کد خبر : 1880

استخدام منشی به شرط کشف حجاب و بردگی جنسی!

 استخدام منشی به شرط کشف حجاب و بردگی جنسی!

بوشهر24: یکی از عواملی که متاسفانه چند سالی هست که در جامعه ایرانی به یک رسم متداول اما غلط تبدیل شده، شرط و شروط عجیب برخی شرکت های خصوصی در جذب و استخدام منشی و کارمند است.

بوشهر24: یکی از عواملی که متاسفانه چند سالی هست که در جامعه ایرانی به یک رسم متداول اما غلط تبدیل شده، شرط و شروط عجیب برخی شرکت های خصوصی در جذب و استخدام منشی و کارمند است.

به گزارش "بوشهر24"، شاید بتوان همزمان با آغاز فصل گرما، این روزها «بدحجابی» را یکی از اصلی ترین معضلات حجاب در جامعه دانست. معضلی که یک روز پایش به مجلس باز می شود و روز دیگر به تریبون نماز جمعه. معضلی که کمتر کسی حاضر است آن را به گردن بگیرد. وقتی وزیر ارشاد زیر تیغ سوال نمایندگان مجلس قرار می گیرد، دم از کارهای فرهنگی برای حل این معضل می زند اما هیچ گاه به این سوال پاسخ نمی دهد که به غیر از وزیر فرهنگ چه کسی مسئول کار فرهنگی برای حل معضل «بدحجابی» و حتی در بعضی موارد «بی حجابی» است؟!

با این اوصاف؛ در شرایط فعلی «بدحجابی» را می توان به فرزند یتیمی تشبیه کرد که در بین مسئولان دست به دست می شود و کسی مسئولیت آن را بر عهده نمی گیرد. اما نکته قابل تامل در این بین ضرورت پرداخت به علت به جای معلول است. شاید بهترین راه بررسی ریشه ای این معضل و خشکاندن ریشه های بی حیایی و بی بندوباری در جامعه باشد.

یکی از عواملی که متاسفانه چند سالی هست که در جامعه ایرانی به یک رسم متداول اما غلط تبدیل شده، شرط و شروط عجیب برخی شرکت های خصوصی در جذب و استخدام منشی و کارمند است.

چاپ یک آگهی استخدام منشی همه کاره در یکی از روزنامه های پر تیراژ و بعد هم زنگ تلفن است که یکی پس از دیگری به صدا در می آید. سرانجام منشی جوان استخدام می شود، اما هنوز یک هفته از شروع کارش نگذشته که از ادامه کار در شرکت منصرف می شود و پس از او به فاصله کوتاهی دختر دیگری پا به آن شرکت می گذارد بدون آن که از اوضاع و احوال کار کردن در این گونه شرکتها اطلاع داشته باشد و فقط با هدف تامین زندگی و گذران معیشت حاضر است با کمترین درآمد و بیشترین ساعات کار کند.

متاسفانه یکی از پیامدهای ظهور این قبیل شرکتهای خصوصی در جامعه امروز که وضعیت بحرانی اشتغال و بالا بودن آمار بیکاران بر آن تاثیرگذار بوده است، تعرضات اخلاقی در برخی از این به اصطلاح شرکتهای خصوصی است، به طوری که با مراجعه به پرونده هایی که در ادارات آگاهی و کلانتری ها وجود دارد به وضوح می توان پی به این واقعیت تلخ برد. وجود صدها مورد شکایت از سوی زنان و دخترانی که مدتی را در این گونه شرکتها به عنوان منشی مشغول به کار بوده اند و بعد شاهد اتفاقاتی بودند که باور آن برایشان مشکل و غیرقابل تحمل بوده و مجبور به ترک آن مکان شده اند اما برای حفظ آبروی خانوادگی و جلوگیری از رسوایی به ناچار از اعتراض و اعلام شکایت به مراجع قانونی چشم پوشی کرده و همین امر موجب می شود که این نوع رفتارهای غیرانسانی در میان برخی از این شرکتهای به اصطلاح خصوصی ، رواج بیشتری پیدا کند.

گویا برخی از شرکتهای خصوصی که تعدادشان کم هم نیست بجای استخدام کارمند، قصد دارند برده جنسی استخدام کنند. اتفاق تاسف باری که هر روز بیشتر از روز گذشته در محیط های کاری گسترده می شود و در این میان نهادهای مسئول هم انگار توجه چندانی به جلوگیری از این فاجعه ندارند.

استخدام برده جنسی یا منشی شرکت؟!

نگار. ج ۲۵ سال دارد، او چندی پیش از طریق صفحه نیازمندی‌ها، شرکتی را یافت که به دنبال استخئام منشی بود. او در نهایت از سوی یکی از شرکت های خصوصی دعوت به کار شد. عمر فعالیت نگار در این شرکت خصوصی اما به چند هفته هم نرسید. نگار در خصوص ماجرای استخدامش می گوید: روزی که مدیرعامل شرکت از من دعوت به همکاری کرد و من به دفتر رفتم مدیرعامل شرکت با درخواست من در خصوص حقوق پیشنهادی موافقت کرد و قرار شد که سه ماه به صورت آزمایشی کار کنم تا پس از آن مدت نام من هم در لیست بیمه قرار بگیرد، هنوز چند روزی از آغاز به کار من نگذشته بود که یک روز مدیرعامل، من را به اتاقش خواند و در صحبت هایی به من فهماند با اینکه دارای زن و فرزند است، به من علاقمند شده و می خواهد رابطه ای صمیمی تر از رابطه رئیس و مرئوسی با من داشته باشد! پس از شنیدن این حرفها دیگر نمی دانستم باید چه کار کنم، اتاق را ترک کردم و از فردای آن روز دیگر به آن شرکت نرفتم و تاسف خوردم به حال خودم که چهار سال پله های دانشگاه را طی کردم تا بتواند مدرک کارشناسی مدیریت را بگیرم اما در محیط کار به جای استفاده از توانایی های تحصیلی من، انتظارات نامشروع و نامناسبی از من طلب می شد.

استخدام با حقوق عالی به شرط کشف حجاب!

بهاره. ک ۲۴ ساله یکی از دخترانی است مدتها به دنبال یافتن شغل، آگهی های روزنامه ها را دنبال می کند. بهاره در خصوص تجربه ای که در روزهای جستجوی کار کسب کرده است، می گوید: در خلال آگهی های های روزنامه که هر روز با آنها تماس می گرفتم، یک روز مدیر یکی از شرکت های برای مصاحبه با من تماس گرفت و به دفتر شرکت واقع در خیابان میرداماد رفتم. بهاره ادامه می دهد: از همان زمانی که در شرکت باز شد من به ناگاه انگار که مکانی غیر از کشور ایران وارد شده بود. دفتر شرکت پر بود از دخترانی که بدون روسری و مانتو و حجاب، به کار خودشان مشغول بودند. من که شوکه شده بودم و دقیقا نمی دانستم ماجرا از چه قرار است با راهنمایی منشی وارد اتقاق مدیرعامل شدم و مدیرعامل هم با بیان اینکه شرط استخدام در این شرکت این نوع از پوشش است گفت: مشتری های ما غالبا شرکای بین ‌لمللی هستند و برای همین مسئله هم خانم ها در محیط شرکت نباید حجاب داشته باشند چون به ذائقه طرفهای خارجی‌مان چندان خوش نمی آید! اما در مقابل حقوق مناسبی را هم می دهیم! بهاره ادامه می دهد: من که دیدم هوا پس است، زودتر کلام را کوتاه کردم و فرار را بر قرار ترجیح دادم و تاسف خوردم به حال دخترانی که برای حقوق بیشتر حاضر می شوند با برداشتن حجاب در چنین محیط نامناسبی و ناامنی کار کنند.

شروط غیرمتعارف برای استخدام یکی از اصلی ترین معضلات بدحجابی

با اندکی بررسی میدانی از بسیاری طعمه های چنین شرکت هایی براحتی می توان مواردی را نیز یافت که به هزار و یک دلیل (اعم از مشکلات معیشتی، اقتصادی، گرفتاری های خانوادگی، عدم ایمان و اعتقادات قوی به مباحث دینی و …) حاضرند برای استخدام دست به هر کاری بزنند که تغییر ظاهر و بدحجابی تنها یکی از این کارهاست.

قطعا در این مقال به دنبال سوا نمودن خوب و بد آدمها و اینکه مقصر اصلی در این بین مدیران شرکت هستند یا اندک دخترانی که فریب چک پول های تانخورده را می خورند نیستیم اما کسی نیز نمی تواند منکر این ادعا باشد که امروزه با افزایش آگهی در راستای استخدام منشی یا شروطی چون تجرد، مطلقه بودن، خوش قیافه و … فضای کار و خواسته های کارفرما بر روی معضلات اجتماعی علی الخصوص بی حجابی و بدحجابی بی تاثیر بوده است.

گره فرهنگی قصد دارد طی گزارش های متعددی تاثیر شرکت های خصوصی را بر آسیب های فرهنگی و اجتماعی بررسی نماید که در گام نخست می توان ادعا نمود این شرکت ها با وعده کار با حقوق مکفی (در این آشفته بازار بیکاری) براحتی می توانند بر پوشش، ظاهر، حجاب و بعضا حتی حیای دختران جوان و زنان جامعه تاثیرگذار باشند. تاثیراتی که نمو آن از دفترهای کار به نام شرکت های خصوصی به سطح خیابان و جامعه کشیده می شود.

به نظر می رسد در چنین فضایی بیش از هر فردی، خانواده دختران جوان تحصیلکرده باید مراقب چنین استخدام هایی باشند. دخترانی که پس از چند سال تحصیل و اخذ مدارک تحصیلی فریب یک شغل خوب و حقوق مکفی را می خورند و به مرور زمان اسیر دست شیادانی می شوند که حیای آنها را به حراج می گذارند.

در پایان نگاهی گذرا می اندازیم بر نظر مقام معظم رهبری بر چنین استخدام هایی در برخی شرکت های خصوصی:

«جاذبه جنسی یکی از بزرگ‌ترین دام‌هاست؛ مراقب باشید! من با کسانی که به‌عنوان به‌کارگیری زن، منشی زن استخدام می‌کنند، مخالفم. زنان در دستگاه‌ها مختلف این همه کارهای خوب دارند انجام می‌دهند و مدیریت‌های خیلی خوب انجام می‌دهند. بزرگ‌ترین مشکل هم آن حالت سیطره مردانه بر زن است. این را به‌خصوص زن‌ها بیشتر باید بدانند. و لا تخضعن بالقول فیطمع الذی فی قلبه مرض؛ در قرآن می‌گوید، برای اینکه مرد ـ که جنس متجاوز و شروع‌کننده است ـ قدرت پیدا نکند، زن نباید در مقابل او خضوع کند؛ خضوع در زبان و سخن گفتن. می‌بینیم این‌ها اسرار است و در این‌ها رازهای بزرگ هست؛ اما ما متأسفانه همین‌طور غافل از این‌ها عبور می‌کنیم و نمی‌فهمیم. ابزار، یعنی وسیله مردم برای رفتن به‌سمت گناه؛ آن حالت تجاوزطلبی و افزون‌خواهی و اقدام و ابتکار اوست؛ ابزار زن و کمک زن در رفتن به‌سمت گناه، حالت وادادگی و خضوع و تواضع اوست؛ لذا تکبر حرام است؛ اما برای زن‌ها در مقابل مرد بیگانه، جزو چیزهایی ممدوح است که متکبر باشند. این حالت در بعضی از مشاغل به کلی از بین می‌رود؛ مثل همین منشی‌گری و مستخدم بودن زن. غیر از تسلط مردانه، چنین حالتی وجود ندارد. در منشی‌گری، ازاین‌قبیل وجود دارد و حالا من این را مثال زدم.»

منبع: تهران پرس

ارسال نظر