کد خبر : 1614

سهمیه کتاب برخی کتابخانه های استان بوشهر قطع شد

سهمیه کتاب برخی کتابخانه های استان بوشهر قطع شد

بوشهر24: سرپرست اداره کل امور کتابخانه های عمومی استان بوشهرگفت: به دلیل کمبود فضا و پرشدن مخزن، سهمیه کتاب جدید شمار زیادی از کتابخانه های این استان قطع شده است.

بوشهر24: سرپرست اداره کل امور کتابخانه های عمومی استان بوشهرگفت: به دلیل کمبود فضا و پرشدن مخزن، سهمیه کتاب جدید شمار زیادی از کتابخانه های این استان قطع شده است.

به گزارش "بوشهر24"، مرضیه رستمی روز سه شنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: دراستان بوشهر ۷۱ باب کتابخانه وجود دارد که ازاین شمار۱۰کتابخانه بامشارکت سایر دستگاه های اجرایی اداره می شود.

وی اضافه کرد:همچنین ۲۱ کتابخانه نیز در مناطق روستایی استان بوشهر ایجاد شده است.

سرپرست اداره کل امورکتابخانه های عمومی استان بوشهر یادآورشد: کتابخانه ها براساس جمعیت تحت پوشش، مساحت و ظرفیت از یک تا ۹ درجه بندی می شوند.

رستمی اضافه کرد: بالاترین درجه کتابخانه های استان بوشهر سه است و بیشترین درجه بندی نیز شش و هفت است و کتابخانه های روستایی نیز با درجه ۹ سهمیه کتاب دریافت می کنند.

وی گفت: به طور متوسط کتابخانه های درجه پنج ماهانه ۱۵۰ جلد کتاب می گیرند که هم اینک ظرفیت اکثر کتابخانه های استان بوشهر تکمیل شده است و تا فضای جدیدی ایجاد نشود سهمیه کتاب دریافت نخواهند کرد.

رستمی ادامه داد: کتابخانه ها باید از لحاظ تنوع منابع و برخورداری از تازه های نشر غنی باشند تا نیازهای تحقیقاتی همه اقشار را برآورده کند.

وی افزود: اگر با هدف ایجاد ظرفیت جدید در مخزن کتابخانه ها، کتاب های قدیمی جمع آوری شود بخشی از مخاطبان از دسترسی به کتاب های مورد پسند خود محروم می شوند.

سرپرست اداره کل امور کتابخانه های عمومی استان بوشهر اظهارکرد: با توجه به این که بیشتر کتابخانه های استان بوشهر فضای لازم برای توسعه زیربنا دارند تحقق این مهم در گرو حمایت مسوولان استان و شهرستانها برای تخصیص منابع استانی است.

وی گفت: اصلی ترین مشکل فراروی اداره کل امور کتابخانه های استان بوشهر کمبود شدید فضای کتابخانه ای در مرکز این استان است.

رستمی افزود: هم اینک فقط کتابخانه موقوفه مصلحیان در بوشهر و یک کتابخانه خیرساز با نام شهدای باغ زهرا اهدای خانواده محمدی باغملایی در این شهر فعال است که به هیچ وجه جوابگوی مشتاقان کتاب و کتابخوانی نیست.

وی یادآورشد: کتابخانه خیرساز مبصری در خیابان سه راه عاشوری شهر بوشهر نیز که پیش از این در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر بود به تازگی به این اداره کل واگذار شده است اما برای استفاده نیاز به تجهیز دارد.

این مقام مسوول گفت: یک باب کتابخانه عمومی نیز درمنطقه دواس از محلات جنوبی بوشهر با ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی در دست ساخت است که درصورت تامین اعتبار تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.

ارسال نظر