کد خبر : 18277

برگزاری ششمین جشنواره استانی تئاتر کوتاه در بندر گناوه

برگزاری ششمین جشنواره استانی تئاتر کوتاه در بندر گناوه

رئیس انجمن نمایش گناوه گفت: ششمین جشنواره استانی تئاتر کوتاه بندر گناوه در این بندر برگزار شد.

به گزارش بوشهر24،سید محمد موسوی در شهرستان گناوه اظهار داشت: ششمین جشنواره استانی تئاتر کوتاه گناوه در سه بخش مسابقه، ویژه و بخش جنبی از 23 تا 25 اسفند ماه سال جاری در این بندر برگزار می‌شود.

وی افزود: هنر تئاتر به عنوان یکی از رسانه‌های قوی که ظرفیت تغییر ساختارهای فرهنگی را داراست و رسالت اصلی آن ساخت بستر مناسب فرهنگی برای رشد است شناخته می‌شود.

رئیس انجمن نمایش گناوه تصریح کرد:  تئاتر از جمله هنرهایی است که از دیر باز و از دوران ابتدایی زندگی بشر وجود داشته و توانسته موجودیت خود را تاکنون حفظ کند پس این توانایی و پتانسیل را نیز  دارد که تحولات فرهنگی ایجاد کند و ما هم با این ایمان و هدف که به سمت بسترسازی ساختارهای فرهنگی حرکت و گام برداریم جشنواره را برگزار کردیم.

 موسوی گفت: در قالب این جشنواره ها و طی یک دوره نمایش‌هایی را آماده و حمایت  و برای مردم اجرا می‌کنیم تاهم نگاه و استقبال عمومی به تئاتر شکل بگیرد و هم هنر تئاتر بین خود هنرمندان  زنده و پویا باقی بماند.

وی بیان کرد: از دیگر اهداف جشنواره  تئاتر استانی کوتاه امسال، توجه  به فرهنگ شهروندی و استعدادهای منطقه و شهر گناوه در گردشگری و پتانسیلی که در جذب توریست دارد و از سوی دیگر تقویت بستر فرهنگ شهروندی که از کارشناسان شهرداری استفاده بردیم که چگونه از توانایی‌های هنر تئاتر استفاده کنیم تا فرهنگ شهروندی را گسترش دهیم و در شناساندن توانایی‌هاو استعدادهای شهر استفاده کنیم لذا با همکاری شهرداری این جشنواره را برگزار کردیم و از نظر کارشناسان شهرداری نیز در این زمینه استفاده شده است.  

رئیس انجمن نمایش گناوه گفت: در مرحله  فراخوان جشنواره، 23 متن نمایش از شهرهای خارگ ،کنگان، دیر، بوشهر، برازجان،گناوه و دیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که 18 اثر پس از بازخوانی انتخاب شدند.

وی اضافه کرد: در مرحله بازبینی چهار اثر از گناوه و دو کار یکی از دیلم و یکی از کنگان برای  بخش مسابقه انتخاب شدند و دو اثر ویژه نیز از دو نفر از پیشکسوتان تئاتر گناوه  برای بخش ویژه جشنواره و دو نمایش  خیابانی که ارتباط نزدیکتر و بیشتری با مردم دارد در بخش جنبی جشنواره انتخاب شده‌اند. 

رئیس انجمن نمایش گناوه گفت: یکی از دیگر اهداف جشنواره آموزش است که برای این بحث فریندخت زاهدی و محمودرضا رحیمی دو نفر از اساتید برجسته کشور دعوت شدند تا هم به عنوان داور جشنواره باشند و هم دو کارگاه تخصصی با حضور آنها برای علاقمندان برگزار شود که انگیزه برای بازیگران تئاتر و بستر مناسب جهت حضور و جذب افراد جدید در این هنر باشد.

موسوی گفت: هیات داوران این جشنواره نیز فریندخت زاهدی، محمودرضا رحیمی و حیدر مظهری هستند که در طول دوره برگزاری این جشنواره آثار را داوری خواهند کرد.

وی بیان کرد: نمایش‌های بخش مسابقه این جشنواره شامل "مرگ تر از مرگ " نویسنده و کارگردان مریم فاتحی مجرد،"پوشه نارنجی " نویسنگی الهام شاه ابیان و کارگردانی مهدی تنگستانی‌زاده، "تعزیه ای در باب پر کشی " نویسنده رضا مختارزاده و کارگردانی علیرضا بهرامی، "تقریبا اینجا" نویسنده حامد غلامعلی‌زاده و کارگردانی مهرداد غلامعلی‌زاده، "سرخی آنتیگونه" نویسنده چیوری میاگاوا و کارگردانی حمید زارعی، "کاملا گیاهی "  نویسنده علی منصوری و کارگردانی روح‌الله خدامی است

وی گفت : در بخش ویژه جشنواره نمایش‌های "های کجایی" به نویسندگی غلامحسین دریانورد و کارگردانی عبدالله دشتی‌زاده و " باغی لبریز پاییز" نویسنده و کارگردان محمد ابراهیم زاده‌مطلق به نمایش در می‌آید.

موسوی بیان کرد: :در بخش جنبی این جشنواره دو نمایش خیابانی "دومارویی" و " ورود ممنوع " هر دو به نویسندگی و کارگردانی عبدالرضا محمدی‌نژاد در پارک هنرمندان اجرا خواهد شد و جلسات نقد و بررسی بعد از اجرای همه نمایش‌ها برگزار می‌شود.

رئیس انجمن نمایش گناوه گفت: آیین اختتامیه این جشنواره روز جمعه در تالار اصلی مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناوه برگزار شد و آثار برتر با رای داوران معرفی شدند./فارس

 

ارسال نظر