کد خبر : 17580

زنگ هفته دیابت در مدارس آب‌پخش نواخته شد

زنگ هفته دیابت در مدارس آب‌پخش نواخته شد

به مناسبت هفته دیابت، مراسم نواخته شدن زنگ دیابت با حضور مسئولان و کارشناسان شبکه بهداشت و درمان دشتستان در دبیرستان زینب کبری(س) آبپخش برگزار شد.

به گزارش بوشهر24،بهزاد گروسی از پزشکان مرکز خدمات جامع سلامت آبپخش صبح چهارشنبه در رابطه با بیماری دیابت و عوارض آن اظهار داشت: بیماری دیابت یکی از بیماری‌های شایع، قابل کنترل و مزمن است که در صورت عدم کنترل مطلوب منجر به عوارض زودرس و دررس مهمی مثل مشکلات قلبی، چشم، کلیه و پا می شود.

وی از ابتلای بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در جهان به بیماری دیابت خبر داد و افزود: طبق گفته کارشناسان بهداشت جهان، بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند و پیش بینی می شود در ۲۰ سال آینده این رقم به ۶۰۰ میلیون نفر افزایش یابد.

گروسی خاطرنشان کرد: دیابت هر ساله سبب مرگ بیش از پنج میلیون نفر می‌شود و هشتمین عامل مرگ و میر در جهان و سومین عامل مرگ در ایران است.

وی ورزش و رژیم غذایی سالم و مناسب را از مهمترین راه‌های پیشگیری از دیابت دانست و اظهار داشت: داشتن رژیم غذایی سالم، کنترل وزن و فعالیت ورزشی منظم برای پیشگیری از ابتلا به دیابت و کنترل آن به افراد توصیه می شود.

گروسی افزود: انجام فعالیت‌های ورزشی در روز به میزان نیم ساعت در عدم ابتلا به دیابت بسیار موثر است.

وی با اشاره به شعار هفته دیابت و آمار نگران کننده مبتلایان زن به دیابت ابراز داشت: متاسفانه در حال حاضر از هر ۱۰ زن در جهان یک نفر با دیابت زندگی می کند که این آمار نگران کننده ای است.

وی تصریح کرد: عدم تحرک، فشارهای عصبی و استرس، نداشتن فعالیت‌های مفید ورزشی و عدم رعایت رژیم غذایی سالم از مهمترین عوامل ابتلا به دیابت در زنان است.

گروسی دیابت در دوران بارداری را از موارد بروز این بیماری در زنان برشمرد و اظهار داشت: دیابت بارداری تقریبا در ۴ درصد از بارداری ها بروز می کند و بر رشد و نمو جنین نیز اثر دارد.

وی افزود: سن بالای ۲۵ سال، داشتن اضافه وزن قبل از بارداری، سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت را از مهمترین عوامل خطر دیابت بارداری است./مهر

ارسال نظر