کد خبر : 1396

در پی جلوگیری از ورود دختر چادری به جلسه کنکور:

پدر دختر محجبه دشتستانی: به من گفتند: كنكور بدون چادر، قانون است!!

پدر دختر محجبه دشتستانی: به من گفتند: كنكور بدون چادر، قانون است!!

حين ورود خانمي كه مراقب ورودي جلسه بود به دخترم گفت«بايد بدون چادر آزمون بدهيد»!!. من به او گفتم«چرا؟» كه او در پاسخ گفت«قانون است»!!. من با ناراحتي گفتم«اصلاً چنين قانوني نداريم؛ چه كسي چنين چيزي گفته؟ دختر من هيچ‌وقت تاكنون خارج از خانه بدون چادر حاضر نشده» اما آن خانم اصلاً نپذيرفت و دليل اين كار را شناسايي و جلوگيري از تقلب عنوان كرد.

 

بوشهر24: صبح جمعه پيش، نوبت برگزاري آزمون سراسري داوطلبان علوم تجربي بود كه در اتفاقي دور از انتظار مسوولان يكي از حوزه‌هاي آزمون دختران در شهر برازجان، مانع از ورود داوطلبان دختر با چادر سر جلسه شدند.

 به گزارش  "بوشهر24"،  "يحيي قاسمي" پدر يكي از اين دختران كه از اين اتفاق شديداً عصباني شده بود، به هر جا كه به ذهنش رسيد تماس گرفت اما نتوانست به موقع كاري كند و با توجه به نزديك شدن زمان آزمون و بسته شدن در حوزه‌ آزمون، دخترش و تمام دختران در آن حوزه بدون چادر كنكور دادند.

اين خانواده اهل بخش شبانكاره در شهرستان دشتستانِ استان بوشهر هستند؛ امام جمعه بخش شبانكاره نيز پس از شنيدن اين خبر در واكنش به آن در خطبه‌هاي نماز جمعه شبانكاره مي‌گويد«زمانی رضاشاه به زور چادر از سر زنان ما می‌کشید و امروز بعد گذشت سال‌ها از پیروزی انقلاب اسلامی در برازجان به بهانه شناسایی از پوشیدن چادر در جلسه کنکور جلوگیری می‌شود.»

خبرنگار ما پس از در جريان قرار گرفتن اين اتفاق با امام جمعه شبانكاره تماس گرفت و صحت و سقم قضيه را جويا شد كه حجت‌الاسلام حَمّادي اين خبر را تأييد كرد و نام پدر اين دختر را آقاي "يحيي قاسمي" عنوان كرد و گفت آقاي قاسمي كه خود يك فرهنگي و معلم پرورشي‌ست، گفته حاضر است هر جا كه لازم باشد درباره اين اتفاق و صحت آن شهادت دهد.

خيرگزاري بسيج در بوشهر پس از تأييد امام جمعه شبانكاره، خبر آن را منتشر كرد كه بازتاب گسترده‌اي در رسانه‌هاي داخلي داشت و دل مردم انقلابي ايران اسلامي را به درد آورد.

با توجه به اهميت موضوع و روشن شدن زواياي بيشتر اين اتفاقِ دور از انتظار، با آقاي "يحيي قاسمي" پدر دختري كه مجبور شد به همراه ديگر داوطلبان بدون چادر كنكور دهد؛ تماس گرفتيم.

وي به ما گفت: صبح روز جمعه ششم تيرماه دخترم را براي شركت در كنكور رشته علوم تجربي به برازجان مركز شهرستان دشتستان بردم. با توجه به شماره داوطلبي، حوزه امتحاني دخترم هنرستان فني دخترانه "رازي" بود كه در حين ورود خانمي كه مراقب ورودي جلسه بود به دخترم گفت«بايد بدون چادر آزمون بدهيد»!!. من به او گفتم«چرا؟» كه او در پاسخ گفت«قانون است»!!. من با ناراحتي گفتم«اصلاً چنين قانوني نداريم؛ چه كسي چنين چيزي گفته؟ دختر من هيچ‌وقت تاكنون خارج از خانه بدون چادر حاضر نشده» اما آن خانم اصلاً نپذيرفت و دليل اين كار را شناسايي و جلوگيري از تقلب عنوان كرد.

آقاي قاسمي ادامه داد: من به آن خانم گفتم«اينجا در ميان همه پدر و مادر داوطلبان صحيح نيست كه دختران چادر خود را در بياورند، بگذاريد بروند داخل حوزه» اما آن خانم باز هم نپذيرفت و گفت«كنكور با چادر ممنوع است!». زمان كنكور نزديك بود و دخترم مجبور شد با چشم اشكبار و بغض در گلو مانند ديگر بانوان بدون چادر كنكور بدهد.

وي اضافه كرد: من در آن لحظه هر جا به ذهنم رسيد تماس گرفتم اما فايده‌اي نكرد، تماسم با حراست اداره آموزش‌وپرورش دشتستان هم برقرار نشد كه يكي از دوستانم گفت كه خودش با حراست تماس مي‌گيرد. پس از آغاز كنكور و تماسي كه شايد از حراست آموزش‌وپرورش دشتستان گرفته شده بود، رييس حوزه كه آن هم خانم بود، آمد و گفت«چادر دخترت را برايش بياور» اما من گفتم«پس ديگر دختران چادري چه؟ ناراحتي من از اجبار براي بيرون آوردن چادر از سر همه دختران چادري براي كنكور است، نه تنها دختر خودم» اما آن خانم نپذيرفت.

قاسمي افزود: قضيه را با امام جمعه شهرمان شبانكاره مطرح كردم و وي علاوه بر بيان اين اتفاق در خطبه‌هاي نمازجمعه شهر شبانكاره، با حجت‌الاسلام مصلح امام جمعه برازجان نيز اين مسئله را در ميان نهاد كه حجت‌الاسلام مصلح نيز جواب مناسبي از آموزش‌وپرورش دشتستان نگرفت.

اين صحبت‌هاي آقاي "يحيي قاسمي" بود كه در مصاحبه با ما اتفاقات آن روز را بيان كرد. مطمئن هستيم كه در نظام اسلامي چنين قانوني مبني بر بيرون آوردن چادر در مكان‌هاي عمومي و حوزه‌هاي امتحاني نداريم و اميدواريم با پيگيري مسوولان مرتبط ديگر شاهد اين دست اتفاقات نباشيم./خبرگزاری بسیج

 • مشاور تحصیلی ۱۳۹۳/۰۴/۱۰ ۱۲:۲۹

  0 0 پاسخ

  همه مسایل فرهنگی این قضیه یک طرف، استرسی که به این داوطلب وارد شده یک طرف، آن هم در آزمون سرنوشت ساز کنکور... متاسفانه اجحاف بزرگی در حق وی شده است.

 • علی ۱۳۹۳/۰۴/۱۰ ۱۸:۲۲

  0 1 پاسخ

  خانواده قاسمی از خانواده های متدین شهر ما است
  .من تابه حال دختر ایشان رو بدون چادر ندیده ام.

 • یکی از دوستان ۱۳۹۳/۰۴/۱۱ ۱۱:۵۶

  0 0 پاسخ

  با سلام خدمت این خانواده عزیز آقای قاسمی ناراحت نباشید آنجا تمام مراقبین خانم بودهاند در جایی که خانم است اشکال ندارد با آرزوی موفقیت برای این خانواده محترم

 • ۱۳۹۳/۰۴/۱۱ ۱۲:۳۹

  0 0 پاسخ

  منتظر پاسخ آموزش و پروش هستیم
  البته بعید است ایشان وقت داشته باشند که به چنین مسائل بی ارزشی !!!!!!!! توجه کنند
  اصلا جزء وظایف آنها نیست که به شما جواب بدهند!!!

ارسال نظر