کد خبر : 17757

واکنش میراث فرهنگی به تغییر تابلو یک اثر تاریخی

واکنش میراث فرهنگی به تغییر تابلو یک اثر تاریخی

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: «قبرستان متجاوزین انگلیسی» در بوشهر با نام «گورستان مهاجمین انگلیسی» در فهرست آثار ملی ثبت شده و علت تغییر نام آن در تابلو جدید این مکان همین است.

به گزارش بوشهر24،چند روز پیش در فضای مجازی استان بوشهر عکسی منتشر شد که نشان دهنده تغییر تابلو مکان تاریخی «قبرستان متجاوزین انگلیسی» بود؛ تابلویی که حالا نام این مکان بر رویش این طور نوشته شده بود: «گورستان مهاجمین انگلیسی».

 این موضوع با واکنش‌هایی در فضای مجازی رو به رو شد.

پس از این واکنش‌ها تابلو جدید را برداشتند و تابلو قدیمی سر جای خود بازگشت.

امروز مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما علت تغییر نام در تابلو جدید را لوح ثبتی این اثر عنوان کرد و گفت: این اثر تاریخی در 5 آذر سال 1379 به شماره 2880 با نام «گورستان مهاجمین انگلیسی» در فهرست آثار ملی ثبت شده است، اما تابلویی که تا کنون در کنار این اثر  وجود داشته مربوط به زمانی است که در فهرست آثار ملی ثبت نشده بود.

ناصر امیرزاده افزود: امسال اعتباری به ما اختصاص دادند برای نوسازی و نصب 130 تابلوی معرفی آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بر همین اساس پرونده ثبتی آثار را به پیمانکار دادیم تا با توجه به اطلاعات پرونده‌ها تابلوها را طراحی و نصب کند.

وی ادامه داد: پیمانکار هم بنا بر لوح ثبتی و بدون هیچ گونه نظر دیگری نام این اثر را «گورستان مهاجمین انگلیسی» نوشت، ما پس از اطلاع از این موضوع تابلو را جمع کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با تشکر از حساسیت مردم تصریح کرد: این مشکل مربوط به زمانی است که اثر ثبت شده و در آن زمان هم کارشناسان میراث فرهنگی بدون هیچ گونه نظری این عنوان را انتخاب و ثبت کرده‌اند و حالا نیز به دنبال این هستیم که لوح ثبتی را تغییر دهیم.

امیرزاده با اشاره به تاریخ درخشان مردم استان بوشهر در مبارزه با استعمار انگلیس گفت: از نظر میراث فرهنگی انگلیسی‌ها متجاوزند و در این زمینه هیچ شکی نیست، از سوی دیگر مردم استان بوشهر در مبارزه با انگلیسی‌ها پیشگام بوده‌اند و ما هم به روحیه استعمارستیزی نیاکانمان افتخار می‌کنیم؛ روحیه‌ای که همچنان در میان مردم این دیار جاری است.

وی تاکید کرد: به طور قطع ما در پی این هستیم که واقعیت‎های تاریخی را معرفی کنیم و در این راه تمام همت خود را به کار می‌گیریم./صداوسیما

ارسال نظر