوازندگی تار و سه تار چیره دست بود، هم در دوران انقلاب و هم در هشت سال دفاع مقدس، با خلق سرود ها و نواهایی به یادماندنی با مردم همراه شد. او از بنیانگذاران گروه موسیقی چاوش بود که در سال ۵۷ به خلق موسیقی انقلابی می پرداختند. سرودهایی چون « ای ایران، سرای امید» و « کاروان شهید» ازجمله آثار ماندگار لطفی هستند. لطفی که در دهه های ۵۰ و ۶۰ با محمدرضا شجریان همکاری می کرد، در سال های بعد با وی دچار اختلافاتی شد و همکاری اش را قطع کرد. همراهی شجریان با جریان کودتای نافرجام سال ۸۸ و مصاحبه هایش با رسانه های وابسته به سرویس های جاسوسی آمریکا و انگلیس با مخالفت محمدرضا لطفی مواجه شد. وی در گفت وگویی با ماهنامه آسمان، ضمن انتقاد از شجریان تصریح کرده بود: « من اصلا دوست ندارم هنرمندان مان تریبون خودشان را از داخل به خارج از کشور ببرند. به همین دلیل شخص من هرگز با بی بی سی مصاحبه نکرده ام…   من حق دارم دوست نداشته باشم به عنوان یک هنرمند در صدای آمریکا و بی بی سی انگلستان که به عنوان دو ارگان دولتی مشغول فعالیت هستند، حرف بزنم. من حتی اگر هزار مشکل در ایران داشته باشم ترجیح نمی دهم هرگز در تریبون هایی که قصد اصلاح و کمک به مردم ایران را ندارند همصدا شوم. » لطفی، پیش از این به احمدشاملو هم تاخته و نظرات او در حوزه موسیقی و شعر کلاسیک ایرانی را « حقارت آمیز» توصیف کرده بود.

ارسال نظر