کد خبر : 13759

آیت الله صفایی: سبک نوحه‌خوانی استان بوشهر حفظ و احیا شود

 آیت الله صفایی: سبک نوحه‌خوانی استان بوشهر حفظ و احیا شود

امام جمعه بوشهر گفت: سبک استان بوشهر در زمینه مدح و مرثیه‌دارای سبک جذابی است از جایگاه مهمی در حوزه خلیج فارس و ایران برخوردار است که باید این سبک، حفظ و احیاء شود.

به گزارش " بوشهر24 "، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری ظهر امروز در نشست با اعضای کانون مداحان بوشهر، جایگاه مهم مدح و مرثیه را در تاریخ تشریح کرد و اظهار داشت:  با توجه به نقش مهم و تاثیرگذار این گروه‌ها اکنون بسیاری از مداحان و مرثیه‌گویان، کار و نام آنها در تاریخ به عنوان یک فراز تاریخی ثبت شده است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه مدح و مرثیه‌دارای ویژگی‌های اثرگذاری است افزود: نوا، شکل محتوا و بستر محتوای دینی در مدح که قدرت اثرگذاری بسیار بالایی دارد درجامعه ماندگار می‌شود.

وی با بیان اینکه مداحان به عنوان هدایت‌گران جامعه محسوب می‌شوند تصریح کرد: با توجه به اینکه مدح و مرثیه همواره مورد توجه معصومین(ع) و خواص جامعه بوده است به عنوان منشأ و هدایت جامعه محسوب می‌شوند.

صفایی بوشهری جایگاه مداحان بوشهر در عرصه‌های تاریخی برشمرد و گفت: در گسترش حوزه مدح و مرثیه انقلاب اسلامی تاثیرگذارو درافزایش کیفیت آن موثربوده است.

امام جمعه بوشهر تاریخ مدح و مرثیه در استان بوشهر را فوق العاده دانست و تاکید کرد: این تاریخ باید بازکاوی، بازنگری و تالیف شود.

وی احیا و حفظ سبک نوحه‌خوانی استان بوشهر را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: سبک استان بوشهر در زمینه مدح و مرثیه دارای سبک جذابی است از جایگاه مهمی در حوزه خلیج فارس و ایران برخوردار است که باید این سبک، حفظ و احیاء شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با تاکید بر ضرورت آموزش جوانان و نوجوانان در حوزه مدح و مرثیه گفت: آموزش جوانان و نوجوانان و غنی سازی حوزه مدح و مرثیه از حیث بیان و محتوا کار بسیار مهمی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی روی آن تاکید دارند.

صفایی بوشهری با تاکید بر یرطرف شدن ضعف‌های مداحی  افزود: آسیب‌شناسی مداحی و مرثیه‌سرایی در ایران یک ضرورت است که دراین راستا باید ضمن رفع ضعف‌ها قوت‌ها تقویت شود.

وی، با بیان اینکه مداحان استان بوشهرباید فضای ملی معرفی و شناخته شوند گفت: با توجه به اینکه مداحان استان بوشهر دارای آثار ماندگارو تاثیرگذاری در جامعه هستند باید از مداحان این استان در فضای ملی استفاده شود تا این مداحان شناخته و چهره شوند./ تسنیم

ارسال نظر