کد خبر : 15539

«لوز» درخت هفت‎رنگ بوشهر+عکس

بوشهر24: درخت لوز، گاروم زنگی، نام درختی گرمسیری و میوه دار است که در استان‌های ساحلی جنوب ایران همچون بوشهر و هرمزگان می‌روید. این درخت بومی جنوب آسیا (هند، بنگلادش و ...) تا گینه نو و شمال استرالیا است.

به گزارش «بوشهر24» به نقل از ایسنا؛ منطقه خلیج فارس، این درخت تا ۳۵ متر رشد می کند که در جنوب ایران بین ۵ تا ۸ متر دیده می شود. برگ این درخت پهن و بزرگ است و در فصل پاییز به رنگ های پاییزی در آمده و می ریزند، این درخت در اواخر تابستان تا اوایل پاییز ثمر می دهد.

یک کارشناس کشاورزی گفت: میوه این درخت لوزی شکل و تقریباً بزرگ است و بین ۵ تا ۷ سانتیمتر درازا و ۵٫۳ تا ۵ سانتیمتر پهنا دارد.

میلاد رضوی در ادامه افزود: مغز این میوه ارزش خوراکی فراوانی دارد و دارای انواع مواد معدنی، ویتامین‌ها، کربوهیدرات و ۱۶ درصد روغن است.

وی به خواص زیاد این میوه گرمسیری اشاره کرد و افزود: این میوه ارزش دارویی بسیار زیادی دارد و در کشورهای گوناگون از برگ‌ها و و پوست درخت گارم زنگی به شکل گسترده‌ای در پزشکی استفاده می‌کنند به عنوان مثال در کشور تایوان برگ های افتاده درخت را در درمان بیماری های جگر مؤثر می‌دانند و در سورینام برای درمان اسهال و اسهال خونی، برگ‌های درخت گارم زنگی را مانند چای دم می‌کنند و می‌خوردند و همچنین از برگهای آن برای ضدعفونی آکواریوم ها استفاده می شود.

ویژگی ظاهری آن ایجاد طبقات مدور از شاخ و برگ است. شاخه‌های این درخت در فاصله‌های معینی از طول تنه به صورت افقی در همه جهات رشد می‌کنند و یک طبقه از تاج درخت را تشکیل می‌دهند.

این ویژگی نمایی شبیه به چتر چند طبقه به درخت می‌دهد. در همه کشورهای محل رویش به خاطر زیبایی و سایه دار بودن به عنوان درخت زینتی در مناطق شهری کاشته می‌شود. چوب لوز سرخرنگ، محکم و در مقابل آب بسیار بادوام است. میوه لوز نخست سبزرنگ و کال است، میوه های لوز در دو رنگ زرد و قرمز وجود دارد که میوه قرمز ترش مزه و میوه زرد شیرین است. میوه مانند انبه گوشت زیادی نسبت به هسته ندارد اما بسیار خوش طعم می باشد. هسته بزرگ لیف پوشیده‌ای هم دارد که دارای مغز خوردنی است.

 

ارسال نظر